Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 marca 2024 20:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sytuacja uchodźców w powiecie lubańskim

Od początku ataku Rosji na wolną Ukrainę do Polski przybyło ponad 2,5 mln uchodźców. Część z nich trafiła do powiatu lubańskiego i ich liczba zbliża się do 1500 osób, 80% z nich znalazło schronienie w domach osób prywatnych, 20% w instytucjonalnych miejscach kwaterunkowych.
Sytuacja uchodźców w powiecie lubańskim

Autor: Zdjęcie: TT Straż Graniczna

Od początku konfliktu Ukrainę opuściło ponad 4 miliony osób, większość z nich znalazła schronienie w naszym kraju. Dziś Straż Graniczna podała, że od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,523 mln osób. Codziennie ośmioma przejściami granicznymi polską granicę przekracza około 20 tys. osób. Większość z nich przyjmowana jest przez polskie rodziny, część korzysta z pomocy instytucjonalnej.

Według szacunków, we wtorek 5 kwietnia 2022 r. w województwie dolnośląskim przebywało 250 tys. uchodźców z Ukrainy. Tego samego dnia szacowano, że w powiecie lubańskim przebywało 1 436 uchodźców. Ponad 80%, czyli 1 167 osób znalazło schronienie w prywatnych domach, natomiast 269 osób zostało ulokowanych w instytucjonalnych miejscach kwaterunkowych. W powiecie są to 22 miejsca: hotele, agroturystyki, ale również szatnie basenu w MOSiR, czy mieszkanie kryzysowe na ul. Dolnej w Lubaniu.

Od 16 marca uchodźcy, którzy przekroczyli granicę mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL, który pozwala ubiegać się o świadczenia czy podjąć pracę. Do wczoraj takich numerów nadano 1 108.

Jak na razie rynek pracy zbytnio nie odczuł napływu uchodźców, dotychczas kilka osób znalazło zatrudnienie jako pomoc kuchenna, pracownik leśny czy w ramach robót publicznych jako opiekunowie. Dużego napływu rąk do pracy nie odczuli też świeradowscy hotelarze, choć jak się dowiadujemy prowadzone są pewne rozmowy i przymiarki. Trzeba jednak wiedzieć, że wiele osób nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji co zamierzają zrobić i wciąż myślą o powrocie do domu. Na koniec marca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubaniu zarejestrowanych było 20 uchodźców - 19 kobiet i jeden mężczyzna. Urząd dysponuje też listą około 20 pracodawców, gotowych zatrudnić uchodźców z Ukrainy.

Do przedszkoli na terenie powiatu lubańskiego trafiło już 38 dzieci, 231 uczniów trafiło do szkół podstawowych i 30 do szkół średnich. W przypadku szkół średnich większość uczniów trafiła do lubańskiego ogólniaka, gdzie tworzony jest oddział przygotowawczy.

Jak się dowiadujemy, w szkołach podstawowych na terenie Lubania nie ma potrzeby tworzenia klas przygotowawczych, dzieci świetnie się integrują i dobrze sobie radzą w klasach łączonych. Tym bardziej, że wciąż trwa wymiana uczniów. Są dzieci, które przybywają do Lubania i wciąż są sytuacje gdy rodziny wyjeżdżają z miasta szukając dla siebie innego miejsca. Do lubańskich podstawówek uczęszcza obecnie 60 dzieci z Ukrainy.

Po województwie mazowieckim województwo dolnośląskie jest najchętniej wybieralnym kierunkiem przez uchodźców z Ukrainy.

Alokacja w całym kraju jest nierówna, to jest wybór samych uchodźców. Do jednych województw chcą jechać do innych nie. Problem dotyczy dużych miast, bo oni chcieliby być w dużych miastach i w ich okolicach. Teoretycznie jest tam łatwiej o pracę, trzeba też patrzyć na przekrój społeczny tych ludzi. Większość z nich jest z miast i to dużych, więc są przyzwyczajeni do innej optyki, bo jakie możliwości daje małe miasteczko. - tłumaczy Walery Czarnecki, Starosta Lubański.

Wszystkie podane wyżej dane są szacunkowe i zmieniają się z dnia na dzień. Jedni uchodźcy przyjeżdżają, a inni wyjeżdżają. Nikt nikomu nie mówi gdzie ma jechać, ani nie pyta gdzie wyjeżdżą osoby, które się tu nie odnalazły.

Biuro wysokiego komisarza ds. uchodźców ONZ prognozuje, że na terytorium Unii Europejskiej będzie wkrótce znajdowało się nawet do 6,5 mln, a może nawet 7 mln osób z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Zapewne tak jak dotychczas większość z nich przynajmniej początkowo trafi do Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Monik 11.04.2022 15:02
Szkoda was potępiajcie ludzi którzy przeżyli tragedię postawcie się w ich sytuacji, dzieci i kobiety które walczą o życie nie jeden by nie chciał by się znaleść w takiej sytuacji trochę empatii

witek 07.04.2022 21:34
Widze tu propagande putinowska .Sklucic i jeszcze raz skłucic .Na Kremlu sie z tego ciesza .,Ze głupie polaczki sie daja manipulowac .Grajcie tak dalej ,a bedziecie płakac tak jak oni ,tyle ,ze oni sa za sobą ,a polak polaka to sprzeda .

Jerzy 07.04.2022 10:23
Na 1500 przybyłych osób 1100 zdobyło pesel, czyli planuje tu zostać. 20 zarejestrowało się w urzędzie pracy, czyli planuje tu pracować.

antypis 07.04.2022 21:37
20 planuje pracować! Reszta będzie żyć na zasiłkach z naszych podatków. 20 na 1500 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dramat co wyprawia nasz rząd.

Kinga 07.04.2022 08:21
Po województwie mazowieckim województwo dolnośląskie jest najchętniej wybieralnym kierunkiem przez uchodźców z Ukrainy. ============ Bo od nas najbliżej na Zachód...

Maryjan 07.04.2022 05:29
A tak z innej beczki zapytam - kiedy rozpicznie sie remont basenu który jest od poł roku nieczynny?

Obywatel 06.04.2022 20:12
A to ci niespodzianka ze za robote się nie wzieli

Antypis 06.04.2022 19:22
Aż 20 osób na półtora tysiąca chce pracować! No coś takiego! Brawo polski rządzie, podnieście nam podatki żeby było na zasiłki dla " uchodźców "

Marek 06.04.2022 15:24
Na podwyżki czy normalną kasę, pozwalającą przeżyć do 10go to nie ma co liczyć...Teraz będzie tania siła robocza, to pozapychają nimi wakaty... Nie wiem po co ten cyrk ... Swoim dajcie dobrze płatną pracę, bo teraz doją nas i rżną z każdej strony, a nie cieszycie się, bo trochę ukraińcow nawabili ... Oni jeszcze wam pokażą na co ich stać, wszystko w swoim czasie...

Polak 06.04.2022 19:36
Tak, niestety już niedługo przykryją nas czapkami a flaga POLSKI zniknie. Pamiętajmy o WOŁYNIU, MORDOWANIU POLAKÓW.

Kot Rysiek 06.04.2022 13:41
Pier...dzielicie.Szkoda że chcą przyjmować do pracy tylko nie Polaków,nie mamy racji bytu na rynku pracy bo teraz praca jest ale dla uchodźców.I nie jest to mowa nienawiści bo bardzo ich szkodujeje i żałuję.Ja mam dach nad głową i ,,wolny,, kraj,ale najpierw powinniśmy my Polacy mieć zapewnioną możność pracy.

Ela 06.04.2022 14:10
Co racja to racja.

KIBIC 06.04.2022 16:39
pracować to oni będą ale za dwa lata teraz żerują na naszych podatkach pozdrawiam ***ów POLACZKÓW chory kraj

M. 07.04.2022 09:04
Zobaczylibyście w jakich warunkach wegetują na Mosirze, to nie zazdrościlibyście im niczego. Zapłakane kobiety, cześć ich rodzin została głęboko w strefie objętej wojną, mężowie walczą albo nie żyją. Obyśmy my nie musieli "żerować" na niemieckich podatnikach w taki uwłaczający godności sposób jak oni na nas. Choć o sobie też trzeba myśleć, żeby nie oddać ostatniej koszuli i zostać z gołą d...

kibic 07.04.2022 18:50
do pani M. obejrzyj WOŁYŃ to taki film karma wróciła

Ja 08.04.2022 14:16
Historia jest okrutna , ale to są dzieci , kobiety , starcy, niepełnosprawni. Czy oni są winni tego , co było?Tak bronicie ruskich barbarzyńców a co oni dobrego zrobili nam , Polakom ? Wyzwalali nas dokładnie tak samo,jak teraz Ukraińców: gwałcili kobiety , dzieci, grabili wszystko , co było pod ręka , po nich zostawały tylko zniszczenia i łzy. Jeśli ktoś tego nie rozumie ,powinien zapoznać się z faktami a nie w romantyczny sposób rozliczać ruskich grabieżców ( a bo oni nas „w y z w a l a l i „ od nazistow), tylko trzeba pamiętać , ze druga wojna rozpoczęła się od napaści ruskich i niemieckich wojsk na Polskę .Po wojnie zostali u nas na długie lata i „ wspaniale”,dbali o nasze relacje. W każdym miejscu w Polsce są pamiątki po ich pobycie ( ruski mir dobrze dał nam się we znaki!) Miejmy nadzieje,ze karma wróci do kacapow!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama