Domena narodowa czy funkcjonalna – która lepsza?

  • 17.01.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Domena narodowa czy funkcjonalna – która lepsza?
Nawet najbardziej wyszukana treść widniejąca na danej stronie internetowej nie sprosta wyzwaniu przyciągnięcia potencjalnej grupy czytelników, jeżeli nie będzie do niej prowadziła stosownie dopasowana do charakteru portalu, czy rodzaju sklepu domena widniejąca w adresie www. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że domena to nic innego jak w pewnym sensie nasza wirtualna wizytówka. O tym, jak podjąć się jej właściwego wyboru, dowiesz się z poniższych fragmentów.

Kilka rodzajów

Wydziela się szeroki wachlarz rozmaitych typów domen. Wśród najbardziej popularnych występują między innymi te z zakończeniem .pl, .uk, .com. Dwie pierwsze wspomniane formy to tak zwane domeny narodowe, z kolei szeroko rozpowszechniony wariant „com” tyczy się domen funkcjonalnych. Podobnie jest z gov., czy org. Warto także wspomnieć o domenach regionalnych, do jakich zalicza się przykładowo zakończenia waw.pl. Z danych statystycznych wynika, że wśród najczęściej wybieranych są domeny narodowe. Z kolei na drugim miejscu funkcjonalne. Charakterystyczne zakończenie „com” wywodzi się z angielskiego pojęcia „company”. Takie nazwy adresowe wybierane są przeważnie na domeny firmowe.

Sposób selekcji

Czy popularność domen jest natomiast równoznaczna z ich wartościowością? Czy to oznacza, że skoro krajowe domeny cieszą się największym uznaniem wśród internautów zakładających strony www, rzeczywiście powinniśmy akurat je wybierać dla naszego przyszłego serwisu? Niekoniecznie, bowiem wszystko musi być uzależnione stricte od charakteru portalu czy sklepu www, a także oparte na rodzaju produktów, jakie zamierzamy sprzedawać, typie uwzględnionych w ofercie usług, stylu pisania treści na blogu itd. Na pewno skuteczną poradą, którą dobrze jest sobie wziąć do serca jest kierowanie się w stronę domen narodowych, a zatem z zakończeniem „pl” w momencie, gdy zamierzamy prowadzić biznes online i docelowo chcemy osiągnąć w nim sukces konkretnie na terenie Polski. Jeżeli natomiast w planach mamy również przekierowanie w rejon Wielkiej Brytanii, postawmy na domenę .co.uk. Z myślą o słonecznej Italii z kolei warto ukształtować adres z formą .it. Oczywiście nie wszyscy posiadają wystarczającą wiedzę na temat doboru domen, zatem stojąc przed próbą stworzenia optymalnego adresu internetowego, skontaktuj się ze specjalistami ze znanych firm typu Hekko, którzy profesjonalnie, na co dzień, zajmują się tego typu działaniem. Oni, bazując na swej wiedzy, w błyskawiczny sposób dokonają selekcji spośród dostępnych domen, nie tylko wybierając dla Ciebie tę jedną, optymalną, ale też zajmą się jej rejestracją.

Grupa Tipmedia
Podziel się: