Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 06:32
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Świeradów-Zdrój. Ścieki zamiast na ulice popłyną do Kwisy

Dolna cześć miasta od zawsze ma problem z wybijającymi studzienkami kanalizacyjnymi w trakcie intensywnych opadów deszczu. Połączenie sieci sanitarnej z deszczową powodowało problemy, więc je rozwiązano wykonując przelew do Kwisy. Właśnie kończy się jego budowa.
Świeradów-Zdrój. Ścieki zamiast na ulice popłyną do Kwisy

Autor: lwowecki.info

W celu zminimalizowania ryzyka wybijania studzienek kanalizacyjnych i pojawiania się ścieków na ulicach uzdrowiska burmistrz Świeradowa- Zdroju wystąpił do Wód Polskich o pozwolenie wodnoprawne na wykonanie przelewu z wylotem ścieków burzowych do rzeki Kwisy. Po tym jak otrzymał zgodę z przychylnością znacznej części Rady zabezpieczył w budżecie miasta środki na inwestycję, rozpisał przetarg, wyłonił wykonawcę, a ten z początkiem ubiegłego miesiąca przystąpił do prac.

Dziś przelew jest niemal gotowy, a testem jego skuteczności będzie pierwszy ulewny deszcz. Wówczas nadmiar „wody” z sieci kanalizacyjnej zostanie skierowany do rzeki i urzędnicy będą mogli podziwiać, jak przelew skutecznie działa. Dzięki niemu turyści i mieszkańcy uzdrowiska będą mogli odetchnąć z ulgą. Niestety mieszkańcy dolnego biegu Kwisy wręcz przeciwnie, ścieki ze Świeradowa popłyną przez Mirsk, Gryfów Śląski, Leśną, Lubań, Nowogrodziec aż do morza...



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jola 11.11.2021 11:04
Jezioro Złotnickie i Leśniańskie zatruwają ścieki ze Świeradowa Zdroju i oczyszczalni w Gryfowie, która jest przeciążona albo źle eksploatowana. Burmistrzów tych miast należy wezwać na dywanik. Powinien to uczynić włodarz Leśnej (końcowy odbiorca efektu krystalicznej wody). Nie zrobi tego bo to twardy temat, a on załatwia lub próbuje ogarnąć tylko te najbardziej miękkie .

ha ha ha 10.11.2021 22:41
Jak ze Świeradowa, to prawie już mineralna... Ot wymyślili całą szutkę dla ratowania środowiska. Co na to ekolodzy? Też wg nich deszczówka pomieszana ze ściekami jest super?

Olo 10.11.2021 22:32
I dziwic się źe nieraz wieczorem nad wodą czuć kanalizacją

Zenon 10.11.2021 21:39
Polska to nienormalność, może Tusek miał rację. Pokrzykujecie i nic z tego nie wynika. Ci co tu piszą również odpowiadają za taki stan gospodarki ściekowej. Wszędzie rządzi bylejakość. Nikt naprawdę się do niczego się nie przykłada.

Wiktor P. 10.11.2021 19:41
Nie badzcie tacy delikatni to tylko KWISa ! TRZASKOWSKI DO WISŁY tyle lał tygodniami i nikt nie plakał .

Kacper 10.11.2021 18:06
Kogo to obchodzi ,do odpowiedzialności urbanistów ,deweloperów,i cwaniaków którzy zgodę zatwierdzili na budowy molochów .Niech teraz płaca za beczkowozy i niech wywożą do rzeki najłatwiej ...hamy

Bodek 10.11.2021 17:34
Nie rozumiecie problemu - wszystko i tak płynie do wód powierzchniowych albo do podziemnych. To nie ścieki kanalizacyjne , tylko burzowe. To to samo co deszcz , tylko płynący już po ziemi. Chcecie oczyszczać rzeki po burzach ? W górach zawsze wody wlyeaja do rzek. Tylko na nizinach , piaszczystych deszcz wsiąka. Co za tumanstwo.

Ekologos 10.11.2021 20:21
Bodek to Ty nie rozumiesz. Jest jedna kanalizacja, tam trafiają ścieki z budynków oraz woda opadowa jak to określiłeś burzowa czyli deszcz. Wszystko zmieszane płynie do oczyszczalni. Gdy jest duży opad deszczu wówczas oczyszczalnia "nie wyrabia", i owa mieszanina woda+ścieki wypływa kanałami na ulicę. Wody Polskie dały zgodę aby w takich przypadkach (max. 10 razy w roku) miasto wypuściło całe to świństwo przed oczyszczalnią bezpośrednio do Kwisy.

ekolog 10.11.2021 21:33
To dlaczego gówna i papiery płynęły ulicą znawco tematu!?

Swieradowianin 10.11.2021 13:29
To co lepiej wylewać ścieki na ulicę, gdzie i tak w konsekwencji trafią do koryta rzeki. Czy lepiej pominąć smród i widok papieru toaletowego oraz innych śmieci które w dużej części zostaną wylapane w przepompowni. Tak, że ten który wypisuje głupoty niech się lepiej zastanowi co pisze. Pozdrawiam stary mieszkaniec uzdrowiska

Olo 10.11.2021 14:50
Panie ŚWIERADOWIANIN - zdecydowanie lepie byłj pomyśleć wcześniej i wybudować oczyszczalnie ścieków a nie teraz WASZE BRUDY do rzek i jezior wylewać

Anka. 10.11.2021 15:18
To prawda trzeba było pomyśleć i coś zadziałać .Nie ma kogo ukarać?! Tyle zachodu było żeby Kwisa była czysta !a teraz. Świeradów Zdrój zanieczyszcza ją fekaliami i to chyba legalnie !!???

