Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 14:26
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Wciąż wiele niewiadomych

Podziemia Kamiennej Góry wciąż skrywają sporo tajemnic. Mimo że badaczom udało się wejść do środka, wciąż wiele faktów nie zostało wyjaśnionych.
  • Źródło: Podziemia Kamiennej Góry
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Wciąż wiele niewiadomych

Autor: Podziemia Kamiennej Góry

Mijający tydzień był jednym z ostatnich jeśli chodzi o prace przy lubańskich sztolniach. Mimo że Kamienna Góra w pełni nie odkryła swoich tajemnic, to koordynatorzy projektu są zadowoleni z tego co udało im się osiągnąć.

W poniedziałek wraz z archeologiem, pracownikami Politechniki Poznańskiej i żołnierzami Patrolu Saperskiego z Bolesławca członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z sekcji Podziemia Kamiennej Góry pracowali nad podniesieniem bezpieczeństwa prac. Nieinwazyjnie badali także miejsca zagadkowe i niezbadane wcześniej.

- Skupiliśmy się na betonowych ścianach przed skrzyżowaniem, które występują tylko w tym jednym miejscu w obiekcie. Do ich badania użyto georadaru Leica DS2000, którym zbadaliśmy obetonowane ociosy sztolni 1. Występująca na tym odcinku obudowa stalowa sztolni za obetonowaniem, skutecznie zakłócała i zniekształcała obraz z urządzenia, tak że nie można było postawić jednoznacznej diagnozy, czy za ścianami są pustki. Zobaczymy jeszcze co przyniesie analiza wyników badań przez naukowców - informuje Sebastian Terenda, koordynator projektu.

Pracownicy Politechniki Poznańskiej wykorzystali zbudowanego przez zaprzyjaźniony Instytut Robotyki i Inteligencji Maszynowej z tej samej uczelni robota, podejmując próbę eksploracji nieznanych odcinków obiektu.

- Na uwagę zasługuje fakt, że pojazd został zbudowany od podstaw i dostosowany do określonych wytycznych (wymiary, zasięg i sensory) w zaledwie 72h! Wjechał on przez „okienko” w stożku na wyjściu ze śluzy gazowej i zapisał obraz z wnętrza odcinka wyjściowego. Na odcinku 8 metrów śluza jest cała, dopiero za zakrętem w lewo w stronę wejścia jest kolejny zawał. Z drugiej strony „stożka” na wyjściu są duże kamienie, a na spągu deski i belki, przez które pojazd gąsienicowy nie przejedzie, a chcielibyśmy dojechać do zakrętu i wjechać na kolejne usypisko, żeby zajrzeć w głąb długiego odcinka śluzy łączącego wejście z wyjściem - tłumaczy Sebastian Terenda.

Po rozmowach z prof. Piotrem Sielickim badacze wiedzą, że Politechnika ma własnego robota kroczącego, który wygląda jak mały pies i tak się porusza. Idealnie sprawdziłby się w takich warunkach i jeżeli zawał jest miejscowy, uzyskają informację na temat, dlaczego zawalano śluzę w tak dziwny sposób. Ciekawostką jest fakt, że śluza gazowa w sztolni 2 jest tak samo pozasypywana.

- Badania pozwalają na dokończenie prac badawczych bezkosztowo i przynoszą odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Na jedno szczególnie chcielibyśmy uzyskać odpowiedź – po co wysadzali wejście do obiektu i część śluzy gazowej w tak skomplikowany sposób i na tak długim odcinku? Na pewno nie po to żeby stworzyć „kapsułę czasu”. Żeby obiekt nie wpadł w ręce wroga? – nie ma on cech bojowych, więc do obrony byłby bezużyteczny.  To w jakim celu? Jeśli nie uda się tego dowiedzieć metodami bezinwazyjnymi, wówczas zrobimy pionowy odwiert badawczy na środku śluzy. Tajemnicę podziemi trzeba rozwiązać, kwestia tylko determinacji - zapewnia Sebastian Terenda.

Tymczasem do grona partnerów projektu dołączyła firma Alert Systemy Alarmowe Grzegorz Wąs, która wraz ze starym partnerem Almak Security Dawid Bigdowski zapewni nadzór i ochronę nad lubańskimi podziemiami. Wsparcia finansowego udzielili także Mirosław Biegun i FU Arcarius Kamil Biegun oraz Prezes Zarządu Poziom Sp. z o.o. Piotr Wielkoszewski.

Obecnie odkrywcy kontynuują porządkowanie terenu prac.

- Chcielibyśmy od weekendu przywrócić funkcjonowanie placu zabaw. Odkrywanie tajemnic to nie tylko przekopywanie się przez zawały i badania obiektu. To także wiele towarzyszących prac logistycznych, które trzeba wykonać. Żeby redukować koszty projektu, prace które możemy wykonać, robimy sami. Jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić, a ich po prostu nie widać. Po zakończeniu prac porządkowych będziemy kontynuowali prace badawcze w obiekcie. Szczególnie zainteresowani jesteśmy śluzami gazowymi w sztolni 1 i 2, ponieważ posiadamy na ich temat bardzo mało informacji. Są tam w ten sam sposób zrobione zawały na wyjściach ze śluz, zasypiska kończą się na śluzach i dalej w głąb obiektu nie ma już celowo wysadzonych odcinków - informuje Sebastian Terenda.

Dlaczego tak zrobiono? Badacze będą starali się to wyjaśnić, na początku przy użyciu drona i robota kroczącego, a jeśli to nie przyniesie odpowiedzi, to poprzez odwierty inspekcyjne. Przekopu na razie nie biorą pod uwagę, gdyż są to koszty, których żadną miarą nie udźwigną.

- Wszystkie zagadki podziemi będziemy starali się rozwiązać. Wspólnie przeszliśmy 46 metrów przez zawał polski, niemiecki, dwie ścianki i bazaltowy „bufor” ze 100 tonami kamieni. Naszym zdaniem wysiłek opłacił się. Otworzyliśmy „kapsułę czasu” po 76 latach i weszliśmy do podziemnego obiektu, w którym czas zatrzymał się w 1945 roku, a ze względu na materiał, w którym go wydrążono, jest jedyny taki w Europie. Drugi cel projektu, czyli realizacja przedsięwzięcia jako projektu obywatelskiego też się udał! Pokazaliśmy, że można i wspólnie wyznaczyliśmy nowe standardy dla dalszych przedsięwzięć tego typu - nie kryje zadowolenia Sebastian Terenda.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Odkrywca 02.10.2021 21:02
Dużo takich obiektów jest nie znanych. Kropla w morzu Niemcy chowali skarby tu nic nie będzie. Ale sztolnia odkryta w mieście Lubań fajna sprawa. Brawa dla ekipy

Mieszkaniec 02.10.2021 13:54
Kiedy będzie można wejść i zobaczyć oczywiście za opłata

JarOO 02.10.2021 12:15
Nigdy nie zrozumiem " Specjalistyczne roboty drony kroczące psy" Pojazd gąsienicowy skonstruowali w 72h . W internecie jest tego masa i przesylka w 24h . Dzieci maja drony helikoptery pojazdy z kamerami czujnikami w czym problem uzyc zwyklego sprzetu? Zostanie w srodku to zostanie. Nikt płakał nie będzie. Pozdrawiam. Czekam na więcej specjalistycznych informacji

Bella 02.10.2021 09:40
... wciąż wiele faktów nie zostało wyjaśnionych. =========== A jakie to FAKTY trzeba jeszcze wyjaśniać? Fakt jest faktem i nie ma co wyjaśniać.

Robciuniu 02.10.2021 08:00
Tam musi coś być konkretnego ukrytego Niemcy zbyt wiele zadali siebie trudu z maskowaniem zawałami korytarzy stawianiem betonowych zapór

Kopaczka 02.10.2021 09:22
Bursztynowa Komnata! Bo Zloty Pociąg to koło Wałbrzycha.

Blabla 02.10.2021 00:06
No to jak ? Nie ma niczego ? Nic tam nie ukryto? To po co wysafzili i tyle pracy wlozono by odciav obiekt i zachowac w srodku... Cos mi tu smierdzi. Mossadem.

Wodzuxxx 01.10.2021 22:43
Terendus maximus , szkoliłem go na unitarce 96, jest najlepszy.

Jerzy 01.10.2021 20:58
Kity kity kity. Wiadomo wszystko było i to jeszcze przed wydaniem pół bańki.Naciągacze.

Jaro 01.10.2021 20:05
I Pomyslec ilu POLAKÓW i innych narodowosci jencow tu zgineło .KIEdys byli niewonikami i nadal nimi jestesmy .kiedy sie to skonczy ?

Doti 01.10.2021 19:50
To już jest aut. Nie ma co więcej oczekiwać. Mimo tego Wielki szacunek dla chłopaków za WIELKĄ pracę. Wzór uporu i zaciętości. Dzięki Nim kolejna legenda została wyjaśniona

Lucek 01.10.2021 17:23
Jak można nie znać FAKTÓW? Co to jest fakt? Stwierdzenie konkretnego stanu rzeczy lub zdarzenia w określonym czasie i przestrzeni. Zatem: Mimo że badaczom udało się wejść do środka, wciąż wiele jego tajemnic nie zostało wyjaśnionych.

Kulan 01.10.2021 15:24
Parodia i nakrecanie..Zenada

Trol 01.10.2021 15:50
Żenada to twój komentarz. Pij dalej śmierdzącego harnasia i siedź w piwnicy.

Cezary Cezary 01.10.2021 18:01
Dobrze że w piwnicy bo w parkach już i tak dosyć nasrane :D

Wst 01.10.2021 21:47
Faktycznie harnaś niedobry... A co do sztolni to jeszcze nas zadziwi zobaczycie.

Krzysiek 02.10.2021 20:02
Poziom 13 latka

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama