Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 11:48
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Z synagogi do Lubania

Warsztaty, koncert trzech kantorów synagogalnych i prelekcja historyczna znalazły się w programie festiwalu Związku Sześciu Miast Łużyckich Kommen und Gehen.
  • Źródło: ŁCR
Z synagogi do Lubania

Autor: ŁCR

Za nami lubański dzień z kulturą żydowską. W programie połączono klasyczne pieśni niemiecko-żydowskiej synagogi liberalnej XIX i początku XX wieku z życiem i twórczością Ludwiga Danzigera, żydowskiego malarza, urodzonego 1874 roku w Lubaniu.

- Wszystko zaczęło się od ogłoszenia w Niemczech roku 2021 rokiem obchodów  1700 lecia historii Żydów w Niemczech – mówi Hans Narva, dyrektor festiwalu Kommen und Gehen. - Aby podkreślić, co Żydzi wnieśli do rozwoju społecznego w ciągu tego długiego okresu, Niemcy pokazują różnorodność kultury i tradycji żydowskiej. Nasze stowarzyszenie włączyło się do obchodów i zorganizowaliśmy szereg koncertów w Görlitz. W związku z naszą kilkuletnią współpracą z Lubaniem postanowiliśmy jedno z takich wydarzeń zaprezentować również i tu – dodaje dyrektor.

W Państwowej Szkole Muzycznej im. Oskara Kolberga odbyły się warsztaty poświęcone współczesnej muzyce synagogalnej, prowadzone przez Shulamit Lubowską i Yoeda Sorka, studentów szkoły kształcenia kantorów Abraham-Geiger Kolleg w Poczdamie.

- Cieszymy się, że możemy występować w miastach, gdzie kiedyś istniała społeczność żydowska – mówi prowadzący warsztaty Yoed Sorek. - Szczególnie ważne są dla nas występy w Polsce, bo każdy z nas ma tu swoje korzenie. Na przykład moi dziadkowie pochodzą z Lublina. Wiem, że w naszej wspólnej historii były dobre i złe czasy, ale ja się nie oglądam za siebie, myślę że dzisiejszy dzień i wieczór należały do tych dobrych – dodaje przyszły kantor.

Wszystkie propozycje tego dnia spotkały się z zainteresowaniem mieszkańców, ale nie tylko. Do Lubania specjalnie z tej okazji przyjechała pani Doris Wildemann z Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu. Duża grupa uczestniczyła w warsztatach muzycznych, prelekcji na temat twórczości Ludwiga Danzigera, prowadzonej przez dr. Łukasza Tekielę w Muzeum Regionalnym oraz wieczornym koncercie, który odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Oskara Kolberga. Przed lubańską publicznością wystąpił Jascha Nemtsov (fortepian), Shulamit Lubowska (sopran), Yoed Sorek (tenor) oraz kantor synagogi Pestalozzistraße w Berlinie, Isidoro Abramowicz (baryton). Artyści zaprezentowali pieśni-modlitwy, jakie na co dzień wykonują w żydowskich domach modlitw.

Po koncercie widzowie wyrażali zadowolenie i zaskoczenie.

- Nigdy nie byłam w synagodze w trakcie nabożeństwa, nawet nie wiedziałam, jak wygląda tam śpiew, można było dziś poczuć ten klimat - mówi Jolanta.

- Bardzo mi się podobał koncert. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że w tego typu pieśniach jest tak wiele elementów artystycznych - mówiła Doris Wildemann z Konsulatu Generalnego Niemiec. - Poziom artystyczny był naprawdę fenomenalny, myślę że gdyby dodać do tego wykonania chór, byłoby to coś niesamowitego.

- Muzyka i umiejętności muzyków zrobiły na mnie ogromne wrażenie, nie spodziewałem się, że takie dźwięki można wydobyć z instrumentu, jakim jest głos ludzki – mówi Mateusz Zajdel, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań.

Tegoroczne lubańskie koncerty z cyklu Kommen und Gehen już za nami. Festiwal będzie miał jeszcze jedną odsłonę na naszym terenie, tym razem na Zamku Czocha, gdzie 22 sierpnia o 18. zagoszczą muzycy wykonujący utwory muzyki poważnej, m.in. Scharwenki, Chopina, Krawca, Beethovena oraz Straussa.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Nina 21.08.2021 01:09
A gdzie maseczki?!

Jadwiga 20.08.2021 14:08
Zamiast pozwolić mieszkancą miasta wejść na koncert zamiast płacić za bilet to koncert odbył się przy pustej sali, Przykre że emeryci muszą płacić 45 zł za bilet.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama