Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 19 marca 2024 10:18

Ubezpieczenie samochodu na gaz - ile kosztuje?

Wysokie ceny paliwa sprawiają, że coraz więcej kierowców decyduje się na zamontowanie w swoim aucie instalacji gazowej. Takie rozwiązanie generuje spore oszczędności, zwłaszcza gdy poruszasz się autem o dużej pojemności silnika. Mimo niższych kosztów eksploatacji musisz się jednak liczyć z tym, że zapłacisz więcej za ubezpieczenie OC. Dlaczego tak jest i ile wynoszą ceny takich polis? Sprawdziliśmy!
  • 19.10.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie samochodu na gaz - ile kosztuje?

Ile kosztuje ubezpieczenie auta na gaz?

Poruszanie się samochodem z instalacją gazową to spora oszczędność. Cena za litr benzyny może być nawet dwukrotnie wyższa niż za gaz, a to przy pokonywaniu dalekich tras możne znacznie obniżyć koszty eksploatacji. Jednocześnie właściciele takich aut zapłacą dużo więcej za OC, a różnice mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Do tego trzeba wziąć również pod uwagę historię jazdy kierowcy oraz parametry i stan techniczny pojazdu. Średni koszt ubezpieczenie samochodu na gaz jest o 200 zł wyższy niż za ten bez założonej instalacji. Najtaniej za OC zapłacą posiadacze nowoczesnych aut elektrycznych, które stają się coraz bardziej popularne na polskich drogach. Skąd wynikają takie różnice w stawkach u ubezpieczycieli?

Dlaczego ubezpieczenie auta na gaz jest droższe?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe obliczają stawki dla każdego kierowcy indywidualnie. Szacują przy tym ryzyko wystąpienia szkody oraz ewentualne koszty jej likwidacji. Na tę ocenę ma wpływ również rodzaj wykorzystywanego paliwa, a w najniekorzystniejszej sytuacji są właściciele pojazdów na gaz. Dlaczego tak się dzieje?

  • Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że założenie instalacji gazowej ma obniżyć koszty intensywnej eksploatacji auta. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że kierowca częściej pokonuje dalekie trasy. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji, za którą firma będzie musiała wypłacić odszkodowanie.
  • Instalację LPG można założyć niemalże w każdym aucie, a taką usługę oferuję większość warsztatów. Mimo że musi ona posiadać homologację i przechodzić badania techniczne, to jednak zwiększa ryzyko wystąpienia awarii. Założenie butli z gazem jest poważną ingerencją naruszającą fabryczną konstrukcję auta. Wadliwie zamontowana instalacja może spowodować poważną szkodę, która będzie musiała zostać pokryta z polisy. Z tego powodu ubezpieczyciele stosują wyższe stawki dla aut na gaz.

Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/ile-kosztuje-oc-na-gaz. Z artykułu dowiesz się także, jakie są obecne ceny polis dla pojazdów z instalacją LPG u różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia auta na gaz?

Zamontowanie instalacji LPG jest jednoznaczne z wyższymi składkami OC. Może jednak zdarzyć się tak, że koszt takiej polisy będzie znacznie niższy niż dla samochodu na benzynę. Wynika to z tego, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę również sytuację kierowcy oraz stan pojazdu. Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia auta na gaz?

  • wiek kierowcy,
  • miejsce zamieszkania,
  • staż posiadania prawa jazdy,
  • stan cywilny, liczba dzieci oraz wykonywany zawód,
  • historia jazdy,
  • zgromadzone zniżki.

Najwięcej zapłacą młodzi kierowcy, którzy dopiero nabywają doświadczenia za kółkiem. To jednak nie wszystko, gdyż na wysokość składem ma również wpływ auto, którym się poruszasz. Co w tym przypadku jest brane pod uwagę?

  • Model i marka pojazdu,
  • rok produkcji,
  • pojemność silnika,
  • liczba współwłaścicieli,
  • stan licznika,
  • sposób wykorzystywania samochodu.

Mimo że posiadacze aut na gaz zapłacą więcej za ubezpieczenie, to zamontowanie instalacji jest opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić, co rekompensuje nadwyżki OC. Jeżeli zdecydujesz się na montaż LPG pamiętaj tylko, aby zrobić to w autoryzowanym warsztacie i regularnie sprawdzać stan instalacji. Jesteś także zobowiązany do przeprowadzania okresowych badań technicznych. Niestety w tym przypadku za taką usługę również zapłacisz nieco więcej niż w przypadku samochodu bez założonej butli z gazem.

--- Artykuł sponsorowany ---