Jest prawomocny wyrok w sprawie księdza molestującego dziewczynki

  • 20.10.2021, 18:21 (aktualizacja 20.10.2021, 18:51)
  • red.
Jest prawomocny wyrok w sprawie księdza molestującego dziewczynki Zinfo.pl

Podziel się:

Oceń:

Sprawa Piotra M., księdza z parafii w Ruszowie to pokłosie filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”. W kilka dni po premierze filmu na facebookowym profilu autora pojawił się wpis kobiety, która wskazała księdza z Ruszowa jako jednego z księży molestujących dzieci. Dziś Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze ogłosił prawomocny wyrok.

Wyrok

Po kilku rozprawach w marcu 2020 roku sąd pierwszej instancji uznał Piotra M. winnym molestowania dwóch niepełnosprawnych intelektualnie dziewczynek i skazał księdza na karę 5 lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi. Obrona zakwestionowała wyrok i złożyła apelację. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze byłemu już proboszczowi dał możliwość opuszczenia aresztu za poręczeniem majątkowym, z czego ten skorzystał. 6 października 2021r. odbyła się rozprawa kończąca przewód, jednak ogłoszenie wyroku odroczono do 20 października 2021r.

Dziś Sąd Okręgowy w Jelenie Górze podobnie jak sąd pierwszej instancji uznał Piotra M. winnym. Obniżył jednak karę z 5 do 4 lat pozbawienia wolności i zakaz pracy z dziećmi z dożywotniego na 15 lat.

Sąd wskazał, że brakuje dowodów na to, że co do jednej z pokrzywdzonych działanie skazanego spowodowało u niej obrażenia ciała, co było przyjęte przez sąd pierwszej instancji, a także wyeliminował z opisu czynu oraz kwalifikacji prawnej art. 198, który mówi o wykorzystaniu stanu bezradności pokrzywdzonego przy przestępstwach seksualnych. - tłumaczył Tomasz Czułowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Wyrok jest prawomocny, jednak strony mogą jeszcze złożyć wniosek o kasację do Sądu Najwyższego.

Początek
Sprawa molestowania dzieci przez Piotra M. ujrzała światło w maju 2019 roku. Po premierze filmu „Tylko nie mów nikomu” w mediach społecznościowych pojawił się wpis: Gdybym wiedziała o produkcji podałabym wcześniej nazwisko księdza, który należy do jednych z NICH ksiądz (tu imię i nazwisko) - teraz proboszcz parafii w Ruszowie. Nadal pracuje z dziećmi.

Wpis został usunięty jednak sprawę nagłośnił Węgliniec24. Tam również pojawiły się komentarze mówiące o „niewłaściwym” zachowaniu proboszcza.

Córka mojej koleżanki, która była na wycieczce powiedziała, że do przebieralni dziewczynek wszedł ksiądz, który patrzył jak te się przebierają, a następnie skomentował "jakie ładne dziewczynki". Pojawiały się też komentarze, że dla bezpieczeństwa ksiądz sadzał sobie między nogami chłopców na zjeżdżalni i zjeżdżali razem. - komentowała jedna z matek.

23. maja 2019 roku Piotr M. został wyprowadzony z plebani w Ruszowie pod eskortą policjantów i od tego czasu przed sądem toczyło się postępowanie w jego sprawie. Ostatecznie do zgorzeleckiej prokuratury zgłosiło się 18 osób w przeszłości wykorzystywanych przez księdza.

Materiały w których pisaliśmy o sprawie Piotra M.
Proboszcz z Ruszowa zatrzymany
Przerażające wyznania dziewczynek z Ruszowa

List w obronie księdza z Ruszowa
5 lat pozbawienia wolności. Ksiądz z Ruszowa skazany
Ks. Piotr M. z Ruszowa, skazany za molestowanie, wyjdzie na wolność
Ksiądz Piotr M. nie wróci do Ruszowa

red.

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wiktor
Wiktor 21.10.2021, 20:33
Jeszcze ,zeby sie wzieli za tych celebrytów z kasa .
avanti
avanti 21.10.2021, 00:57
18 wykorzystywanych przez wieprza osob i tylko cztery lata do odsiadki.
Smiech na sali!
Parafianin
Parafianin 20.10.2021, 23:16
W koncu sprawiedliwości stało się za dość,niech Piotrusia pedofilusia docenia za kratkami . myślę że cztery lata tam nie wytrzyma i sobie coś przyrobi
Rumburak
Rumburak 20.10.2021, 23:14
...któż z nas nie ma pokus...
Hubert
Hubert 20.10.2021, 21:09
Jak ktoś jest spostrzegawczy to widac ze maksymalnie 15 km parafia od parafi ma z tym problem, Rudzica, Henrykow i mozna tak wymieniac ludzie przejrzyjcie na oczy. Ksiadz to profil czlowieka ze skrzywieniem
Rock
Rock 21.10.2021, 09:58
Skrzywiony to ty masz łeb po***...

Pozostałe