Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault

Zamek Czocha – polski Hogwart

  • 5.12.2014, 02:01
  • red.
Zamek Czocha – polski Hogwart
Zamek Czocha jest perełką turystyczną powiatu lubańskiego. XII-wieczna warowania jest doskonale znana w naszym regionie, a ostatnio informacje o nim obiegają także cały świat. Wszystko za sprawą „Szkoły Magii”, którą stał się w listopadzie.  

Filmik, który możecie zobaczyć powyżej pokazuje jak wyglądała czterodniowa nauka magii. W listopadzie blisko 200 śmiałków, którzy w wieku jedenastu lat nie otrzymali listu z zaproszeniem do Hogwartu, postanowiło mimo wszystko nauczyć się czarów i jako alternatywę dla szkoły opisywanej przez J.K. Rowling w serii książek o Harrym Potterze wybrało położony w powiecie lubańskim Zamek Czocha. 

Ochotnicy z Polski i Danii stworzyli larp (ang. live action role-playing) czyli aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie do improwizowanego teatru. Jak mówią organizatorzy „Ta zabawa to w zasadzie to samo co robią dzieci owinięte w zasłony udające szaty z kijkami jako różdżki biegające udając czarodziejów. My po prostu jesteśmy starsi i mamy ładniejsze stroje.

W trakcie czterodniowej zabawy uczestnicy mogli wybrać kształcenie w jednej z pięciu ścieżek magicznej kariery. Śmiałkowie starali się zostać aurorami, czyli czarodziejami zajmujący się łapaniem czarnoksiężników, łamaczami klątw, uzdrowicielami, specjalistami od magicznych zwierząt, bądź niewymownymi - znanymi z ksiązek o Harrym Potterze pracownikami Departamentu Tajemnic w Ministerstwie Magii. Wszystkie zajęcia odbywały się po angielsku i jak zapewniają twórcy wydarzenia w trakcie czterech dni nauki przyswoić można było trzyletni program nauczania. Zajęcia zakończone były egzaminem zwanym SPELLS (ang. Senior Protective Enchanter’s Lifelong License).

Wiedza magiczna przekazywana była przez grono pedagogiczne, w skład którego weszły bardzo różne i często dziwne postacie. Byli i starsi, doświadczeni profesorowie, trafili się także nauczyciele roztargnieni bądź nieudolni a także młodzi wykładowcy, którzy starali się zrobić wszystko, aby udowodnić, że zasługują na pracę na tej prestiżowej uczelni.   

Jak tłumaczą organizatorzy nie starali się oni kopiować serii książek o Harrym Potterze, a jedynie inspirowali się najpopularniejszą sagą o czarodziejach. 

Polska szkoła magii  w przeciwieństwie do oryginału posiada aż pięć różnych domów, do których przydzielani byli studenci. Są to: Durentius, Faust, Libussa, Molin and Sendivogius. Co ciekawe przynajmniej dwa studenckie domy nawiązują także do polskich postaci. Durentis to z łaciny Laurentius Dhur, czyli nie kto inny a Mistrz Twardowski, zwany polskim Faustem. Sendivogius to z kolei Michał Sędziwój - polski alchemik, lekarz i „odkrywca tlenu”. To właśnie on w XVI wieku stworzył nowy kierunek filozofii alchemicznej, zgodnie z którą w powietrzu znajduje się „ukryty pokarm życia”. 

Co ciekawe listopadowa zabawa „The College of Wizardry” nie była pierwszą próbą przekształcenia Zamku Czocha w szkołę magii.  Od wielu lat w tym miejscu odbywały się czarodziejskie kolonie skierowane głównie do młodych, polskich fanów Harrego Pottera. W zamku telewizja Polsat realizowała program, w którym młodzi uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące serii książek J.K. Rowling. Jednak dopiero ostatni duńsko-polski projekt nagłośnił naszą atrakcję w świecie. O polskim Hogwarcie piszą m.in. The Mirror, Daily Mail i prasa w wielu innych krajach. 

Jeżeli nie wiedzieliście o pierwszym magicznym spotkaniu a bardzo chcielibyście na własnej skórze przekonać się jak to jest uczyć się w szkole magii to jeszcze nic straconego. Kolejna szansa na zdobycie tytułu licencjonowanego czarodzieja już w kwietniu. Szczegóły znajdziecie na stronie projektu. 

Obszerną fotogalerię z tego wydarzenia zobaczyć możecie tutaj

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ziomo
Ziomo 29.01.2015, 11:18
280 euro ??????
nela
nela 7.12.2014, 08:54
nie zapominajmy że szkoła magii w Zamku Czocha odbywa się już od lat i jest fantastyczną formą spędzenia wakacji dla dzieci. Polecam http://koloniena5.pl/
Krzysztof Surgut
Krzysztof Surgut 5.12.2014, 19:07
Polecam widok zamku z lotu ptaka: http://mobilny-przewodnik.p...
historyk
historyk 5.12.2014, 11:38
Blad.Zamek nie pochodzi z XII wieku.Pierwsza wzmianka to dopiero XIV wiek.
Mieszkaniec Ciemnogrodu
Mieszkaniec Ciemnogrodu 5.12.2014, 11:32
O przebieranki ! Coś dla naszego Włodarza....

Pozostałe