W czerwcu startuje remont ul. Głównej. Mieszkańcy już dziś załamują ręce

  • 26.05.2022, 13:56 (aktualizacja 26.05.2022, 18:32)
  • red.
W czerwcu startuje remont ul. Głównej. Mieszkańcy już dziś załamują ręce

Podziel się:

Oceń:

Wykonawca remontu ulicy Głównej przejął teren inwestycji i w czerwcu ma rozpocząć prace. Ten przez dekady wyczekiwany remont w końcu staje się faktem, choć mieszkańcy mają wrażenie, że trwa już od miesiąca. Obecnie nie tylko dramatyczna nawierzchnia doprowadza ich do szału, ale też ciągnące się prace na sieci wodociągowej – ani przejechać, ani przefrunąć. A przed nimi 18 miesięcy remontu.

O stanie nawierzchni najdłuższej miejskiej ulicy napisano przez ostatnią dekadę bardzo wiele, a nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętają remontu tej ulicy. Tym bardziej cieszy fakt, że udało się pozyskać środki na przeprowadzenie tych prac. Magistrat już przekazał teren wykonawcy, a mieszkańcy załamują ręce:

Od miesiąca na ulicy jest kilka wykopów głębokości ok. 1,5 m, może głębsze, teraz po ulewie są pełne wody, a jakie mają specjalistyczne zabezpieczenie! Polak mądry po szkodzie - zazwyczaj po jakiejś tragedii zaczyna się myśleć, nie trzeba być omnibusem żeby wyobrazić sobie topiące się tam dziecko, przecież obok cały czas przechodzą ludzie, a wykop jest otwarty. Telefonowałam i do LPWiK i do Urzędu Miasta, jednak nie widzę żadnego odzewu. Taka metoda pracy nie wróży nic dobrego podczas remontu Głównej. - napisała na redakcyjną pocztę zaniepokojona mieszkanka ul. Głównej.

Rzeczywiście przedłużające się prace na sieci wodociągowej są elementem prac przygotowawczych do remontu, jednak drogowego "armagedonu" można się tam dopiero spodziewać. 

W tej chwili wykonujemy nowy wodociąg w całej ulicy Głównej za wyjątkiem 500 m od ul. Różanej do ścieżki w kierunku Mostowej. W tej chwili mamy przewiercony główny wodociąg, który teraz wymaga połączenia w kilku miejscach, a później do zrobienia jest jeszcze około 30 przyłączy. Potrzebujemy jeszcze kilku dni aby połączyć główny wodociąg, ale później i tak będziemy kopać tym razem w poprzek drogi. - usłyszeliśmy od Janusza Głuszka, prezesa LPWiK.

Rozpoczynająca się inwestycja obejmie remont ul. Głównej i Kolejowej, częściowo Jeleniogórskiej i będzie kosztowała 12,3 mln zł. Co ważniejsze dla mieszkańców, remont potrwa 18 miesięcy.

Zakres remontu ul. Głównej

Zakres planowanych prac jest spory i przewiduje przebudowę nawierzchni ulicy Głównej wraz z przebudową odwodnienia ulicznego, budową chodników oraz zjazdów na posesje. Ponadto przewidziano zagospodarowanie terenu zielenią niską. Planowana jest również wycinka 8 drzew oraz przesadzenie 7 młodych drzew poza pas drogi. Projekt budowlany obejmuje usunięcie kolizji odcinków linii kablowych średniego i niskiego napięcia. W zakresie oświetlenia drogowego przewidziano demontaż i przeniesienie poza skrajnię drogi wskazanych punktów oświetleniowych. W obrębie przebudowywanej drogi zlokalizowanych jest 39 słupów oświetlenia drogowego. Wymianie wraz ze zmianą lokalizacji podlega 13 takich punktów. Ponadto planuje się doświetlenie przejść dla pieszych i wbudowanie w nawierzchnię tzw. 'kocich oczek'. Projekt zakłada również budowę kanalizacji deszczowej wraz z uzbrojeniem, budowę wpustów deszczowych wraz z przykanalikami, likwidację istniejących ulicznych wpustów deszczowych z zaślepieniem przykanalików oraz włączenie projektowanej kanalizacji deszczowej do istniejącego systemu odwodnienia.

Przebudowa ul. Kolejowej w Lubaniu
Przewiduje się przebudowę istniejących konstrukcji nawierzchni jezdni, zjazdów, chodników oraz budowę miejsc postojowych. W ramach wykonanych robót budowlanych zostanie zapewnione właściwe odwodnienie powierzchniowe nowym nawierzchniom z odprowadzeniem do projektowanej lokalnej kanalizacji deszczowej. W ramach przebudowy ulicy nastąpi nieznaczna zmiana istniejącego zagospodarowania terenu pasa drogowego, polegająca na ujednoliceniu szerokości jezdni, chodników, opasek skrajniowych (pobocza), uporządkowaniu geometrii zjazdów, poprawy geometrii skrzyżowań oraz uporządkowaniu odwodnienia powierzchniowego z jego odprowadzeniem. Przewiduje się przebudowę istniejącej sieci i przyłączy wodociągowych. Dodatkowo projekt zakłada budowę parkingu z 22 stanowiskami.

red.

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Łukasz
Łukasz 27.05.2022, 11:10
Problem z główną jest tego typu, że raptem wszystkie firmy typu LPWiK, PGNiG obudziły się w sprawie wymiany swoich sieci przesyłowych, a ponoć są stare i dziurawe. Po remoncie głównej mogą zapomnieć o jej ponownym rozkopywaniu, chyba, że w momencie awarii. Jednak jeśli na tym etapie ich nie wymienią na nowe, chodzi mi o całe odcinki, to będą to robić ustawicznie, niszcząc nową nawierzchnię. Kolejny problem to mieszkańcy i ich przyłącza do domów. Ludzie obudźcie się, bo potem będziecie mieć problem.
Miejscowy
Miejscowy 27.05.2022, 10:28
Mieszkańcy czekają na inwestycje , szukanie taniej sensacji
Mieszkaniec ul. Głównej
Mieszkaniec ul. Głównej 27.05.2022, 00:33
Drodzy Państwo, ulica Główna posiada wiele rozgałęzień, które nie zostaną wykonane podczas remontu, dlaczego przy tak duzej inwestycji te fragmenty dróg zostały pominięte ?
Marcin
Marcin 27.05.2022, 11:36
Też tego nie rozumiem, mieszkam na ul głównej na jednym z takich rozgałęzień i niestety nie dotkną tego odcinka. Wstyd!
noname
noname 26.05.2022, 20:40
18 miesięcy hehe znając życie będzie trwał ze 3 lata przy dobrych wiatrach
Lucek+W
Lucek+W 26.05.2022, 18:53
Jakby ja kiedyś - czyli w odpowiednim czasie - nazwali np. Jana Pawła II to by już dawno była wyremontowana. Co oni tam nie mieli jakiegoś świątobliwego radnego co by taki myk przeforsował. Klimat był wtedy na takie akty bardzo dobry.
hebel
hebel 26.05.2022, 15:03
Tam kiedyś taki piękny asfalcik położyli gładziutki jak stół. Za niedługo była inwestycja w kanalizę i asfalcik jak po bombardowaniu się zrobił.
Teraz ma być nowy piękny asfalcik i zaczynają wychodzić problemy z wodociągiem.
Czy nie będzie tak że: położą asfalt, potem okaże się że jadnak z wodociągiem tak dalej nie można i ....
Hogsofwar
Hogsofwar 26.05.2022, 14:18
Mieszkańcy tych ulic niech się wkoncu sami ze sobą dogadają . Najpierw od lat chcą remontu a jak się zaczyna to płaczą . Remont nie trwa 2 dni i polega na tym że najpierw się wymienia to co pod droga a potem leje asfalt , w przeciwnym razie będzie trzeba zrywać nowa drogę i znowu 20 lat będą jeździć po dziurach . Kiedy przyjdzie czas na wylotówkę ( koło cmentarza ) w kierunku Bolesławca ???
Hogsofwar
Hogsofwar 27.05.2022, 13:57
A.jaką mi różnice robi czy wojewódzka ??? Ja chcę nie urwać zawieszenia , tylko tyle .
Walec drogowy
Walec drogowy 27.05.2022, 10:21
Zrobili do cmentarza wylotówkę i dziękuje. Ta droga tez jest zapomniana,a to droga wyjazdowa i wjazdowa do miasta wstyd.
d
d 26.05.2022, 20:45
to jest droga wojewodzka.
hebel
hebel 26.05.2022, 19:46
Oj nie 20 lat!
Sporo mniej.
Radogoszczyk
Radogoszczyk 26.05.2022, 18:55
Wylotowka potrzebna jak koszula wew-doopie. Niech w końcu doprowadzą drogę do przemieści Nowogrodźca żeby się dało jechać po ludzku.
wiochal
wiochal 26.05.2022, 18:29
Popieram co piszesz, ale taka jest mentalność mieszkańców ul. Głównej, kiedy remont? jak zaczęli to szybko za 2 dni ukończyć. A wylotówka na Bolesławiec to droga wojewódzka.

Pozostałe