Bodek 10.11.2021 17:36
Dobrze rozumiesz, choć kanalizacja burzowa nie zawiera ścieków z toalet, ani innych obiektów. To woda deszczowa, tyle że nie mogąca od razu wsiąknąć.

KWISA 10.11.2021 17:45
A dlaczego inni mieszkańcy mają podziwiać i wąchać wasze gówna???!!!!!!! SKANDAL!!!!!!! Zamiast bezsensownej kolei i osranych wież widokowych należało zrobić porządek ze ściekami!!!!!!

Jan 10.11.2021 18:08
Ty jesteś upośledzony nikt ciebie serio nie bierze ,trociny w główce co ?

Olo 10.11.2021 13:08
chętnie poczytam z Tobą, jak weźmiesz swoją rodzinę i kapiąc sie w jeziorze złotnickim będziesz tłumaczył nam tego czego nie wiemy na ten temat. A wierząc w Twoją szlachetność zaprosisz decydentów tego kapitalnego projektu (wraz z ich rodzinami).

avanti 10.11.2021 17:48
Burmistrz i jego przydudasy wakacje spedzaja na Zanzibarze, a nie na jeziiorze Zlotnickim, czy Lesnianskim, wiec jest im naprawde wszystko jedno. Chodzi tylko o to, aby w domu nie smierdzialo.

Jan 10.11.2021 12:39
Eko .. ! Zapraszamy na spływy kajakowe..

Karol 10.11.2021 12:24
Tak, a g..na z papierem toaletowym to dodatek , ktory KTOŚ podrzuca w nocy.....hahaha. oj Panie Jachas, co w interesach?

artek 10.11.2021 12:14
a czepiaja sie ludzi o smog, jak urzad moze lac na legalu kupe do rzeki

Dominik Jachaś 10.11.2021 11:04
Przecież są to wody opadowe i jest to całkowicie normalna sprawa, że są one odprowadzane do rzek. Wody opadowe odprowadzane z dróg i parkingów uznawane są za zanieczyszczone - dlatego na końcu każdego wylotu do rzeki powinno stosować się separatory wyłapujące nieczystości. Niemniej jednak od setek lat odprowadza się wody opadowe do rzek i nie jest to ani problem na tle prawnym ani środowiskowym. Robicie niepotrzebnie nagonkę na pracowników urzędu. Jeśli uważacie, że jest to niezgodne z prawem to są takie instytucje jak "Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie" oraz "Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska". Generalnie polecam nauczyć się czegoś, poczytać lub może zapytać kogoś mądrzejszego zamiast bezmyślnie oceniać coś o czym nie ma się zielonego pojęcia. Szczerze nie pozdrawiam Dominik Jachaś

? 10.11.2021 13:16
Ścieki z kanalizacji która nie wyrabia

Cezary Cezary 10.11.2021 14:26
Woda z ulicy która zawiera olej, azbest i kuj wie co jeszcze w cale nie jest lepsza od gófna. Spoko, taki mamy klimat.

ADEK 10.11.2021 14:24
Widzę , że maczał tu palce Dawid Coperfild , bo jak woda wybijała na ulice , to nazywało się to szambo , a jak ma płynąć bezpośrednio do Kwisy , to mamy do czynienia z lekko przybrudzoną deszczówką ... Ciekawe...

Ekologos 10.11.2021 15:17
Szanowny Pan jest w błędzie. Może Pan się trochę douczy zanim zacznie pouczać innych?. Tu nie chodzi o wody opadowe tylko o to że kanalizacja przejmuje zarówno ścieki komunalne z budynków oraz właśnie te wody opadowe z deszczu i odprowadza do oczyszczalni. Gdy jest potężna ulewa to oczyszczalnie nie jest w stanie przyjąć takiej ilości "mieszanki", woda opadowa+ścieki komunalne i następuje wybijanie tej substancji przez kanały na ulice. Teraz Świeradów dostał pozwolenie oby w czasie ulewy całą tę "mieszankę" spuścić bez oczyszczania do Kwisy, dlatego mogą to zrobić tylko lub aż 10 razy w roku. Gdyby była osobna kanalizacja dla ścieków komunalnych, a osobna dla deszczówki wówczas nie trzeba byłoby żadnych pozwoleń od Wód Polskich, ale takie rozwiązania są tylko w nielicznych miastach np. w Gorzowie Wielkopolskim. "Zasadniczym zadaniem przelewów burzowych jest zabezpieczenie urządzenia oczyszczającego przed przeciążeniem hydraulicznym np. w czasie opadów nawalnych. W takiej sytuacji obowiązujące w tym zakresie regulacje prawne dopuszczają możliwość odprowadzenia nadmiaru ścieków bezpośrednio (bez oczyszczenia) do odbiornika poprzez przelew burzowy instalowany przed oczyszczalnią na sieci ogólnospławnej." https://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=526EF352 "MPWiK we Wrocławiu korzysta z 21 przelewów burzowych, którymi wody opadowe wraz ze ściekami trafiają do rzeki. Taka praktyka jest stosowana choćby w przypadku opadów nawalnych. Przedstawiciele wrocławska spółki zauważają, że we Wrocławiu funkcjonuje sieć kanalizacji ogólnospławnej, pochodzący jeszcze w przełomu XIX i XX w., a w ostatnich latach MPWiK stara się rozdzielać tę kanalizację na oddzielne systemy. W ten sposób projektowane są choćby nowe osiedla. Proces rozdzielanie tych system jest jednak długotrwały. https://portalkomunalny.pl/nielegalne-zrzuty-sciekow-beda-slono-kosztowaly-wody-polskie-chca-pieciokrotnosci-oplat-422263/

KWISA 10.11.2021 17:47
Poczytaj ze zrozumieniem.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama