Jak unikać długów?

  • 09.01.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak unikać długów?
Długi finansowe to nic przyjemnego. Jednak wszystkiego możesz się nauczyć – także tego, jak ich unikać. Dowiedz się, w jaki sposób gospodarować przychodami, by te nie zostały przytłoczone zbyt dużą ilością wydatków. Już dziś zadbaj o swoją przyszłość.

Oszczędzanie to nic trudnego

Zacznij od poszerzenia swojej wiedzy dotyczącej finansów. Na rynku dostępnych jest kilka sensownych książek oraz blogów, które pomogą Ci stworzyć strategię budowania domowego budżetu. Stosując się do zaleceń autorów, możesz pomóc sobie poprawić Twoją sytuację finansową i zastanowić się nad tym, co dotychczas robiłeś nie tak, by nie powtarzać tych błędów.

Zapoznaj się też z dodatkowymi wskazówkami dotyczącymi oszczędzania.
Gdy idziesz na zakupy, zawsze zabieraj ze sobą szczegółową listę zakupów (z podaną ilością produktów i najlepiej ich orientacyjnymi cenami). Postaraj się kurczowo jej trzymać, nie kupując nic poza tym, co tam się znalazło. Gdy będziesz już w sklepie, nie daj się skusić cenom z dziwnymi końcówkami, takimi jak np. 3,99 zł, 46,89 zł itp. To udowodnione, że konsumenci szybciej zdecydują się na tego rodzaju produkt, ponieważ wydaje się tańszy niż stojący obok asortyment z ceną w postaci liczby całkowitej. Jednak po weryfikacji paragonu okazuje się, że wydali znacznie więcej, niż zamierzali.

Nie daj się też złudnym hasłom reklamowym, które informują Cię o ograniczonej dostępności danych artykułów. Zwróć też uwagę na to, że wiele marek podkreśla swój luksusowy charakter, podczas gdy na sąsiednich półkach znajdziesz z pewnością podobne produkty o znacznie niższej cenie.

Zbuduj przemyślany budżet domowy

Z pewnością, oprócz poszerzenia swojej wiedzy z zakresu finansów, przyda Ci się prawdziwa strategia organizacji domowego budżetu. Poszukaj w sieci gotowych szablonów z tabelami, najlepiej w formie arkuszy kalkulacyjnych do edycji. Dopasuj je do swoich potrzeb i stwórz w sobie dyscyplinę, polegającą na ich regularnym uzupełnianiu. W ten sposób będziesz w stanie realnie kontrolować swoje wydatki, a do tego już po pierwszym miesiącu będziesz widział, która sfera życia kosztuje Cię najwięcej. Do tego, poznasz swoje realne koszty miesięczne, co pokaże Ci, ile musisz zarabiać, by nie kończyć miesiąca na minusie – lub zasugeruje Ci, z których wydatków warto zrezygnować.

Jeśli pożyczka – tylko nisko oprocentowana

Gdy zdarzy się nieprzewidziana sytuacja, taka jak konieczność pomocy finansowej komuś w rodzinie czy pilna naprawa auta, nie podejmuj decyzji pochopnie. Postaraj się nie ulegać emocjom i jeśli zdecydujesz się na pożyczkę, wybierz tylko taką, którą będziesz w stanie spłacić. Przykładowo możesz poszukać wygodnych pożyczek online, które pozwolą Ci spokojnie przemyśleć decyzję o podjęciu się świadczenia w domowym zaciszu. Charakteryzują się nie tylko wygodnym sposobem obsługi, ale i często pozwalają na otrzymanie gotówki w bardzo krótkim czasie, np. w przeciągu 24h.

Jak widzisz – oszczędzanie nie musi być takie trudne. Wystarczy kilka zabiegów i z pewnością ułożysz dobrą strategię budowania domowego budżetu, nie wpadając w długi.

Grupa Tipmedia
Podziel się: