Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 02:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zajęcia dodatkowe dla uczniów – w co warto zainwestować?

Aktualnie już na etapie szkoły podstawowej i średniej rodzice zaczynają myśleć o takim poprowadzeniu edukacji dzieci, aby maksymalnie ułatwić im start w życie zawodowe. Od najmłodszych lat warto nakierować je na konkretne zainteresowania i umiejętności przydatne w przyszłości. W jakie kompetencje inwestować, aby przynosiły efekty i wspierały dzieci w dalszym rozwoju?
Zajęcia dodatkowe dla uczniów – w co warto zainwestować?

Edukacja szkolna to dzisiaj za mało, aby zapewnić dziecku dobry start w życie. Niestety aktualny system, choć uczy podstawowej wiedzy o świecie, definicji i zasad, to nie poszerza horyzontów i pomija bardzo ważne obszary. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest już na wczesnym etapie wprowadzanie do codziennych obowiązków zajęcia dodatkowe. Trzeba oczywiście pamiętać, aby liczba zajęć i ich intensywność dopasowane były do wieku oraz poziomu energii dziecka. W innym przypadku osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego: zniechęcenie, zmęczenie i negatywne nastawienie. W jakie zajęcia warto zainwestować i czy zawsze muszą być płatne?

Języki obce

Inwestycja w języki to zawsze dobra decyzja. Najbardziej popularny i przydatny jest język angielski, ale warto zainteresować się także językami skandynawskimi, japońskim czy chińskim. Sposób i poziom nauczania w szkole zwykle pozostawia wiele do życzenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą zajęcia indywidualne z nastawieniem na konwersację. Ponadto ciekawym rozwiązaniem są kursy w szkołach językowych lub online przez Internet. Jeśli jesteśmy przy Internecie to warto wesprzeć dziecko bezpłatnymi materiałami w postaci filmików, konwersacji na komunikatorze czy aplikacji do ćwiczenia gramatyki i słownictwa. Dobrym pomysłem będą także spotkania z native speakerem i wyjazdy za granicę, które najlepiej uczą swobodnego mówienia. Nauka języka wiąże się z dodatkowymi wydatkami, dlatego warto wcześniej uwzględnić ją w budżecie rodzinnym. W razie potrzeby można skorzystać z dodatkowe wsparcia. W firmach typu Wandoo pożyczka udzielana jest szybko i bezpiecznie.

Sport i aktywność fizyczna

Zajęcia sportowe mogą pozornie nie mieć nic wspólnego z przyszłością zawodową, ale odgrywają bardzo ważną rolę w edukacji dziecka. Przede wszystkim duże zainteresowanie konkretną dyscypliną może sprawić, że z wiekiem sport stanie się sposobem na życie. Jednak same zajęcia to doskonały sposób na naukę dyscypliny, poważnego traktowania swoich obowiązków, trenowania swojego ciała, kondycji i siły oraz rozwijanie umiejętności ruchowych. Regularna aktywność fizyczna od dziecka wpływa na nasze nawyki, które powielamy także w dorosłym życiu. To również okazja, aby próbować różnych dyscyplin, stawiać sobie cele i do nich dążyć. Doskonała lekcja różnorodnych umiejętności, przydatnych w przyszłości. Ponadto sport można często uprawiać bezpłatnie i bez skomplikowanych, specjalistycznych sprzętów.

Edukacja finansowa

Bardzo ważny temat, który praktycznie nie jest poruszany w szkole. Nauka o finansach, budżecie domowych, zarządzaniu pieniędzmi, oszczędzaniu czy inwestowaniu to cenna wiedza dla osoby, wchodzącej na rynek pracy. Możemy zacząć od podstaw, w domu. Dzieci uczą się poprzez obserwację zachowania dorosłych, więc warto wprowadzić do codzienności prowadzenie budżetu, wspólne ustalanie celów oszczędnościowych, a z czasem rozszerzać tę naukę o inne zagadnienia – prowadzenie biznesu czy dochód pasywny. Nie pomijajmy także informacji dotyczącej podatków, kosztów życia, cen, itp. Od najmłodszych lat możemy mówić o pieniądzach otwarcie, wybrać się do Muzeum Pieniądza, pokazywać i tłumaczyć jego wartość. Z czasem dobrym pomysłem będą bardziej zaawansowane zajęcia, np. z inwestowania.

Informatyka i IT

Technologia to przyszłość i choć możemy buntować się na obecność urządzeń mobilnych w życiu naszych dzieci to faktem jest, że one nie znają innej rzeczywistości. Dlatego zaawansowana nauka obsługi komputera, programowania, designu i nowych mediów to zdecydowana inwestycja w przyszłość dzieci. W czasach, kiedy nowinki technologiczne pojawiają się jak grzyby po deszczu bardzo szybko można stracić rachubę w tym, co jest nowością, a co przeżytkiem. Poza zajęciami w szkole ciekawe będą wszelkie zajęcia z robotyki, programowania i kodowania. Można też od pewnego wieku pozwalać na gry komputerowe, szczególnie te działające na wyobraźnię, patrzenie przestrzenne i wspomagające kreatywność.

Wsparcie dla talentów

Nie możemy zapomnieć o mocnych stronach dziecka. Jeśli wyraźnie przejawia ono zainteresowanie jakimś tematem czy obszarem to warto w niego mocniej inwestować. Ważne jest, aby obserwować dziecko, jego umiejętności i naturalne predyspozycje, a następnie przyłożyć starań, aby jeszcze bardziej je rozwijać. Przyjęło się, że najwięcej czasu, energii i pieniędzy wkładamy w te słabsze strony, płacimy za korepetycje, gdy dziecko sobie z czymś mniej radzi. Jednak zapominamy o tych mocnych talentach, które podobnie potrzebują dodatkowego wsparcia w stawaniu się czymś mistrzem. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku komunikacja i samodzielna ocena obszarów, gdzie dziecko chce uczestniczyć i czerpie z tego wyjątkową radość.


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama