Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 01:30
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Kommen und Gehen - kolejna edycja

Za sprawą festiwalu Kommen und Gehen w Lubaniu kolejny raz zagości muzyka klasyczna. Cykl kulturalnych wydarzeń odbędzie się zarówno po stronie polskiej, jak również u niemieckiego partnera.
  • Źródło: UM Lubań
Kommen und Gehen - kolejna edycja

Autor: UM Lubań

Co nas czeka w Lubaniu? Warsztaty dotyczące muzyki synagogalnej, koncert pieśni synagogi liberalnej oraz warsztaty: współczesna muzyka synagogalna do wspólnego śpiewania.

17 sierpnia o 14. w Szkole Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu odbędą się niecodzienne warsztaty, które pomogą odkryć i przeżyć współczesną muzykę synagogalną.

Zajęcia poprowadzą Shulamit Lubowska i Yoed Sorek będący studentami kształcenia kantorów w Abraham-Geiger Kolleg. Ich warsztaty skierowane są przede wszystkim do młodzieży, zaproszone są jednak także inne zainteresowane osoby z różnych grup wiekowych.

Historyczna muzyka religijna, przede wszystkim chrześcijańska, z biegiem lat została uznana za część „wspólnego dziedzictwa kulturowego”. Współczesna muzyka religijna pozostaje dla wielu ludzi w ukryciu. Związanie z miejscem i okolicznościami jak również nieśmiałość i strach przed kontaktem z ludźmi utrudniają spotkania z dzisiejszymi praktykami religijnymi.

Współczesna muzyka synagogalna, tworzona w Niemczech i na całym świecie, odzwierciedla żywy świat swoich (często młodych) uczestników, podobnie jak czynią to popularne style muzyczne. I tak oto dwoje doświadczonych, choć młodych „Praktyków” chce użyć muzyki jako możliwości do niewerbalnej komunikacji, aby uczestnicy i uczestniczki warsztatów mieli dostęp do jednego z aspektów życia Żydów Tu i Teraz.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy poprzez formularz online: https://www.oberlausitzerperspektiven.org/workshop-luban lub wysyłając maila na adres: [email protected].

Warsztaty odbywają się we współpracy z Abraham Geiger Kolleg i z miastem Lubań. Koncert zostanie zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu.

Działania są współfinansowane z funduszy podatkowych na podstawie budżetu przyjętego przez Parlament Kraju Związkowego Saksonia.

Koncert: „LeDor vaDor – z pokolenia na pokolenie” - śpiewy liberalnej synagogi z XIX wieku

17 sierpnia o 19.30 Szkoła Muzyczna I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu, której nieobce wyszukane dźwięki, będzie rozbrzmiewać pieśniami synagogi liberalnej. Koncert z udziałem Jaschy Nemtsova (fortepian), kantora Isidoro Abramowicza (baryton), Shulamit Lubowskiej (sopran) i Yoeda Soreka (tenor).

Koncert w Lubaniu łączy ze sobą klasyczne pieśni niemiecko-żydowskiej synagogi liberalnej XIX i początku XX wieku z życiem i twórczością Ludwiga Danzigera. Urodzony w 1874 roku w Lubaniu, jako syn szanowanych żydowskich kupców, pozostawił po sobie liczne dzieła malarskie i akwarelowe, a także bogaty dorobek rysunkowy. Uwiecznił nie tylko krajobrazy Gór Izerskich i Karkonoszy, ale także swoje rodzinne miasto. Projekcja jego obrazów wzbogaci akustyczne doznania koncertu o doświadczenia wizualne.

Muzeum Regionalne zaprasza 17 sierpnia (godz. 15.30) na wycieczkę z przewodnikiem po muzeum pod tytułem „Życie i twórczość Ludwiga Danzigera”.

Wstęp na koncert oraz do muzeum biletowany (w cenie 10 EUR lub 40 zł). Bilety na koncert dostępne tutaj lub na zwiedzanie tutaj (bilet ten upoważnia do zwiedzania i udziału w koncercie) bądź na miejscu w dniu koncertu.

Czytaj więcej o koncercie oraz oprowadzaniu po muzeum.

Więcej informacji tutaj.

Program festiwalu Kommen und Gehen.

Koncert jest wspierany finansowo przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Działanie to jest współfinansowane z funduszy podatkowych na podstawie budżetu uchwalonego przez saksoński parlament.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
x 27.07.2021 21:43
Muzyka synagogalna - preludium do ustawy 447.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?Autor komentarza: KtośTreść komentarza: Kandydat, który zadaje się z PIGI bez żadnego doświadczenia i z tym towarzystwem z Leśnej dosyć tego.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:55Źródło komentarza: W niedzielę druga tura wyborów. Od północy cisza wyborczaAutor komentarza: JaxxxTreść komentarza: Nie wiem czy się śmiać czy płakać ze słów urzędującego jeszcze pana B: "Planowany budynek przy ulicy Zawidowskiej ma projektowany niezależny wjazd bezpośrednio z ul. Zawidowskiej". Pan od wielu lat planuje i projektuje obwodnice miasta i ani widu ani słuchu. Planuje pan rondo na styku Kopernika z JPII i tak samo i tak można by wymieniać. Był pan mistrzem projektowania. A teraz coś co nas dotyczy a pokazuje jak wygląda realizacja. Miasto sprzedało nam działki na Osiedlu Ptasim czyli tam z drogami dojazdowymi - ZAPROJEKTOWANYMI. Tak się dzieliliście pieniędzmi że zabrakło na te drogi i musieliśmy zapłacić za wybudowanie dróg drugi raz żeby z projektowanych stały się wykonane. Myśleliśmy że to koniec ale nie na tym kończy się tragikomedia. Teraz to za co zapłaciliśmy dwa razy oferujecie inwestorowi jako droga dojazdowa do placu budowy a w przyszłości blokowiska nie licząc się z nami. Zwyczajnie brak mi słówData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:42Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: JasiuTreść komentarza: Karol nie pij tyle.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:29Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama