Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 01:39

Paracetamol — czym jest i jakie jest jego działanie

Ból głowy to jeden z najczęściej występujących bóli, który uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Tak intensywna dolegliwość sprawia, że nie mamy na nic ochoty, jesteśmy ospali, apatyczni i zdenerwowani na wszystko oraz wszystkich. Nic więc dziwnego, że sięgamy po leki przeciwbólowe, które koją nieprzyjemne dolegliwości i przywracają na, chęć do życia. Działanie leków przeciwbólowych opiera się na skupieniu substancji czynnej wokół ogniska bólu i zahamowaniu w odpowiednich partiach organizmu wytwarzania enzymów odpowiedzialnych za syntezę prostaglandyn i powstawanie bólu. Jedną z takich substancji czynnych jest paracetamol, który można spotkać w większości leków przeciwbólowych.
  • 31.07.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Paracetamol — czym jest i jakie jest jego działanie

Paracetamol nazywany jest również acetaminofenem i jest to lek powszechnie stosowany do uśmierzania wszelkiego rodzaju bólu oraz obniżania reakcji gorączkowych. Naukowcy nie do koca wiedzą w jaki sposób paracetamol działa wewnątrz ludzkiego organizmu, jednakże są zgodni co do tego, w jaki sposób oddziałuje na człowieka. Paracetamol, poprzez działanie w mózgu i układzie kręgowo-nerwowym powoduje zmniejszenie częstotliwości występowania sygnałów bólowych, które są przekazywane do układu nerwowego. Dodatkowo paracetamol zapobiega uwalnianiu się do organizmu substancji, które zwiększają odczuwany ból oraz podnoszą temperaturę ciała. Substancje te są enzymami nazywanymi prostaglandyny.

 

           Paracetamol (https://www.apteka-rozana.eu/paracetamol-hasco-czopki-80-mg-x-10-czop.html) przede wszystkim sprzedawany jest jako lek na receptę. W niewielkich dawkach jest dobrze tolerowany przez organizm i nie powoduje skutków ubocznych. Warto sięgać po niego w przypadku odczuwania dolegliwości, takich jak bóle głowy, bóle migrenowe, bóle napięciowe, bóle mięśni, nadwierania i skręcenia mięśni, urazy sportowe i kontuzje, bóle pleców, bóle zębów, choroba Artretyzmu, objawy przeziębienia i grypy oraz gorączka. Paracetamol należy do grupy środków przeciwbólowych działających ośrodkowo, oddziałując na źródło bólu zmniejszając intensywność bólowych sygnałów.

 

           Paracetamol należy do kategorii leków o niewielu skutkach ubocznych w momencie, w którym zażywany jest w zalecanych dawkach. Jeśli jednak standardowa dawka zostanie przekroczona może wystąpić groźne dla życia i zdrowia ludzkiego uszkodzenie wątroby. Nie należy stosować leku równocześnie z innymi środkami zawierającymi paracetamol, ponieważ istnieje ryzyko podwojenia dawki. Dodatkowo nie wolno spożywać paracetamolu zarówno przy regularnym spożywaniu, jak i faktycznym popijaniu preparatu alkoholem, ponieważ może to wywołać groźną dla zdrowia i życia toksyczną reakcję. Nie należy stosować preparatu jeśli występują problemy z wątrobą czy nerkami, w przypadku zażywania innych leków posiadających w składzie paracetamol, w przypadku uczulenia na paracetamol oraz dłużej niż trzy dni.

Autor: https://www.apteka-rozana.eu/

--- Artykuł sponsorowany ---