Budynki po Areszcie Śledczym w Lubaniu mają nowego właściciela

  • 25.09.2021, 17:19 (aktualizacja 25.09.2021, 18:16)
  • red.
Budynki po Areszcie Śledczym w Lubaniu mają nowego właściciela

Podziel się:

Oceń:

Trzecia próba sprzedaży budynków Aresztu Śledczego w Lubaniu zakończyła się sukcesem. Nowym właścicielem została Spółka Domy z Pasją. Choć inwestor ma wstępne plany zagospodarowania nieruchomości, to otwarty jest na propozycje mieszkańców.

Budynki po areszcie śledczym w Lubaniu długo czekały na kupca, bo aż od 2018 roku. W wyniku przetargu, który odbył się 21 września wyłoniono nowego właściciela – Domy z Pasją Sp. z o.o. W przetargu osiągnięto cenę 1 444 300 zł. Nowy właściciel chce wyremontować kompleks i stworzyć w nim 50 małych mieszkań z przeznaczeniem dla seniorów, jednak otwarty jest na pomysły mieszkańców Lubania i ogłosił w mediach społecznościowych konkurs - najlepsza wizja byłego aresztu ma być nagrodzona dwoma tysiącami zł.

Na tę chwilę mamy taki pomysł, aby w tej części aresztu, gdzie były cele dla osadzonych powstało 50 kawalerek z małą kuchnią i łazienką z przeznaczeniem dla seniorów. Ma to być dla nich bezpieczna przystań, gdzie będzie pielęgniarka, lekarz, wspólna jadalnia i świetlica. Znajdą tam swój dom i towarzystwo, z którym będą mogli spędzać czas. To jest pomysł na tę chwilę , ale jeśli ktoś z Państwa ma inny, chętnie go rozważymy – powiedział  Andrzej Adamczuk, udziałowiec Spółki Domy z Pasją.

Fotogaleria

Ponad rok temu odwiedziliśmy z aparatem budynki byłego aresztu śledczego w Lubaniu, być może po obejrzeniu wnętrz pojawią się nowe, ciekawe pomysły na zagospodarowanie nieruchomości.

O areszcie

Obiekt od 1853 roku służył w Lubaniu do przetrzymywania więźniów i nigdy nie pełnił innej funkcji. W ostatnich latach działalności w usytuowanym centralnie budynku jednocześnie mogło być osadzonych około 150 osób. Na każdym z trzech pięter znajduje się po około 20 cel. Ich metraż waha się od 7m2 do niemal 30m2, w najmniejszych celach mieszkały po dwie osoby. Na trzecim piętrze znajduje się cela izolacyjna, gdzie osadzony za karę spał na drewnianej podłodze, a celę oświetlała mocna ledowa lampa. Na tym samy piętrze znajdowało się też pomieszczenie służące za kaplicę. W budynkach okalających niemal 170-letni budynek aresztu znajdowały się jadalnie, siłownia, biblioteka i pomieszczenia administracyjne. 

Ponieważ lubański areszt nie spełniał już standardów w marcu 2018 roku minister sprawiedliwości podjął decyzję o likwidacji placówki. Jako pierwsi informowaliśmy o tym w materiale Areszt w Lubaniu do likwidacji

 

red.

Zdjęcia (117)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ZNPP
ZNPP 30.09.2021, 11:14
To na mieszkania? Przecież to jest getto, wylęgarnia patologii, zburzyć!
Bolek
Bolek 28.09.2021, 21:21
Dobrym pomysłem było by udostępnić, jako mieszkania dla emerytowanych strażników więziennych.
Wiesia
Wiesia 28.09.2021, 15:17
"50 kawalerek z małą kuchnią i łazienką z przeznaczeniem dla seniorów. Ma to być dla nich bezpieczna przystań, gdzie będzie pielęgniarka, lekarz, wspólna jadalnia i świetlica". Brawo:)
Jest to najlepszy z możliwych pomysłów.
Elli
Elli 28.09.2021, 16:30
Chyba ty tam umieścisz swoich rodziców
Seniorka
Seniorka 28.09.2021, 14:21
Zrobić dom uciech pod Czerwoną Latarnią . Zębow to ja nie mam ,ale potrzymać pocmoktać to jeszcze potafiem .♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡
e2q
e2q 04.10.2021, 14:37
od tego masz tęczową tam możesz pociamkać.
Koks
Koks 27.09.2021, 22:04
Ktos tu nie lubi seniorow ! 😲Ja zrobilbym hotel dla ukraincow bo to oni zaczynają zalewac nasz rynek pracy . Ze znalezieniem pracy oni nie maja problemu ale z zakwaterowaniem to juz jest wielki problem . Wiem cos o tym . To wypali na 100 %. . NIE OSZUKUJMY SIE , TEN OBIEKT DLA NASZYCH SENIOROW ZAWSZE BEDZIE WIEZIENIEM !
Krzychu
Krzychu 27.09.2021, 11:43
Prawie 200 letni poniemiecki budynek, a ci chcą remontować. Zamiast wyburzyć to w cholere i wybudować nowe bloki 5-6 piętrowe z lokalami usługowymi, częścią biurową, mieszkaniami i podziemnymi garażami, to chcą dom starców, który można wybudować na obrzeżach miasta gdzie więcej spokoju. Jakaś dziwna mentalność na tych terenach, tak się ludzie wepchali na te niemieckie chatki i żyją tam trzypokoleniowe rodziny. Ludzie wyjeżdżają za granicę bo nie ma mieszkań. Rząd powinien budować mieszkania po wioskach bo te chatki się spalą albo pogniją w bliskiej przyszłości, wyrośnie las i zostaną tylko zwierzęta. A na tych terenach tylko chodniki robią i cackają infrastrukturę po Niemcach i odkrywają sztolnie, a kogo to obchodzi? Brakuje w samorządach ludzi myślących nowocześnie, mających jakąś wizję na przyszłość. A jak nie to niech zrobią rezerwat jak dla Indian i będą przyjeżdżać turyści oglądać nas jak ludzi z minionej epoki. Gdzie ten polski ład? Pozostaje zagranica, bo ja se domu bez pozwolenia nie wybuduje, nie chce mi się, niech mi rząd wybuduje, a ja będę płacił jak to jest w cywilizowamych krajach, za darmo nie chce.
ja
ja 28.09.2021, 08:58
pewnie kolejny sklep,najlepiej calodobowy ,kolejny biurowiec ,,człowieku rozejrzyj sie w tym mieście co chwila buduja sie mieszkania i co ? stoja puste bo nie ma kto w nich mieszkać ,Młodzi wyjeżdzja nie z braku mieszkań ale z powodu pieniędzy .Tu w Lubaniu nic sie nie dzieje dla 30-50 latków ,nawet 20 latkowie nie maja co tu robić.A co ty masz do zwierząt?
Lubaniak
Lubaniak 27.09.2021, 12:47
Najpierw się zorientuj jak wygląda tam (za granicą, np. w Niemczech) kwestia byłych kryminałów, a nie pisz bredni o wyburzaniu zabytków.
"Der Spiegel podaje przykład byłego zakładu karnego w Stendahl w Saksonii-Anhalcie, gdzie dawne cele przerabiane są na 28 mieszkań o powierzchni od 40 do 90 metrów kwadratowych."
https://www.bankier.pl/wiadomo…
Krzychu
Krzychu 29.09.2021, 15:06
To niech se robią, musimy brać przykład z Niemców, tam jest inna sytuacja, a dom starców w środku miasta to przesada. W Lubaniu trzeba trochę nowoczesności, nowej budowy, a nie tylko oklejanie styropianem starych ruin, a poza tym jaki to zabytek?
Norek
Norek 27.09.2021, 11:16
Zróbcie z tego hotel ale taki w klimacie aresztu. Znajdą się tacy turyści, którzy by chcieli w takim klimacie spędzić noc
Xyz
Xyz 27.09.2021, 10:50
Wewnątrz na dziedzińcu była by możliwość zrobienia przyjemnej restauracyjki, z zimowym ogródkiem nawet, porządna kawa, ciastami jakąś pizza z prawdziwego zdarzenia, kuchnia włoska może... Za murami spokój, kameralnie...
Awans
Awans 27.09.2021, 05:30
Byl bym za tym, aby na poczatek byl to obiekt do zwiedzania, za drobna oplata. Nazbieral w ten sposob troche kasy i w tedy zainwestowal w jaki dobry biznes plan.
Cyrk
Cyrk 26.09.2021, 23:06
1.444.300 zł za taki obiekt? Kogoś tu nieźle po.....o. Z tego 50 kawalerek? Niezły wał.
Na osiedlu Piast powstają nowe miejsca zamieszkania. Ceny nie wiadomo skąd. A tu za 1,5 ml taki cyrk. Gratulacje Lubań!
Obywatel Kane
Obywatel Kane 01.10.2021, 23:46
Ludzie jaki wałek
To wisiało na tablicy już ze dwa lata ze jest na sprzedaż i nikt nie brał. Jesteście ***ami tak to komentując. Wasza niewiedza + PiS + Polsat świadczą o was ze jesteście półgłówkami kompletnymi. Goście którzy to wzięli wyczuli moment i bedą robić kasę na tym. A cała reszta która takie tematy komentuje jest zbyt głupia żeby zrobić jakiś interes i dopiero po fakcie się oburza ze ktoś coś wciągnął.
Mentalność ***onego „PiS polaczka”
Janina Kowalska
Janina Kowalska 27.09.2021, 15:22
Trzeba było kupić i też zrobić taki biznes :D
Lubaniak
Lubaniak 27.09.2021, 23:05
Jasia nie w temacie lubańskich wałków. Nie wchodzę w to, bo to Ośmiornica. Powodzenia
Absolwent
Absolwent 26.09.2021, 22:41
Bo po co przygotować obiekt pod ewentualną czwartą, czy którąś tam z kolei falę tsunami, czy innej Anny Kwarant.
Po co przygotować prawie gotowy obiekt i w razie czego, odciążyć szpital, skoro liczy się tylko kasa, zysk, wynajm, obcokrajowcy (bez urazy) i kasa, kasa, kasa.
Rzekłem.
Ja
Ja 27.09.2021, 22:26
Zostawić tak jak jest i zamykać tam wszystkich prducentow chemicznej żywności bo to są mordercy ,ktorzy na nic lepszego nie zasługuja . W marketach śmierdzijuż chemią nie tylko na działach chemicznych ale i spożywczych . Tu nawet sztuczne zapachy nie pomagają .
Xyz
Xyz 26.09.2021, 21:22
Nic tylko zrobic z tego balety jak w heven seven a tlumy beda bily do bram lubania drzwiami i oknami
Przedsiębiorca
Przedsiębiorca 26.09.2021, 21:11
Nie wiem czy w Lubaniu jest potrzeba na 50 kawalerek dla seniorów- których koszt zapewne nie biedzie mały. Z badań wynika że tylko różnorodne środowisko ma dobry wpływ na mieszkańców. Starsi ludzie(zdrowi) powinni przebywać z młodszymi pokoleniami- wszyscy mogą z tego czerpać korzyści. Ale pozostawiam to pod rozwagę właścicielom. Jeśli chodzi o funkcję. To jako przedsiębiorca mogę powiedzieć, że brakuje w Lubaniu przestrzeni biurowych, kompaktowych, małych, (biurko plus 2 krzesła i regał) z dostępem do socjalu. Miejsca w którym małe lokalne firmy mogłyby prowadzić działalność jednocześnie sąsiadując z podobnymi usługami z którymi mogłyby współpracować. Często potrzebne jest miejsce na spotkanie biznesowe ale nie w kawiarni tylko w miejscu do tego przystosowanym, wynajęcie stołu konferencyjnego na godzinę czy na dzień. Coś jak inkubator przedsiębiorczości.
dddddddddddddddddd
dddddddddddddddddd 25.09.2021, 23:20
Miałem napisany post na pół strony co bym zrobił z tego budynku, ale podczas pisania przyszedł mi do głowy pomysł żeby zrobić z tego Prywatny Areszt, a koszty utrzymania więźniów płaciłaby rodzina pod przymusem sądowym, a nawet komorniczym. Skoro wydali na świat zwyrodnialca to niech płacą za jego utrzymanie. Najwyższy czas aby przestępca czuł odpowiedzialność, że jego rodzina też poniesie koszty za jego przewinienia. Właściwie budynek jest do tego przystosowany aby więźniowie mogli tam przebywać za dużo nie trzeba wkładu, a prywatny areszt byłby czymś nowym w całej Polsce, a Lubań mógłby być w tym pionierem.
masakra
masakra 27.09.2021, 11:24
ale glupoty pier. Pewnie nie masz dzieci albo ci sie poszczescilo. Jakby urodzil ci sie psychol i nie daloby sie z nim nic zrobic to chcialbys wraz z rodzina placic?
Buka
Buka 25.09.2021, 23:04
Seniorzy będą mieli grodzone osiedle. Pierwsze w okolicy!
Były.....
Były..... 25.09.2021, 22:09
Areszt spełniał swoje funkcje i był jedną z nowocześniejszych jednostek w okręgu ,do samego końca był remontowany i modernizowany,tyle,że dla zachowania swego wysokiego stanowiska jedna z osób w służbie poświęciła go do likwidacji w pseudoreformie.Ot, taka prawda.
Jan
Jan 25.09.2021, 20:23
Z cel zrobić kawalerki? Idealne mieszkania dla byłych osadzonych, będą się czuli jak w domu.
Cezary Cezary
Cezary Cezary 25.09.2021, 19:51
Kraty w oknach są, woda w każdej celi jest.
Myślę że ZOO będzie idealnym pomysłem z naciskiem na zwierzęta egzotyczne - terrarystyczne. Legwanki, papużki, i takie tam ;) Czasami można jakiegoś polityka na banicję zesłać... niech sprząta kupki i robi za klauna, bajka, istna bajka. I w końcu będzie wasza wymarzona atrakcja turystyczna.
Lubanianin
Lubanianin 25.09.2021, 18:53
Nowy właściciel zrobi co będzie chciał . Ja z mojej strony chętnie bym go zwiedził i dał bym mu za to 10 zł ( tak wiem że za chwilę może wylać się hejt ale tak wyceniam tą usługę ) 😊
Mimi
Mimi 26.09.2021, 23:00
Świetny pomysł,aby zwiedzić ten obiekt przed oddaniem do użytku. Przyznać proszę za ten pomysł choć połowę z 2000zł!!!

Pozostałe