Wynajem samochodu - na co zwrócić uwagę?

  • 13.11.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Wynajem samochodu - na co zwrócić uwagę?
Wakacje za granicą to wybór coraz większej liczby Polaków. Jednak komfort podróżowania jest wysoce zaburzony, kiedy zostajemy pozbawieni samochodu. Na szczęście można go jednak wypożyczyć.

Wypożyczanie samochodów nie jest jednak procedurą prostą i może nam przysporzyć wiele problemów. Przede wszystkim warto o to zadbać jeszcze przed przylotem na miejsce, gdzie spędzamy wakacje. Możemy współcześnie uczynić to online nawet na kilka dni przed odlotem. To doskonały sposób, aby z pozycji domu i komputera, wybrać wypożyczalnie z najkorzystniejszymi cenami. Mamy też komfort skorzystania z porównywarki cenowej.

 

Cena to nie jedyny wskaźniki, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przy wypożyczaniu samochodu. Dość istotna jest lokalizacja i nie chodzi tu o miejsce, w którym wypożyczamy samochód, ale o te, w którym zamierzamy go zwrócić. To bardzo istotny czynnik dla wszystkich tych, którzy potrzebują samochodu, żeby podróżować po danej okolicy bądź przemieszczać się na większe odległości. Sprawdzić musimy zatem czy dana wypożyczalnia pobiera opłaty za zwrot pojazdu, w innym punkcie niż został on wypożyczony, a jeśli tak to warto też ustalić, jaka jest wysokość tej opłaty. Kolejnym czynnikiem jest, co może być dla nas zaskakujące – wiek kierowcy. Przytłaczająca większość wypożyczalni oferuje niższe ceny dla kierowców, którzy mają dwadzieścia pięć i więcej lat. Młodsi muszą czasami zapłacić nawet dwadzieścia procent więcej. Warto też sprawdzić, czy wypożyczalnia, którą zamierzamy wybrać, udziela wypożyczenia kierowcom poniżej dwudziestego pierwszego roku życia. Często jest to niemożliwe, gdyż działa tu mechanizm znany nam z praktyk towarzystw ubezpieczeniowych. Statystycznie to właśnie kierowcy w wieku od osiemnastu do dwudziestu jeden lat, powodują największą liczbę wypadków, które mają najpoważniejsze konsekwencje dla nich oraz dla samego pojazdu. I tak jak w przypadku towarzystw ubezpieczeniowych składka obowiązkowego ubezpieczenia OC jest tutaj najwyższa, tak wypożyczalnia samochodów zabezpiecza się przed ryzykiem – nie wypożyczając młodym kierowcom pojazdów.

 

Przed ruszeniem w drogę rozważmy czy będziemy jedynym kierowcą, czy też potrzebujemy dodatkowej pary rąk do prowadzenia pojazdu. Jeśli tak, to musimy wykupić dodatkowego kierowcę. Teoretycznie możemy próbować tu obejść system, ale korzyść uzyskamy tu tylko w przypadku, kiedy nie zdarzy się nic nieoczekiwanego. Gdyby coś się wydarzyło i doszło do wypadku, zaś kierującym byłaby osoba niezgłoszona, zostaniemy obciążeni wszystkimi kosztami związanymi z naprawą pojazdu. Nawet gdybyśmy posiadali ważne ubezpieczenie. Zastanówmy się też czy nie taniej będzie nam wypożyczyć samochód w Polsce. To rozwiązanie jest polecane zwłaszcza tym turystom, którzy wybierają się w bliską podróż lub chcą połączyć zwiedzanie kraju z bliskimi obszarami granicznymi. W takim przypadku wystarczy jedynie wpisać w Google odpowiednie frazy dotyczące wynajmu samochodów i skorzystać z najtańszej oferty. Jedną z propozycji jest choćby taniwynajemaut.pl.

 

Wypożyczalnie mogą nam także wprowadzić limit kilometrów. Taka praktyka jest bardzo częsta w przypadku wypożyczania droższych i lepszych samochodów. W takim przypadku będziemy niestety zmuszeni do zapłacenia za każdym pojedynczy przekroczony kilometr. Niekiedy ta opłata może być bardzo wysoka i sięgać nawet dwóch albo pięciu euro za jeden kilometr. Sprawdźmy też dokładnie, jak pracuje wypożyczalnia i w jakich godzinach możemy tam zwrócić samochód. Jeśli będziemy chcieli oddać samochód poza godzinami otwarcia wypożyczalni, wówczas możemy być dodatkowo obciążeni za kolejną dobę lub kwotę stałą.

Z użytkowaniem samochodu także wypożyczanego wiąże się oczywiście zużycie paliwa. W tym przypadku możemy się spotkać z dwoma odmiennymi praktykami, jakie stosują wypożyczalnie. W jednej formule otrzymujemy samochód zatankowany do pełna i taki musimy też oddać. Druga wersja jest dla nas wygodniejsza, ale niestety nieco droższa. Otrzymujemy tu bowiem zatankowany do pełna samochód i możemy go oddać z pustym bakiem. Jednak musimy wiedzieć, że wypożyczalnia samochodów policzy nam za paliwo, zawsze więcej niż kosztowałoby to nas na stacji benzynowej.

 

Najbardziej newralgicznym punktem umowy z wypożyczalnią jest ubezpieczenie samochodu, które wpływa znacząco na końcową cenę wypożyczenia. Zasadniczo wyróżniamy trzy typy ubezpieczenia:

  • collision damage waiver to odpowiednik naszego autocasco, czyli ubezpieczenie związane z uszkodzeniami na naszym pojeździe z naszej winy,
  • third party insurance można porównać do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ten typ ochrony obejmuje wszelkie szkody związane z uszkodzeniem pojazdu trzeciego jednak niewynikające z winy kierującego pojazdem,
  • ostatnim typem ubezpieczenia, jest ochrona aktywowana w przypadku kradzieży pojazdu.

 

Przytłaczająca większość wypożyczalni samochodów oferuje nam wyłącznie podstawowe ubezpieczenie, które jest wliczone w cenę wynajmu samochodu. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, że jest wpisana kwota, do której możemy być obciążeni za dane zdarzenie. Kwoty udziału własnego wynoszą przeważnie od pięćset do nawet dziesięciu tysięcy euro. To o tyle problematyczne, że jeśli nie zdecydujemy się na zakup pełnego ubezpieczenia, to firma w przypadku zniszczenia samochodu, może nas obciążyć kosztem zakupu poszczególnych części, które będzie trzeba wymienić lub je naprawić.

Chodzi tu o nadwozie, dach, podwozie, przednie szyby, okna, lusterka, koła, opony, kołpaki, silnik, sprzęgło, akumulator oraz zamki. Sam koszt pełnego ubezpieczenia zależy od wynajmowanego samochodu. Im ten jest droższy, tym więcej będziemy zmuszeni zapłacić. Zazwyczaj koszt ten waha się od pięciu do trzydziestu euro za jeden dzień. Możemy też spróbować wykupić ubezpieczenie w firmie zewnętrznej. Wiele tego typu firm oferuje możliwość wykupu ubezpieczenia na cały rok lub na jeden dzień.

Grupa Tipmedia
Podziel się: