Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Nowy pomysł rządu nabiera tempa

  • 15.09.2021, 11:45 (aktualizacja 15.09.2021, 17:50)
  • News4Media
Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Nowy pomysł rządu nabiera tempa iStock

Podziel się:

Oceń:

Rząd przyspiesza prace nad wprowadzeniem dodatkowej opłaty przy zakupie napoju w plastikowym opakowaniu. O ile więcej trzeba będzie zapłacić w sklepie i od kiedy kaucja będzie obowiązywała?

Prace nad tym rozwiązaniem Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi już od kilku miesięcy. Jednak właśnie teraz w harmonogramie prac rządu wpisano odpowiedni projekt. Przepisy, według których do cen napojów w plastiku będzie doliczana kaucja, mają wejść w życie już w 2022 roku. To rozwiązanie ma być połączone z ustawą o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ma zmusić do większego recyklingu).

Nie jest tajemnicą, że zanim jeszcze zaprezentowaliśmy projekt o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zapowiedzieliśmy, że jego dodatkowym elementem, który będzie tworzyć gospodarkę odpadową, będzie system kaucyjny.” – przyznaje w rozmowie z serwisem money.pl wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Dodaje, że jeszcze nie ma szczegółowych rozwiązań, ale system ma działać podobnie, jak w przypadku zwrotnych butelek szklanych. Teraz gdy ktoś kupuje piwo w szklanym opakowaniu, do jego ceny doliczana jest opłata w wysokości od 35 do 50 groszy (Polska Federacja Producentów Żywności uważa, że to ta wyższa kwota powinna być w Polsce obowiązująca). Po zmianie przepisów plastikową butelkę będzie można oddać do sklepu i odzyskać pieniądze. Rządzący zakładają, że nie będzie do tego wymagany paragon.

Więcej zmian

Jeżeli zamierzenia Ministerstwa Klimatu wejdą w życie w zapowiadanej już wcześniej formie, nowy system obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów oraz wszystkie szklane do 1,5 litra. Powodem zmian jest konieczność dostosowania naszych przepisów do wymogów unijnych, które nakładają obowiązek zwiększenia poziomu recyklingu odpadów.

News4Media

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

k
k 16.09.2021, 04:40
jedna sprawa pewnie przy wprowadzaniu odzyskiwania kaucji w wysokosci np.20gr za szt. producent wprowadzi podwyżkę ceny o 50gr.
To wszysto ma sens jeżeli nie będzie podwyżki cen
Igor ®
Igor ® 16.09.2021, 02:19
Nowy pomysł rządu nabiera tempa - ile tam do tyłu do Europy? 30 lat czy więcej?
Na browara
Na browara 15.09.2021, 17:54
Super sprawa.Ludzie którym brakuje na chleb lub piwo będą mogli w szybki i łatwy sposób zarobić sporą dniówkę.
Ci co byli lub są w pracy w Niemczech wiedzą o czym mówię,he he

Pozostałe