Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 marca 2024 21:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Dzieci uciekające przed wojną z Ukrainy do Polski mają być traktowane jak nasi najmłodsi obywatele. Takie jest zalecenie resortu edukacji. Polska szkoła ma być dla migrantów przyjazna. Procedura przyjęcia do placówki jest prosta.
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Autor: iStock

W zasadach przyjmowania do szkół ukraińskich dzieci Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznaczyło wyraźnie, że mają one prawo do uczestniczenia w zajęciach tak samo jak polskie dzieci. Resort wskazuje, że przyjęcie obcokrajowca do placówki edukacyjnej możliwe jest również w czasie trwania roku szkolnego. Dobór odpowiedniej klasy uzależniony jest od liczby ukończonych wcześniej lat nauki.

Ukraińcy, którzy nie są w stanie porozumiewać się w języku polskim, mają również prawo do uczestniczenia w zajęciach prowadzonych ze wsparciem tłumacza zatrudnionego przez szkołę w charakterze pomocy nauczyciela. Dla obcojęzycznych dzieci mają funkcjonować też dodatkowe lekcje języka polskiego oraz oddziały przygotowawcze, które dostosowane będą do ich potrzeb i możliwości. Dzieci spoza Polski również zostały objęte wsparciem w postaci zajęć wyrównawczych.

Dyrektorzy placówek zobowiązani są też do zorganizowania stosownej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dzięki której uczniom łatwiej będzie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Opieka tego typu ma przyczynić się do właściwego rozpoznania i zaspokojenia indywidualnych potrzeb każdego z dzieci.

Rodzice ukraińskich uczniów mają obowiązek przedstawienia dokumentów lub napisania oświadczenia o dotychczasowym przebiegu nauki swoich pociech. MEiN informuje, że osoby te powinny złożyć w wybranej placówce wniosek o przyjęcie dziecka. Szkoła podstawowa objęta rejonizacją ma obowiązek przyjąć ucznia, którego miejsce zamieszkania jej podlega. Pozostałe placówki przyjmą go pod warunkiem, posiadania wolnych miejsc. W przypadku problemu ze znalezieniem miejsca w szkole, należy poprosić o jego wskazanie w urzędzie gminy.

Dodatkowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu +48 22 34 74 708 lub pisząc na adres e-mail: [email protected].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
nielubięprzesady 10.03.2022 13:49
Czas uciekać jako uchodźca polski do Rumunii, która zachowuje umiar i rozsądek, bo tu będzie niedługo Program Pod Mostem Plus.

Młot na ***i 12.03.2022 11:25
Tylko nie zwlekaj zbyt długo. Podwieźć cię?

Gromek 09.03.2022 22:06
Sens życia czyli tak zwanego posługiwania kleru zniknie po odcięciu ich od mamony i małoletnich dzieci. Wtedy staną się gatunkiem wymierającym.

antypis 09.03.2022 13:16
no i będą oczywiście etaty dla popów

Frella 09.03.2022 22:08
A dlaczego by miało nie byś skoro pedofilów rzymsko katolickich też się opłaca jako katechetów.

Widzę ciemność! 10.03.2022 12:53
Ty się lepiej martw jak będą wyglądały lekcje historii...w ogóle zacznij się martwić Polaków!

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama