Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 08:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Postęp prac i ciekawe znalezisko

Powoli, metr za metrem górnicy wbijają się w głąb lubańskiej Kamiennej Góry. - czytamy na profilu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Zaciekawieni postępem prac, udaliśmy się na plac budowy. Tam małe zaskoczenie, bo dowiedzieliśmy się, że górnicy pracują bez przerwy.
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Postęp prac i ciekawe znalezisko

Autor: SMGŁ - Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu / eLuban.pl

Dziś, widzimy pierwsze efekty ich pracy: właśnie odkopywany jest 2. metr sztolni badawczej, umacniany i stabilizowany na bieżąco stojakami i stropnicami, stanowiącymi jej obudowę górniczą.

Ze względu na rodzaj i specyfikę prac, wszystkie działania muszą być wykonywane ręcznie, bez użycia sprzętu ciężkiego.

Ale fachowcy z firmy AMC wiedzą, co robią. Ich doświadczenie jest wyjątkowe na skalę kraju – pisze ekipa ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, która zajmuje się podziemnym projektem.

Zaciekawieni udaliśmy się na plac budowy, aby zdobyć nieco więcej informacji, już na początku spore zaskoczenie. Od poniedziałku górnicy z firmy AMC pracują w czteroosobowych zespołach na trzy zmiany. Praca idzie mozolnie, bo zanim glina zostanie wybrana w przyszły strop, ręcznie przy użyciu 5 kg młota, wbijane są w ziemię grube stalowe blachy. Górnicy co chwilę zmieniają się na stanowisku, a w przerwach budują drewnianą obudowę wejścia i wywożą taczkami glinę. W ten sposób centymetr po centymetrze posuwają się do przodu. Praca nie jest łatwa, bo po drodze napotykają przeszkody: bazaltowe głazy, belki zawalonego już po wojnie tunelu, czy ciekawe artefakty. Wykopano wiertło długie na 2,5 metra oraz kilkuszczeblową drabinę. Co te przedmioty robiły w zawalonym wejściu pozostanie na razie zagadką.

Przed górnikami jeszcze dużo pracy, szacuje się, że do drożnej części tunelu pozostało około 18 metrów. 18 metrów zasypanych gliną i bazaltowymi skałami. Prace utrudnia woda, która z coraz większą łatwością spływa z zalewanego wodami opadowymi chodnika.

Po półtorej tygodnia jest małe opóźnienie, jednak praca na trzy zmiany powinna je zniwelować i ta część robót górniczych najprawdopodobniej zakończy się zgodnie z harmonogramem.

Dzięki zainteresowaniu mediów wciąż pojawiają się darczyńcy, którzy wspierają projekt finansowo. Jak wyjaśniał nam Sebastian Terenda, koordynator projektu - Prace są skomplikowane i wciąż generują dodatkowe koszty.

Jeżeli chcecie wesprzeć projekt swoim datkiem możecie to zrobić biorąc udział w licytacjach dostępnych w mediach społecznościowych na profilu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu, czy poprzez wpłatę datku przez Zrzutka.pl



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Koks 23.07.2021 13:40
A ja Wam powiadam , tam jest bursztynowa komnata ,bo skoro nigdzie jej nie ma to gdzie ma być jak nie w Lubaniu .???A wiec prosze wiercic az sie wiertlo rozgrzeje do czerwoności !

Pawcio 22.07.2021 13:56
Coś się dzieje a ludzie jak zwykle marudzą. Weźcie przestańcie sapać i narzekać.

Pkk 22.07.2021 12:49
Zniszczą cały park. Co leży w ziemi to niech tam pozostanie,

Jan 21.07.2021 22:11
Nie dziwota że robią na tyle zmian jak tam góra 2 osoby się zmieszczą. Ciekawe czy jest nocna zmiana, albo chociaż dobra zmiana.

Cezary Cezary 21.07.2021 21:52
Wiertło i drabina w sztolni jest tak oczywista jak rogal rano w sedesie, czekamy na złoty pociąg.

lubaniak 21.07.2021 20:25
zwykły złom póki co liczymy na więcej

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkanicTreść komentarza: Przecież to rejon Pani Asi to co ma Pani Basia wspólnegoData dodania komentarza: 26.04.2024, 07:28Źródło komentarza: Co Pan robi, przecież to jest pod ochroną? E tam, odrośnieAutor komentarza: Sołtys Radostawia górnegoTreść komentarza: Od Basi to wara bo Basia nawet nie wiedziała że taka akcja była zaraz dowiem się od administratora kto tak posadza I oskarżaData dodania komentarza: 26.04.2024, 07:24Źródło komentarza: Co Pan robi, przecież to jest pod ochroną? E tam, odrośnieAutor komentarza: PokrzywaTreść komentarza: Durny i tępy jak Młot Pepina Małego ty jesteś 🤭Data dodania komentarza: 26.04.2024, 07:21Źródło komentarza: Co Pan robi, przecież to jest pod ochroną? E tam, odrośnieAutor komentarza: MniszekTreść komentarza: Korzenie stało się nowa i widać dochodową gałęzią biznesu.Zas kosiarze tępi jak kosa po koszeniu.Wala na oślep czy to kosiarka spalinowa czy jak w średniowieczu chłop pańszczyźniany.W południe i porze kwitnienia roślin ,kosza nawet krzewy ozdobne byle do przodu jak banda wandali.To powinno być uregulowane przepisami bo widać po miejskich skwerach i osiedlowych trawnikach ,że to z pseudo; sprzątaniem;nie ma nic wspólnego.Sprzatac to trzeba flaszki i plastyk i psie kupy.A kosić kieszenie mieszkańców osiedli trzy razy w miesiącu i niszczyć bezpowrotnie ekosystem.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 07:19Źródło komentarza: Co Pan robi, przecież to jest pod ochroną? E tam, odrośnie
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama