Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 11:48
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Wyrok TSUE wobec Polski. Co z 770 miliardami złotych?

Znamy orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wobec stanu praworządności w Polsce. A to od niego zależy, czy otrzymamy miliardy z Unii Europejskiej.
Wyrok TSUE wobec Polski. Co z 770 miliardami złotych?

Autor: iStock

Mimo zagrożenia wiszącego nad Krajowym Planem Odbudowy premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że będzie on  realizowany. To jednak trudne, bo w planie jest zapisana część z 770 mld zł z funduszy unijnych. Nie widzieliśmy z tej puli jeszcze ani złotówki i od środowego wyroku TSUE zależało, czy zobaczymy.

Chodzi nie tylko o pieniądze, ale także – i głównie – o praworządność. W grudniu 2020 roku Unia Europejska (wszystkie kraje do niej należące) zdecydowała o tzw. mechanizmie warunkowości. Zgodnie z nim pieniądze z UE otrzymują tylko te państwa, w których przestrzegane są zasady praworządności. A z tym, według Brukseli, Polska i Węgry mają poważny problem. W naszym przypadku chodzi o sądownictwo. Komisja Europejska oczekuje likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego czy zmian w upolitycznionej Krajowej Radzie Sądownictwa.

Istnieje poważne zagrożenie, że bez takich ruchów nie otrzymamy wynegocjowanych pieniędzy. O ile TSUE uzna, że Unia ma prawo działać w taki sposób.

Polska i Węgry do Trybunału zaskarżyły właśnie zasadę warunkowości. Dziś (środa 16 lutego) zapadło w tej sprawie orzeczenie.

TSUE orzekło, że mechanizm jest zgodny z prawem unijnym i skarga Polski i Węgier została odrzucona. To daje zielone światło do zastosowania tego mechanizmu.

Co dalej?

Teraz sprawą zajmie się Komisja Europejska. Potrzebuje przynajmniej kilu tygodni na przeanalizowanie sytuacji. Jeżeli zdecyduje się zastosować mechanizm, to potrzebuje zgody Rady UE. Na „ukaranie” Polski musi zgodzić się 55 procent krajów reprezentujących przynajmniej 65 proc. ludności UE.

Jednocześnie polski Trybunał Konstytucyjny zajmuje się tą sprawą i bada, czy mechanizm jest zgodny z polską konstytucją. Wyrok TK nie ma jednak żadnego wpływu na działania instytucji unijnych.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bolo 17.02.2022 20:30
NIECH TA BANDA DA NAM SPOKOJ .PO 1945 ODDALI NAS BANDZIE CZERWONEJ Z WSCHODU A DZIS CZERWIEN ROZLAŁA SIE NA ZACHOD.I TYLE A TEN RUDY NAS JESZCZE DOBIJA .

bis 16.02.2022 18:57
Teraz widzimy jaka praworządność jest w Unii. Polsce zarzuca a sama działa po swojemu. Nawet nikt nic nie robi z tych afer jakie ujawniono niedawno na wysokich szczeblach.A pieniądze na KPO nalezą sie każdemu Państwu jak psu buda. co to ma do praworządności. Czy oni działają zgodnie z prawem?

Janko_Emeryt 16.02.2022 16:16
Totalna klapa. Nie dosyć że Trybunał TSUE oddalił skargę jako bezzasadną to Polski Ład też się sypie jak domek z kart a PiS wraz z nim. W PiS nikt już nie kryje, że flagowy program drugiej kadencji okazał się kompletną klapą. Główny karbowy Kaczyńskiego, Marek Suski przeprasza publicznie za Polski Ład i przyznaje, że i on jest na nim stratny, a pracodawca, czyli kancelaria Sejmu nie potrafi wyliczyć wynagrodzeń.... Takiego B _ U R D E L U to nawet komuniści po wojnie nie byli w stanie ludowi zafundować.

Kronos 16.02.2022 13:00
Zaprawdę powiadam Wam Siostry i Bracia! W PiS-dzielcach nasza zguba!

Loko 16.02.2022 16:07
Coś Ty, przecież dali na bommbelki pato+. Jest dobrze, każdy się zrzuci i jakoś zapłacimy. Dobrze się żyje. 9% inflacji co to jest, pfff.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama