Męska elegancja a zegarki

  • 28.11.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Męska elegancja a zegarki
Męskie, klasyczne stroje idealnie komponują się z kosztownymi i stylowymi zegarkami. Nie od dziś takie zestawienie się sprawdza. Dawniej były to głównie zegarki kieszonkowe, dziś najczęściej nosi się ich nowocześniejsze wersje, zapięte na nadgarstku.

Noszenie eleganckiego zegarka rządzi się własnymi regułami. Można je łamać, można też się ich trzymać, jednak niezależnie od własnego stosunku do zasad, warto je dobrze znać. Jak nosi się męski zegarek?

 

Jak nosić męski zegarek?

Zwyczaj noszenia zegarka wywodzi się ze względów praktycznych. Dawniej nie używano telefonów, by sprawdzać godzinę. Służył do tego właśnie zegarek, zawsze obecny w kieszeni lub na przegubie lewej ręki. Dlaczego właśnie lewej? Większość osób jest praworęczna. Zegarek założony na lewy nadgarstek ma pokrętło do ustawiania godziny skierowane na zewnątrz, dzięki czemu można wygodnie regulować go prawą ręką. Lewej ręki rzadziej używa się do czynności, w których zegarek mógłby przeszkadzać, takich jak pisanie.

 

Bransoleta czy pasek skórzany?

Bransoleta jest bardziej uniwersalna, choć niektórzy mogliby nie zgodzić się z tezą, że pasuje do garnituru. W praktyce jednak warto mieć zegarek ze srebrną lub złotą bransoletą.

Paski skórzane muszą mieć kolor, a najlepiej także odcień dopasowany do reszty skórzanych akcesoriów w ubiorze – butów, paska do spodni. Jeśli formalna garderoba jest zróżnicowana, potrzebne będą zegarki męskie o wielu kolorystykach, lub przynajmniej kilka pasków.

 

Odpowiednie dopasowanie

Chodzi głównie o kolorystykę. Kolor koperty zegarka powinien się zgadzać z kolorem spinek do mankietów. Czarny pasek do spodni i brązowy do zegarka z pewnością nie będą się prezentowały klasycznie i stylowo. Dlatego zasady noszenia zegarków do męskich, eleganckich stylizacji wymagają zwracania uwagi na barwy.

 

Formalny minimalizm

Zasady męskiej elegancji dyktują też, że zegarek do formalnego ubioru powinien być minimalistyczny, prosty i nie rzucać się nadmiernie w oczy. Na pewno nie może być elementem, który mocno i natychmiastowo przykuwa uwagę, odcinając się od reszty ubioru.

Odpadają więc skomplikowane „nawigatory” lub koperty w nietypowych kolorach. Klasyczna elegancja stawia na idealne dopasowanie i ład, nie mocne akcenty i fantazję. Zegarek powinien więc delikatnie, lekko dopełniać stylizację, nie przytłaczać ją i zdobić.

Grupa Tipmedia
Podziel się: