Co daje podwójne ubezpieczenie?

  • 03.12.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Co daje podwójne ubezpieczenie?
Mimo że sytuacja związana z tzw. podwójnym ubezpieczeniem OC jest znacznie lepiej uregulowana prawnie niż jeszcze kilka lat temu, to omawiane zjawisko wciąż jeszcze dotyczy wielu kierowców. O tym, jak do niej dochodzi i czy daje ona jakieś korzyści, przeczytasz w niniejszym artykule.

Czym jest podwójne OC

Jak można się domyślać, o podwójnym ubezpieczeniu mówimy wówczas, gdy jedno auto jest objęta dwiema polisami w tym samym czasie. Jak dochodzi do takiej sytuacji? Zdarza się ona przede wszystkim po kupnie używanego auta z ważnym OC oraz przy zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego na inne niż dotychczasowe. Mianowicie po kupnie samochodu z drugiej ręki z reguły jego polisa obowiązuje jeszcze przez jakiś czas, jednak gdy wygaśnie, należy ją wypowiedzieć, zanim kupi się nowe obowiązkowe ubezpieczenie samochodu na najtaniejuagenta.pl. Nie robiąc tego, narażasz się na podwójne OC ze względu na automatyczne przedłużenie niewypowiedzianej polisy.

Ta sama zasada tyczy się zmiany firmy ubezpieczeniowej. Rezygnując z usług Twojego obecnego towarzystwa i przechodząc do innego, pamiętaj o wypowiedzeniu poprzedniej polisy przed kupnem nowej. Z kolei jeżeli z jakichś powodów nie chcesz już użytkować pojazdu i zamierasz się go pozbyć, nie zapominaj, że tylko jego wyrejestrowanie lub sprzedaż pozwalają na niekupowanie OC. Przeczytaj więcej na ten temat i sprawdź, jak wyrejestrować pojazd.

Czy podwójne OC coś daje

Mając czegoś dwa razy więcej, np. pieniędzy, problemów, doświadczenia czy wiedzy, w zależności od sytuacji osiągasz podwójne korzyści lub wręcz przeciwnie – straty. Nie dotyczy to jednak podwójnego OC, bo w praktyce nic ono nie daje. Posiadanie jednocześnie dwóch polis o identycznym zakresie nie zagwarantuje Ci dwa razy wyższego odszkodowania w razie wypadku, kolizji czy stłuczki. Jedyne skutki, z jakimi wiąże się podwójne OC, dotyczą kosztów, które są dla Ciebie dwa razy większe.

Na szczęście obecne prawo nie zmusza do kontynuowania obu polis przez pełne 12 miesięcy, tak jak było to jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj bez problemu i w dowolnym momencie możesz wypowiedzieć jedno z dwóch ubezpieczeń i opłacić je wyłącznie za okres, w którym ochrona ubezpieczeniowa była aktywna. Oczywiście warto zrobić to jak najwcześniej, żeby ponieść jak najmniejsze koszty.

Podsumowując, podwójne OC jest niekorzystne dla każdego kierowcy, bo generuje koszty, nie oferując nic w zamian. Żeby uniknąć tej pułapki, za każdym razem, gdy kupujesz używane auto lub zmieniasz towarzystwo ubezpieczeniowe, pamiętaj o wypowiedzeniu wcześniejszej polisy, żeby się nie przedłużyła automatycznie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: