Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 07:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Panorama Racławicka w nowej odsłonie

Długość boiska piłkarskiego i wysokość czteropiętrowego domu – Panorama Racławicka, monumentalne malowidło przedstawiające zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami z 1794 roku, jest już otwarta dla zwiedzających.
Panorama Racławicka w nowej odsłonie

Autor: fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Panorama Racławicka to jeden z symboli stolicy Dolnego Śląska. Staramy się, aby oferta kulturalna w naszych instytucjach była prezentowana w nowoczesny, atrakcyjny sposób. Nie mniej ważne jest to, że dzięki modernizacji będziemy mogli lepiej chronić nasz bezcenny zabytek – mówi marszałek Cezary Przybylski.
 

“Panorama Racławicka” to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Wrocławia. Monumentalny obraz prezentowany jest w specjalnie wybudowanej dla niego rotundzie w parku Słowackiego. Za autorów dzieła uważa się lwowskich malarzy Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, chociaż grono artystów pracujących przy nim było większe.

Po trwających blisko rok pracach modernizacyjnych wnętrzu nadano nowy charakter. Przearanżowano przestrzeń holu wejściowego, gdzie powstał nowy sklep muzealny, a cały obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdująca się w centralnym punkcie mała rotunda będzie prezentowała w formie mappingu na przestrzennej makiecie przebieg bitwy pod Racławicami. Na panoramicznie zaaranżowanym ciągu naściennych ekranów wyświetlana będzie prezentacja multimedialna przybliżająca postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy, a także historię powstawania słynnego obrazu.

W dużej rotundzie będzie można wysłuchać nie tylko komentarza znanego widzom do tej pory, ale przygotowanych zostało kilka nowych ścieżek zwiedzania: malarska, lwowska, panoramiczna oraz dla najmłodszych. Komentarz podstawowy będzie dostępny w 18 językach (nowością jest Polski Język Migowy).

Dodatkowo zainstalowano nowy system przeciwpożarowy, oświetlenie awaryjne, a także system monitoringu. Całość prac odbywała się pod nadzorem konserwatora zabytków. Całość prac kosztowała blisko 30 milionów złotych, z czego aż 18,2 miliona pochodziło ze środków unijnych a budżet państwa i Samorząd Województwa Dolnośląskiego dołożyli po 5,4 miliona złotych. Środki własne Muzeum wynosiły niemal 500 tysięcy złotych. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
avanti 05.08.2021 01:56
Unijna prowokacja! ? Jak mozna finansowac inwestycje, ktorej bohaterem jest osoba, za ktora wolski Kosciol Katolicki raczej (mowiac oglednie) nie przepada?!?

europoseł 11.08.2021 08:16
gr8 b8 m8 i r8 8/8

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: xcv**Treść komentarza: Co oni kręcą. SIM to program ogólnopolski. W kraju mieszka ok. 2 mil. ludzi w domach komunalnych i socjalnych które nie nadają się do remontu a tym bardziej termomodernizacji wg standardów UE. Domy zostaną wyburzone a grunty pod nimi zazwyczaj bliżej centrów miast będą atrakcyjne dla inwestorów. Najwięcej takich domów w naszym regionie jest w Wałbrzychu i tam mówią jak jest i przygotowali się do tego z gruntami. Lubań natomiast kręci w przeciwieństwie do innych gdzie podają bez ogródek że *wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci czy seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego lub niechęć do zaciągania kredytu bankowego, przy czym wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym - obniżone lub z dopłatą* .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:30Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: XyzTreść komentarza: - Skończy się windowanie cen przez pseudo „dewelopera” naszego miasta - Jeżeli to będą mieszkania dla osób o stałym zatrudnieniu to popieram. - Lokalizacja bardzo słaba , ludzie żyły wypruwają , żeby postawić swój wymarzony dom zdała od bloków a tu bloki.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:24Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Najlepszy był "pan z drogówki " pan w jego przypadku to nadużycie tego słowa stał z suszarką koło stacji darkon na środku dwupasmówki suszył auta jadące w stronę Zgorzelca jak i w Stronę Lubania zasłaniając swoim wątłym ciałem znak drogowy .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 05:24Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
Reklama
Reklama