Kawa do ekspresu ciśnieniowego, wybierz tę właściwą

  • 17.10.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Kawa do ekspresu ciśnieniowego, wybierz tę właściwą
Aromatyczny naparstek espresso lub caffe latte to wymarzony początek dnia dla większości z nas. Poranna kawa pobudza do działania oraz poprawia nasz nie zawsze dobry nastrój. Jeżeli mówimy o dobrej kawie to niewątpliwie tej przygotowanej przy pomocy profesjonalnego ekspresu do kawy. Ale właściwe urządzenie to tylko część sukcesu. Równie istotna jest odpowiednia kawa do ekspresu ciśnieniowego. Ja wybrać tę właściwą?

Co warto wiedzieć o kawie?

Kawa jest jednym z podstawowych produktów spożywczych na świecie. Ziarna pozyskiwane z owoców kawowca kryją w sobie wiele korzystnych na naszego organizmu substancji. Należą do nich: przeciwutleniacze, białko, tłuszcze, węglowodany, garbniki oraz składnik, za który najbardziej cenimy kawę – kofeina. Ciekawostka jest to, iż podczas procesu palenia ziaren kawy wyzwala się unikatowa mieszanina związków aromatycznych. Jest ich ponad siedemset, dzięki czemu filiżanka kawowego naparu posiada wyjątkowy, niepowtarzalny aromat.

Kawa dodaje nam energii, wspiera naszą koncentrację. Jest odpowiedzialna za zwiększona produkcje serotoniny – hormonu szczęścia, dzięki czemu poprawie ulega nasz nastrój.  Zawarte w kawie antyoksydanty działają ochronnie na nasz organizm.

Należy dodać, iż kawa, jej ziarna są wykorzystywane przez przemysł kosmetyczny oraz farmaceutyczny, z uwagi na swoje liczne właściwości. Zwłaszcza ich wpływ na opóźnianie procesów starzenia ludzkiego organizmu. Pijmy więc kawę z umiarem a dostarczymy sobie samym wielu korzyści.

Gatunki kawy

Fachowa literatura zajmująca się tematyka kawy donosi o prawie stu gatunkach kawy. Jednak na dobrą sprawę możemy mówić o dwóch jej gatunkach, które zdominowały światowe rynki kawy:

  • Arabika – najstarsza odmiana, która szacunkowo stanowi od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu procent światowego rynku kawy. Arabika jest trudniejsza w uprawie, a krzewy są mniej wydajne. Należy również dodać, że krzewy kawowca są znacznie bardziej podatne na choroby.  Ten gatunek charakteryzuje łagodny smak oraz wyjątkowy aromat. Z pewnością znajdzie swoich zwolenników wśród osób ceniących jej czekoladowe lub lekko korzenne nuty smakowe. Powyższe cech tej odmiany powodują, iż jest ona uważana za bardziej szlachetną, ekskluzywną od innych gatunków, co ma również wpływ na jej wyższą cenę.  Ponieważ arabika ma stosunkowo dość niską zawartość kofeiny – około 0,9 – 1,4%, warta jest polecenia osobom, które nie przepadają za zbyt mocnymi, pobudzającymi naparami. Jeżeli przedkładamy nade wszystko smak kawy, arabika doskonale sprawdzi się, jako kawa do ekspresu ciśnieniowego;
  • Robusta – pochodzi z Afryki Zachodniej. Uprawiana jest na niższych wysokościach niż arabika. Jej udział w światowym rynku kawy nie przekracza trzydziestu procent. To, co zdecydowanie różni ją od arabiki to zdecydowanie wyższa zawartość kofeiny. Jest jej w przybliżeniu dwa razy więcej. Ta odmiana postrzegana jest, jako gatunek o smaku, w którym dominują nuty goryczkowate. Robusta ma również tę zaletę, iż gwarantuje wyjątkową, bogatą cremę. Sprawia to, iż jest dobrym dodatkiem jako składnik mieszanek tzw. blendów. Ciekawostką jest to, że niektóre palarnie kawy specjalizują się wyłącznie w produkcji ziaren kawy pochodzących wyłącznie z gatunku robusta.  Jeżeli więc zależy Ci na kofeinowym pobudzeniu, a nie przepadasz za kwasowością w kawie, rozważ zakup robusty, jako odmiany kawy do ekspresu ciśnieniowego, który posiadasz.

Oczywiście na rynku występują również mieszanki tych gatunków zwane potocznie blendami.

Wybór kawy to kwestia indywidualna

Wyposażeni w podstawową wiedzę dotyczącą właściwości danej odmiany, możemy skutecznie dokonać wyboru, jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego zaspokoi nasze oczekiwania.  Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz upodobań smakowych. Dlatego warto, jest poświęcić trochę czasu, aby uzyskać niezbędne informacje, które pozwolą nam na dokonanie właściwej selekcji najlepszej dla nas kawy do ekspresu ciśnieniowego. W nagrodę otrzymamy coś bezcennego dla konesera kawy. To coś do wspaniały aromatyczny napar, którym możemy rozkoszować się każdego dnia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: