Czy do Lubania jednak trafi 13 mln ton odpadów?

  • 23.05.2022, 18:15 (aktualizacja 23.05.2022, 19:04)
  • red.
Czy do Lubania jednak trafi 13 mln ton odpadów?

Podziel się:

Oceń:

W ubiegłym roku cała Polska mówiła o planach spółki Eurovia Bazalty S.A. na składowanie w lubańskiej Kopalni Księginki 13 mln ton odpadów określanych jako inne niż niebezpieczne. Pomysł wywołał duży sprzeciw społeczny, pod petycją mieszkańców podpisało się ponad 7 tys. osób, do protestów przyłączyli się również samorządowcy i parlamentarzyści. Ostatecznie Starosta Lubański wydał niekorzystną dla Eurovii decyzję, a mieszkańcy odetchnęli z ulgą. To jednak nie koniec sprawy. W połowie marca orzeczenie w sprawie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Teraz postępowanie odwoławcze przed kolejnymi instytucjami może górniczej korporacji otworzyć drogę do rozpoczęcia procedury od początku.

Negatywną postawę wobec wniosku Eurovii wyrażali zarówno mieszkańcy powiatu lubańskiego, samorządowcy i odwiedzający w tej sprawie Lubań parlamentarzyści. Pozytywnie wniosek zaopiniowały Lasy Państwowe i Urząd Górniczy. Ostatecznie w kwietniu 2021 r. Starosta Lubański wydał decyzję negatywną dla Spółki. Eurovia Bazalty S.A. odwołała się od decyzji Starosty do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a Kolegium podzieliło stanowisko Starosty Lubańskiego. Zgodnie ze ścieżką prawną Eurovia odwołała się od decyzji SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten uchylił decyzję SKO w całości.

Czy to znak, że odpady jednak trafią na Księginki?

Należy zwrócić uwagę, że Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego a nie Starosty Lubańskiego, więc dalsza ścieżka administracyjna może prowadzić do ponownego rozpatrzenia sprawy. 

Decyzja Starosty Lubańskiego w sprawie wniosku Eurovii nie została w żaden sposób naruszona. Zgodnie ze ścieżką prawną Eurovia odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Sąd uchylił decyzję SKO w całości. Teoretycznie sprawa powinna wrócić teraz do SKO i SKO zgodnie z wytycznymi Sądu Administracyjnego powinno rozpatrzyć sprawę. - powiedział Walery Czarnecki, starosta lubański.

Sprawa nie jest jednak taka prosta. Chodzi o strony postepowania, bo jest kilka podmiotów, które uzyskały ten status. Eurovia, w wyniku postępowania w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym zyskała orzeczenie uchylające decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego i bardziej niż prawdopodobne jest, że konsekwentnie będzie dążyć do zmiany niekorzystnej dla siebie decyzji. Z kolei w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym uczestniczy jako strona Prokuratura Rejonowa w Lubaniu i to właśnie Prokuratura teraz może podjąć kroki. Tu drogi są dwie: prokuratura odwoła się od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego do Najwyższego Sądu Administracyjnego i wtedy sprawę rozstrzygnie NSA lub pozostawić sprawę bez biegu, oczekując na przebieg ponownego rozpatrzenia w SKO.

Dla mieszkańców oznacza to tyle, że sprawa nadal się toczy i do końca nic nie jest przesądzone.

Przypomnijmy, w grudniu 2020 roku Spółka Eurovia Bazalty SA złożyła wniosek o zmianę kierunku rekultywacji terenów Kopalni Księginki z kierunku wodno-leśnego, na leśny. W przypadku pozytywnej decyzji Starosty do wyrobiska zlokalizowanego na obrzeżach miasta mogło trafić 13 mln ton odpadów, sklasyfikowanych w 44 kategoriach. Część z nich - 400 tys. ton to odpady z samego kamieniołomu: masy nadkładowe, czy gleba ściągana przy eksploatacji. Pozostałe 13 mln ton stanowić miały odpady, których Spółka nie posiada i zostałyby przywiezione. Byłyby to, podobnie jak w przypadku rekultywowanego kamieniołomu w Rębiszowie, popioły lotne, żużle odlewnicze, pyły gazów odlotowych, jednym słowem odpady określane mianem innych niż niebezpieczne. Wniosek Eurovii spotkał się z ogromnym sprzeciwem społecznym, ale i samorządu. Konsekwencje dla mieszkańców takiego zagospodarowania terenów na Księginkach budziły pytania o środowisko, przyszłość i warunki życia. Samo dowiezienie 13 mln ton odpadów do miejsca przeznaczenia to dla miasta i mieszkańców niekończąca się udręka, by je przewieźć potrzebnych jest 500 000 ciężarówek, czyli przy 30 transportach w każdy dzień roboczy zajęłoby to 66 lat.

 

red.

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pol
pol 25.05.2022, 20:16
Przed wojną funkcjonowało takie prawo określane ;Polską racją stanu.A teraz w obecnych czasach Polskie prawodawstwo i sądownictwo zapomniało o takiej zasadzi. Wszyscy pazerni na kasę i prawnicy ,sędziowie i radcy prawni. Tylko społeczeństwo na tym cierpi.Na uczelniach wyższych wkładają taki przedmiot jak ETYKA W BIZNESIE. I ci biznesmeni stosują te zasady w biznesie.Tyko dla tych grób zawodowych liczy się tylko KASA a ogół społeczeństwa dla których ślubowali obronę praw obywatelskich mają daleko w ***.
JCB
JCB 26.05.2022, 08:00
Odezwał się ten dla którego kasa się nie liczy. Etyka powinna obowiązywać przede wszystkim w polityce. Bo teraz tam nie ma a ni Polskiej racji stanu ani przyzwoitości
pol
pol 26.05.2022, 20:58
Za kasę nawet ksiądz się modli.Nic za darmo musi być intencja.A ciemny lud będzie miał odpust na pocieszenie.
Jerzy B.
Jerzy B. 24.05.2022, 13:57
W dzieciństwie słyszałem ,od seniorów, że prędzej czy później Polska będzie śmietnikiem Niemiec i innych.Dziś tych ludzi już nie ma a slowa te okazały się prorocze.Wtedy nie mogli przewidzieć, że także Europy ,Afrykii nie tylko..Jeszcze jedno ci co to wymyslili i popierają niech sobie na podwórka wystąpią po kilka ton.
zulu
zulu 24.05.2022, 13:38
Jeśli powstanie wysypisko to na podstawie dokumentów.Zapisów owych dokumentów nikt nie musi przestrzegać ponieważ nikt nie będzie tego kontrolował w sposób poważny.
Obserwator
Obserwator 24.05.2022, 13:32
Strasza nas wojna , zarazami głodem to jeszcze to , wyladowaniem na smietnisku . Dzisiaj tylko mamona sie liczy a zycie ludzkie jest nic niewarte .To koszmar !
😋
😋 24.05.2022, 12:35
I w takiej sytuacji Greenpeace nie reaguje? 🤔
Z48
Z48 25.05.2022, 13:36
Przecież to są ekoteroryści ludzie Putina dla nich najważniejsze jest żeby Polskę osłabić energetyczne a ekologię ro maja w 4 litersch
Irena S.
Irena S. 24.05.2022, 09:18
Gospodarzami miasta jesteśmy MY- MIESZKAŃCY! Skutki skażenia odczujemy MY a nie właściciele EUROVI. Oni tu nie będą żyli , skasują miliony euro i wyprowadzą się do nieskażonego środowiska. Nie możemy pozwolić abyśmy zostali śmietniskiem świata! Wystarczy, że zostaliśmy śmietniskiem kilkunastu gmin! Czy tylko na tyle stać Lubań?
Grzegorz
Grzegorz 24.05.2022, 08:47
Codziennie trafiają tony odpadów od lat a skladowisko zaczyna być kopcem bo dziura dawno zasypana i jakoś nikt nie protestuje
Marek
Marek 24.05.2022, 08:37
Prosze buhaha , obawy o srodowisko, a cala zime wszyscy sie martwia o stan powietrza a pala czym sie da juz niedlugo ZGIUK wybuduje spalarnie smieci to nikt nie bedzie protestowal.
Grzegorz
Grzegorz 25.05.2022, 05:34
ZGiUK istnieje tylko dlatego ze przyjmuje odpady z 17 gmin a wystarczy popatrzeć na jego tabor żeby mieć obraz kondycji firmy
Promil
Promil 24.05.2022, 08:24
Sprzedalisny polske i kazdy robi co chce,a najlepuej to zasypac smieciami ten grajdolek,a wladze niech sie wyniosa na ukraine
Maryjan
Maryjan 24.05.2022, 05:14
Ale jak okolo stu ciężarówek dziennie przejeżdza przez caly lubań wioząc odpady na ul Bazaltową to nie ma w tym nic uciążliwego?
zulu
zulu 23.05.2022, 22:57
Czyli o losie wysypiska zdecydują ludzie którzy nie wiedzą nawet gdzie leży Lubań?Dla sędziów z WSA czy NSA jesteśmy dzikimi z głosem których nie trzeba się liczyć.
Swoj
Swoj 23.05.2022, 21:19
Niech buduja swoje drogi tory kolejowe teren odpadow odpowiednio odizolowany od gruntu i pobierane stale probki do kontroli i zabezpieczenie majatkowe gdyby cos nie poszlo jak nalezy scisla kontrola odpadow kazdego dnia przez podmiot nie zwiazany ze spolka za ktory tez trzeba bedzie zaplacic to czy sie bedzie im to oplacac bo napewno nie bedzie zysku ztego interesu i beda szukac innego miejsca ipo klopocie
Miczi
Miczi 23.05.2022, 20:46
Kasa, kasa, kasa - to jest ważne, a nie ekologia, zdrowe powietrze, natura. Ekologia jest ważna tylko tam, gdzie w lini prostej moźna zarobić. Jak to możliwe, że dzisiaj ktoś dopuszcza możliwość składowania takiego świństwa na terenach położonych blisko miasta.

Pozostałe