Panele operatorskie – co warto o nich wiedzieć?

  • 18.10.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Panele operatorskie – co warto o nich wiedzieć?
Panele stosowane w automatyce przemysłowej – zwane także panelami operatorskimi to zdecydowanie kluczowy element każdej linii produkcyjnej. Są to urządzenia, których eksploatacja odbywa się w niezwykle trudnych, żeby nie powiedzieć – ekstremalnych warunkach jakie niesie ze sobą większość współczesnych zakładów produkcyjnych.

Do podstawowych funkcji paneli operatorskich zaliczamy m.in. sterowanie poszczególnymi instalacjami, monitorowanie procesem produkcyjnym oraz wizualizowanie linii produkcyjnej. Aby panele operatorskie odznaczały się niezawodnością muszą być złożone z najwyższej jakości komponentów oraz stosownie zaprogramowane.

Budowa paneli stosowanych w automatyce przemysłowej

Konstrukcja paneli operatorskich oparta jest o wytrzymałą obudowę. Najczęściej jest ona stworzona z metalu i matrycy odpornej na potencjalne uszkodzenia. Panele nowoczesne ponadto zostały wyposażone w wysokiej jakości ekran dotykowy, który nie tylko ułatwia ich obsługę, ale także sprawia, że jest ona błyskawiczna. Przy wyborze paneli warto pamiętać o żywotności ekranu, która ma związek z ich podświetlaniem oraz długości gwarancji. Istotnym aspektem jest ponadto dostępność do części zamiennych – oferty współczesnego rynku w tej kwestii mogą pozostawiać wiele do życzenia

Przy wyborze paneli warto pamiętać również o ich otwartości komunikacyjnej. Pozwala ona na kooperację panelu z innymi – zautomatyzowanymi urządzeniami, które są obecne w zakładzie produkcyjnym i stanowią ogniwa linii produkcyjnej. Im bardziej wielofunkcyjny panel operatorski, tym większe możliwości związane z efektywnością oraz wydajnością procesu produkcyjnego.

Panele operatorskie, a higiena w przemyśle spożywczym oraz chemicznym

W branży przetwórstwa spożywczego, chemicznego oraz farmaceutycznego kluczowym czynnikiem jest higiena związana z panelami operatorskimi. W tego typu przypadkach warto zainwestować w panele, których obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej. Przednia część paneli zazwyczaj wykonana jest z odpornej na korozję stali inox, które nie ulega niebezpiecznym reakcjom chemicznym. Z praktycznego punktu widzenia warto zadbać także o budowę paneli stosowanych w tychże miejscach – powinna być ona uproszczona – bez zbędnych zakamarków. Tego typu konstrukcja pozwala na łatwiejsze czyszczenie powierzchni. Panele operatorskie powinny posiadać także front wodoodporny w klasie ochrony IP69K, co pozwala nie tylko na pracę w wysokiej temperaturze, ale także częste mycie z zastosowaniem wody pod ciśnieniem, które jest bardziej efektywne i komfortowe.

Wysokiej jakości panele operatorskie mogą Państwo kupić w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/automatyka-panele-operatorskie-c-197_925.html

Grupa Tipmedia
Podziel się: