Cena pieczywa poszybuje. Do 30 złotych za bochenek?

  • 27.06.2022, 09:40 (aktualizacja 27.06.2022, 12:35)
  • News4Media
Cena pieczywa poszybuje. Do 30 złotych za bochenek? Ina Lübeck Hertel/Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Inflacja szaleje, a ceny żywności, w tym pieczywa, galopują. Niewykluczone, że za bochenek chleba trzeba będzie zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Co gorsza, pieczywa może zabraknąć.

– Jeśli sytuacja makroekonomiczna w kraju nie poprawi się i nasza branża zostanie objęta ograniczeniami w dostawach gazu i prądu, można się spodziewać, że na jesieni cena chleba będzie oscylowała nawet w okolicach 30 złotych za bochenek albo – z dnia na dzień – zabraknie pieczywa na półkach sklepowych – ostrzega Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa, w rozmowie z portalem dlahandlu.pl.

Dlaczego tak się dzieje? Z dwóch powodów. Po pierwsze, szybko rośnie cena pszenicy, która stanowi aż 80 proc. kosztów produkcji mąki. Drożeje głównie z powodu wojny w Ukrainie, która jest jej dużym eksporterem. Z powodu blokady morskiej nie może jednak wysłać go w świat. Mniejsza dostępność to wyższe ceny na światowych rynkach, a to ma wpływ także na to, ile płaci się za pszenicę w Polsce.

Pod drugie… – Rosną także inne koszty, takie jak energia i transport – dodaje w rozmowie z serwisem Jacek Górecki.

Co gorsza, operatorzy sieci energetycznych i gazowych nie wykluczają ograniczeń w dostawach prądu i gazu. To może nie tylko jeszcze bardziej podnieść ceny pieczywa, ale też spowodować jego braki.

Ja zatem będzie wyglądał rynek? – Sprzedaż piekarni rzemieślniczych i regionalnych spadnie, może nawet o 50 proc. udziałów w polskim rynku w ciągu 2-3 lat. Na pewno będzie dużo zamknięć firm. Nastąpi też konsolidacja branży oraz wzrost znaczenia dużych i certyfikowanych dostawców pieczywa ­– prognozuje w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Andrzej Piętka z Akademii Wypieków.

Obecnie inflacja wynosi 13,9 proc. (dane z maja). I – zdaniem ekonomistów – nadal będzie rosła.

 

 

News4Media

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Antonina
Antonina 28.06.2022, 09:33
Oj tam ja mowie że jak niebedzie chleba to bedziemy jesć ciastka a mąż mowi ze jak nie bedzie węgla to nie bedziemy wychodzić spod pierzyny . W połączeniu to brzmi caaaaaałkiem ciekawie !
Wiarygodny jak eL
Wiarygodny jak eL 27.06.2022, 21:21
O, jaki ten eLuban łaskawy. Tylko 30 zł za chleb prognozuje, a przecież mogli napisać że 300 złociszczy zapłacimy.
Ja
Ja 27.06.2022, 21:13
Wyrobow chlebopodobnych nafaszerowanych chemią ,proszę pisać prawde .😲
Obserwator1
Obserwator1 27.06.2022, 17:38
Artykuł zerżnięy z TVN i portali im podobnych .Ten lubański portal wpisuje się w ten styl fejkowej propagandy! Gratuluję braku samodzielnego myślenia.Mam nadzieję że portal opublikuje!
Kb
Kb 28.06.2022, 07:40
Masz racje
z Leśnej
z Leśnej 27.06.2022, 21:53
@Obserwator1 - ogarnij się . Przedstaw swoje samodzielne myślenie . Portal zawsze takie publikował .Przestań pisać że nie bo nie .. Chętnie zapoznam się z twoim punktem samodzielnego myślenia i na pewno odpowiem . Tylko nie mów o mnie Władek |
Lucyjano
Lucyjano 27.06.2022, 19:41
Dzięki TVN i innych niezależnym od PiS-dzielcow mediom (np. OKO-Press specjalizujące się w pedofilii wielebnych i innych przekrętach w łonie Kościoła) owczarnia dowiaduje się kto nimi rządzi. Dostarczają też podstaw do otwierania oczu i nie ulegania ogłupiającej propagandzie.
Problem jest tylko taki - czy te argumenty pod te ogłupione czaszki na czas dotrą.
Obserwator1
Obserwator1 27.06.2022, 21:58
Rzeczywiście bardzo prawdomówne media reprezentowane przez takich praworządnych jak Lis, Kraśko ,Durczok i inni gratuluję wyboru!!! Chyba że to ten sam typ ludzi Lucyjano reprezentuje.
Wiesiek
Wiesiek 27.06.2022, 17:14
Na mózg upadli? To ma być "Nowa Zmiana" w ramach Tarczy Antyinflacyjnej czyli "Polski Ład" w wydaniu PiS-dzielców?
============
Trzeba by ich wybrać na kolejną kadencję - razem z Glapa_Papa.
B
B 27.06.2022, 16:10
Chcieliście PiS to macie.
!!! YebaćPIS !!!
!!! YebaćPIS !!! 27.06.2022, 16:03
Ogłoszenie:
Odstapię/wymienię kartki na zakup 2 kg pieczywa, kubik chrustu oraz 5 butelek oleju rzepakiwego. Poważne oferty proszę kierować pod adres [email protected]
Olo
Olo 27.06.2022, 15:13
A Biedronka pieczywo wywala na śmietnik. Tu trzeba miec nasrane , zamiast za grosze sprzedać ludziom .
z Leśnej
z Leśnej 27.06.2022, 21:55
Widać ludzie nie potrzebowali . tak na poważnie to nie jest prawda .
Donald
Donald 27.06.2022, 14:44
Rozumiem że eLubań zapisał się do Totalnej Opozycji i zaczyna ludzi straszyć, słabe to ....
z Leśnej
z Leśnej 27.06.2022, 21:57
@Donald - masz z tym jakiś problem ? Zmień portal .
zulu
zulu 27.06.2022, 14:17
Po ile ryż?
Iwona
Iwona 27.06.2022, 13:23
Nie było słychać żeby Putin zbombardowal nam magazyny z pszenicą i zasiane pola.Z moich turystycznych obserwacji wynika ,że w naszym regionie plony tego zboża zapowiadają się dobrze.Poza tym propaganda ma się dobrze.Polska nie importuje zboża z Ukrainy .
xxx
xxx 27.06.2022, 15:55
Nasze zboża jadą na zachód.Sam jako przewoznik targam w sezonie po skupach w DDR.
Genia
Genia 27.06.2022, 13:22
No i bardzo dobrze. Kiedy się w końcu się ludziska obudzą i nie będą mówić, że robota w polu i kurniku się "nie opłaci?". Chyba do gadania to jest spora rzesza, a do roboty?
Hogsofwar
Hogsofwar 27.06.2022, 13:19
Już za bochenek w piekarni jest tak dużo że szukam alternatyw w normalnych sklepach ponieważ tam jest taniej . Nie rozumiem tego że u nas jest dużo rolników i dużo węgla a sami ( Polska) nie potrafimy się zabezpieczyć !!!
Diabel
Diabel 27.06.2022, 22:35
Jest sporo rolników, tylko nikt albo prawie nikt nie wie ze ceny nawozów w ciągu roku wzrosly o 3000zl na tonie,paliwo rowniez w gore cena czesci zamiennych do maszyn również w górę,srodki ochrony roslin w gore takze sie nie dziwcie ze chleb drogi bedzie....chleb nie rośnie w polu,zanim On powstanie trzeba duzo pracy,serca i nerwów w to włożyć zeby zebrac zboze na chleb... a tak nawiasem zblizaja sie zniwa badzcie ostrozni na drogach niedługo sie zacznie wzmożony ruch kombajnow i traktorów...pozdro Diabeł
ololololololo
ololololololo 27.06.2022, 13:06
Tylko z Ukrainy do Polski chyba nie wędruje drogą morską.
A z Polski na świat już może wędrować drogą morską... więc mamy aktualnie świetną okazję na międzynarodowy wielki biznes ale cóż....
Z Leśnej
Z Leśnej 27.06.2022, 22:01
Tym już się zajął pan Sasin . Więc spoko . A poza tym czytanie nie boli . Staraj się .
Henio
Henio 27.06.2022, 17:16
Mateuszek nie tak dawno głosił urb et orbi że Europa zazdrości nam postępu w PKB a w ogóle to przegoniliśmy wielu ...

Pozostałe