Sudecki Festiwal Minerałów już jutro, będzie się działo w mieście

 • 30.06.2022, 10:36 (aktualizacja 30.06.2022, 10:54)
 • red.
Sudecki Festiwal Minerałów już jutro, będzie się działo w mieście

Podziel się:

Oceń:

Od piątku w Lubaniu startuje Sudecki Festiwal Minerałów. Najważniejsze będą oczywiście minerały i będziecie mogli obejrzeć unikatowe wystawy, a wśród nich minerały giganty i mineralogiczne gwiazdy rocka. Będzie giełda, GEOstrefa, czyli trochę wiedzy, biżuteria i trochę muzyki. Nie zabraknie też czegoś dla ciała, bo do miasta zjadą żarciowozy. Sprawdźcie program.

Przed nami kolejny Sudecki Festiwal Minerałów, co ciekawe jako mieszkańcy nie do końca jeszcze zdajemy sobie sprawę, że to jedna z największych imprez mineralogicznych w Europie.

Zainteresowanie wydarzeniem jest gigantyczne zarówno w kraju jak i poza granicami. Zgłoszeń mamy bardzo dużo i w zasadzie dużą część musieliśmy odrzucić, gdyż rozbudowa tego wydarzenia w sposób nagły odbiłaby się niekorzystnie na przychodach sprzedawców, stąd musimy rozbudowywać ją stopniowo, maksymalnie po kilkanaście stoisk rocznie. Przy czym ona też osiągnie swoje granice z uwagi na to, że nie jesteśmy w stanie wygospodarować więcej miejsca w przestrzeni starego miasta. Mimo że wzrosła ilość stanowisk sprzedażowych, nie zmieniliśmy geometrii festiwalu i przestrzeń starego miasta zostanie zagospodarowana w taki sam sposób jak w ubiegłym roku. - mówił podczas spotkania z miejskimi radnymi Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, które jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia.

Na gości, którzy przybędą do Lubania czekać będzie wiele atrakcji. Wielka giełda minerałów, geostrefa czy wystawy. Organizatorzy zadbali o strefę zabawy i oprawę muzyczną, wszystko zapowiada się więc imponująco. Od 1 do 3 lipca w Lubaniu będzie odbywał się Sudecki Festiwal Minerałów. To wyjątkowa okazja do aktywnego i interesującego spędzenia czasu. Zapytaliśmy Łukasza Tekielę czego w trakcie tegorocznego SFM nie można przeoczyć. 

Wielkim hitem będzie wystawa pod tytułem Giganty mineralogii, czyli zaprezentujemy minerały, które mają wielkie rozmiary w zależności od gatunku. Czyli pokażemy zarówno okazy, które ważą po kilkaset kilo, najcięższy będzie ważył pół tony, jak i okazy, które mają kilka centymetrów, ale w swoim gatunku są gigantami. Oprócz tego przyjedzie do Lubania jeszcze nigdzie nieprezentowana kolekcja agatów, która uważana jest za największą na świecie. Agaty świata i agaty Niemiec, pojedyncze okazy wchodzące w jej skład kosztują gigantyczne pieniądze. Kolekcjoner ten jeszcze nigdy nie prezentował swojej kolekcji, udało się go przekonać, więc będzie to taki ewenement. Oprócz tego będzie kilkanaście wystaw konkursowych, gdzie również znajdzie się wiele ciekawostek i atrakcyjnych rzeczy. Jest coraz większe zainteresowanie GEOstrefą, więc o kolejne atrakcje zostanie rozbudowane miasteczko górnicze funkcjonujące pod ratuszem. W związku z tym, że skończyła się pandemia pojawi się kilkunastu sprzedawców z różnych egzotycznych miejsc ze świata. Więc asortyment mineralogiczny będzie o wiele bogatszy niż w roku minionym. - wyjaśniał redakcji eLuban.pl dyrektor muzeum w Lubaniu.

GIEŁDA MINERALÓW I BIŻUTERII

Główną częścią Festiwalu jest Giełda Minerałów i Biżuterii, największa tego typu w tej części Europy. Wystawcy z kraju i z zagranicy, w otoczeniu pięknej zabudowy lubańskiego Rynku, prezentują na swoich stoiskach minerały, skamieniałości, wyroby jubilerskie, galanterię kamienną, fachową literaturę. Dodatkowo na giełdzie na odwiedzających czekają takie atrakcje jak cięcie agatów, płukanie złota czy poszukiwanie minerałów i skamieniałości na specjalnym Wyrobisku Kalcytowym. Giełdzie towarzyszą zlokalizowane nieopodal targi staroci i rękodzieła, a także jarmark różnorodności.
Giełda będzie trwała przez cały weekend od 12 do 19. 

WYSTAWY

Bardzo ważną częścią Festiwalu są wyjątkowe wystawy mineralogiczne. Kilka tysięcy okazów najwyższej klasy eksponowanych będzie w Ratuszu i Wieży Brackiej. W tym roku odbędzie się szereg wystaw o bardzo różnorodnej tematyce. Łącznie zaprezentowanych zostanie kilka tysięcy unikalnych okazów pochodzących zarówno ze zbiorów polskich, jak i zagranicznych. 20 wystawców wystartuje w konkursie na najpiękniejszą wystawę. Tę najpiękniejszą wybierze międzynarodowe jury, równolegle swoją nagrodę przyzna też publiczność. 
Wystawy będą bezpłatnie dostępne dla publiczności przez cały weekend od 12 do 19.

GEOstrefa

W GEOstrefie można się będzie dowiedzieć o atrakcjach geoturystycznych Dolnego Śląska. Zaprezentują się w niej muzea geologiczne, kopalnie i podziemne trasy turystyczne oraz geoparki, znajdą się stoiska poświęcone zarówno atrakcjom geoturtystycznym jak i edukacji geologicznej. Wszystkie gry, zabawy i warsztaty edukacyjne związane z geologią będą bezpłatne i dedykowane zarówno dzieciom jak i dorosłym.
GEOstrefa zaprasza w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę w godz. 10.00-19.00 i w niedzielę w godz. 10.00-17.00

STREFA ZABAWY

Festiwal w dużej mierze nastawiony jest na rodzinną rozrywkę i edukację. Wiele atrakcji, zarówno tych czysto rozrywkowych, jak i o charakterze edukacyjnym, dedykowanych jest specjalnie dzieciom i młodzieży. Ilość atrakcji i aktywności przewidzianych dla rodzin jest tak duża, że zapewne jeden dzień nie będzie wystarczający by je wszystkie odwiedzić. Dmuchańce, karuzele i szeroko rozumiany plac zabaw znajdować się będą na zielonych terenach obok średniowiecznych murów miejskich, tu atrakcje będą odpłatne. Na dzieci i młodzież czeka jednak wiele nieodpłatnych aktywności w GEOstrefie i w strefie poszukiwacza.

SCENA NA RYNKU

Dla tych, którzy będą mieli przesyt minerałów (oczywiście chwilowy!), przygotowaliśmy program artystyczno-rozrywkowy. Występujące na Scenie na Rynku zespoły muzyczne, orkiestry i kabarety umilą czas relaksu. Dodatkowo przygotowaliśmy specjalny program dla dzieci.

PROGRAM

PIĄTEK, 1 LIPCA

ATRAKCJE CAŁODNIOWE (12.00-19.00): Giełda Minerałów i Biżuterii, Wystawy, GEOstrefa, Targ Rękodzieła, Targ Staroci, Strefa Zabawy

 • 11.00-12.30 – Wycieczka geologiczna (start spod Wieży Brackiej)
 • 13.00-14.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
 • 15.00-16.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
 • 16.30 – Oficjalne otwarcie Sudeckiego Festiwalu Minerałów (Scena na Rynku)
 • 17:00-17:45 – „The best of Krzysztof Krawczyk” w wykonaniu Arka Zgody-Giczańskiego (Scena na Rynku)
 • 17.45 – Ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze wystawy kolekcjonerskie (Scena na Rynku)
 • 18:00-18:45 – „Abba” - światowe przeboje w wykonaniu Abba & Boney M. Tribute Band (Scena na Rynku)
 • 19:00-19:45 – „Boney M.” - przeboje disco lat 70. w wykonaniu Abba & Boney M. Tribute Band (Scena na Rynku)
 • 20:00-21:00 – „Greatest hits of Roy Orbison” w wykonaniu Roy Orbison Band (Scena na Rynku)

SOBOTA, 2 lipca

ATRAKCJE CAŁODNIOWE (10.00-19.00): Giełda Minerałów i Biżuterii, Wystawy, GEOstrefa, Targ Rękodzieła, Targ Staroci, Strefa Zabawy

 • 11.00-12.30 – Wycieczka geologiczna (start spod Wieży Brackiej)
 • 13.00-14.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
 • 13:30-15:00 – Gry i zabawy z dobrą wróżką prowadzone przez Bydgoską Formację Artystyczną (Scena na Rynku)
 • 15.00-16.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
 • 15:30-16:30 – „Kolorowe dzieci” - piosenki Majki Jeżowskiej w wykonaniu Magdam (Scena na Rynku)
 • 15:30-18:00 – Wycieczka do Doliny Pereł w Leśnej (start spod Wieży Brackiej)
 • 17:00-18:00 – „Od Bacha do Mai czyli Wodecki Show” w wykonaniu Heartbreaker (Scena na Rynku)
 • 17.00-18.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
 • 18:30-19:30 – Światowe przeboje w wykonaniu Trio British Music (Scena na Rynku)
 • 20:00-21:00 – Przeboje The Beatels i największe hity polskiego big-beatu w wykonaniu zespołu Żuki (Scena na Rynku)

NIEDZIELA, 3 lipca

ATRAKCJE CAŁODNIOWE (10.00-17.00): Giełda Minerałów i Biżuterii, Wystawy, GEOstrefa, Targ Rękodzieła, Targ Staroci, Strefa Zabawy 

 • 11.00-12.30 – Wycieczka geologiczna (start spod Wieży Brackiej)
 • 13:00-14:30 – Blok zabaw dla dzieci „Maskotki” (Scena na Rynku)
 • 14.00-15.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
 • 14:45-16:00 – „Tequila Musik” w wykonaniu Tequila Musik Band (Scena na Rynku)
 • 15:30-18:00 – Wycieczka do Doliny Pereł w Leśnej (start spod Wieży Brackiej)
 • 16.00 – Ogłoszenie wyniku głosowania publiczności na najlepszą wystawę kolekcjonerską (Scena na Rynku)
 • 17.00 – Ceremonia zamknięcia Sudeckiego Festiwalu Minerałów (Scena na Rynku)

 

red.

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 03.07.2022, 10:11
Czy możemy za rok zrezygnować z tego pseudo festiwalu ? Czy ktoś się orientuje jaki jest koszt całkowity tej pożal się boze imprezy ??? Ile miasto przeznaczyło NASZYCH pieniędzy na ten cel ????
Mieszkanka
Mieszkanka 30.06.2022, 17:48
Nie wiem co za ból du.. Impreza jedna z większych w Europie, super wystawy i atrakcje, ze świata ludzie przyjeżdżają żeby to zobaczyć a tu tylko jęki, że glośno, że wesole miasteczko, że parking - masakra. Ludzie dajcie spokój, idźcie i zobaczcie, skorzystajcie choc minimum aktywności a nie tylko klepać januszowe marudzenia
Ewa
Ewa 30.06.2022, 21:47
Festiwal miał się wzorować na Lecie Agatowym to co mamy w tym roku to może 30% tego co jest we Lwówku. Jak dla mnie miasto powinno lepiej wydawać publiczne pieniądze. Albo robić coś porządnie albo wcale. Zabrakło Kuświka i co bida na scenie. Zero atrakcji muzycznych dla młodzieży, same zespoły dla seniorów - Krawczyk, ABBA, Żuki, Bonny M.
Janusz
Janusz 30.06.2022, 20:48
a to ma być dla Świata czy dla lubanian? Udar słoneczny masz? To nie jest dla nas tylko dla grupy naciągaczy odrzuconych przez Lwowek
kk
kk 30.06.2022, 17:00
Kogo stać na byle kamień za 500 zł przy takiej inflacji . Kto płaci za takie kiepskie akcje .
Marcin
Marcin 30.06.2022, 19:51
Nawet przy takiej inflacji tam sie byle kamienia nie kupuje za 500zł. Jesli Ty -nawet przy małej inflacji, kupiłeś byle kamień za 500zł to jesteś zwykłym durniem.
n
n 03.07.2022, 17:41
tak jak ty i twoja
Tom
Tom 30.06.2022, 12:18
Pan Tekiela sam kolekcjoner mineralow to firmuje zdarzenie, dla kolekcjonerow gratka a dla reszty lipa i tyle
tumantom
tumantom 01.07.2022, 08:52
A co ma firmować, zlot wędkarzy?
Czep się jeszcze, że elubań pisze o Lubaniu zamiast o Sopocie.
Marcin
Marcin 30.06.2022, 19:43
Z tego co obserwuję to Pan Tekiela firmuje "wydarzenia" nie tylko w tej tematyce i zapewniam Cię, że każde z nich jest gratką zarówno dla wytrawnych znawców jak i dla zupełnych laików. Celem imprezy jest miedzy innymi popularyzacja tej tematyki i jak pamiętam z poprzednich lat to oprócz kolekcjonerów znaczącą część widowni stanowiły też np. dzieci i raczej sie tam nie nudziły. Jak Ci sie nie spodoba to nic nie stracisz oprócz chwili czasu no ale odbijesz sobie to np. w sylwestra z polsatem.
,....
,.... 28.06.2022, 20:47
Na tym portalu jest cenzura.Bez komentarza. ..
Mariusz
Mariusz 28.06.2022, 17:24
Szajs, spotkanie za kase Lubania znajomków od zbierania kamieni
Ja
Ja 03.07.2022, 10:08
Brawo! Wreszcie ktoś prawdę napisał. Za nasze pieniądze nic dla nas. Taka smutna prawda
hah
hah 28.06.2022, 17:20
Atrakcje rodem z wyborów na działkowicza roku. Miasto wymarłe.
Jarosław
Jarosław 28.06.2022, 15:00
Niestety z imprezy regionalnej, która miała mega potencjał zrobiono coś w rodzaju lokalnego spotkania kolekcjonerów minerałów. Włączenie LAWY do Sudeckiego Festiwalu Minerałów było idealnym rozwiązaniem. Na rynku wystawy, stoiska, atrakcje, wieczorem koncerty w amfiteatrze. Zaraz ktoś napisze, że amfiteatr jest w ruinie, wszystko się zgada, ale są inne miejsca, gdzie można postawić scenę i zorganizować sensowne koncerty. Tegoroczny program na scenie to jakaś kpina z mieszkańców. Dziwię się panu Tekieli, który firmuje wydarzenie, że godzi się na taką bylejakość.
Słowiński
Słowiński 30.06.2022, 14:22
Lawa ma być osobną imprezą w tym roku, niezwiązaną z SFM ale po co się zainteresować, skoro od razu twierdzenie, że lipa.
Ja
Ja 03.07.2022, 10:09
Ta lawa to raz jest raz jej nie ma , w zależności od potrzeb 😂
Jarosław
Jarosław 30.06.2022, 18:14
Ma być czy będzie? bo to jest zasadnicze pytanie, może warto napisać coś więcej kiedy, kto wystąpi. Takich informacji niestety brak, więc nie dziw się człowieku, że ludzie narzekają.
Gośka
Gośka 28.06.2022, 20:33
Jarosław na Facebooku MDK nie ma informacji o wydarzeniu nie wspominając o programie. Czyżby wstydzili się tego co proponują mieszkańcom? Ręce opadają jacy organizatorzy taka impreza.
Efreet
Efreet 28.06.2022, 05:47
Ja bym tylko chciał żebyście wstawili mapkę co gdzie będzie, żebym mógł trafić do żarciowozow a nie szukać ich po kamienio szukaczach.
Smakosz
Smakosz 28.06.2022, 16:52
Żarciowozy będą mniej więcej między studnią przy Trecie a Apteką pod 7 Planetami. Na pewno trafisz 👍
Vera
Vera 28.06.2022, 07:57
https://festiwalmineralow.pl/p…
i na dole strony jest mapka
ja
ja 28.06.2022, 07:39
http://festiwalmineralow.pl/pl…
bardzo proszę
Lubanianka
Lubanianka 27.06.2022, 20:37
A gdzie występy gwiazd na amfiteatrze ? To juz nie ta sama Lawa co parę lat temu...
A
A 27.06.2022, 20:20
A Orkiestra Straży Granicznej zagra?
E
E 27.06.2022, 15:35
Bieda.
Wstyd.

Pozostałe