Eurovia nie będzie składowała odpadów pod Lubaniem? SKO podzieliło opinię Starosty

  • 12.07.2021, 10:36 (aktualizacja 12.07.2021, 11:51)
  • red.
Eurovia nie będzie składowała odpadów pod Lubaniem? SKO podzieliło opinię…

Podziel się:

Oceń:

Jeszcze w maju Eurovia Bazalty S.A. złożyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze odwołanie od decyzji Starosty Lubańskiego, który nie wyraził zgody na zmianę kierunku rekultywacji terenów kopalni Księginki i wypełnienie wyrobiska 13 milionami ton odpadów niezagrażających środowisku. Batalia o zmianę sposobu zagospodarowania terenu kopalni trwa już ponad pół roku i wielokrotnie informowaliśmy o jej przebiegu.

Negatywną postawę wobec wniosku Eurovii wyrażali zarówno mieszkańcy powiatu lubańskiego jak i władze samorządowe. Pozytywnie wniosek Eurovii zaopiniowały jedynie Lasy Państwowe i  Urząd Górniczy. Po rozpatrzeniu odwołania, SKO w Jeleniej Górze podtrzymało decyzję Starosty Lubańskiego. To dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu, przynajmniej na ten moment zakusy górniczej korporacji zostały zatrzymane. Choć decyzja SKO nie zamyka drogi odwoławczej dla Eurovii, to dalsze odwołania do Sądu Administracyjnego i Najwyższego Sadu Administracyjnego wydają się bezpodstawne w kontekście Kodeksu Postepowania Administracyjnego. 

To nie koniec sprawy, ścieżka odwoławcza nie jest zamknięta dla Eurovii, choć ja oceniam dalsze odwołania jako  bezzasadne. Oczywiście Kopalnia może korzystać jeszcze z innej drogi i wystąpić z wnioskiem o wydanie zupełnie nowej decyzji, ale to wiąże się z przejściem całej procedury od nowa i wykonaniem nowych analiz środowiskowych itd. i oczywiście społeczeństwo będzie mogło czynnie uczestniczyć w procedurze. Na ten moment można podsumować, że SKO podzieliło pogląd i mieszkańców i władz samorządowych, że zasypywanie odpadami wyrobiska nie jest dobrym pomysłem. - powiedział dziś Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań.

Teraz ruch leży po stronie korporacji górniczej Eurovia Bazalty S.A., jaka będzie decyzja spółki zapewne wkrótce się dowiemy.

Przypomnijmy. W grudniu 2020 roku do Starostwa Powiatowego w Lubaniu trafił wniosek Spółki Eurovia Bazalty S.A. o zmianę decyzji ustanawiającej kierunek rekultywacji terenów kopalni Księginki z kierunku wodno-leśnego, na leśny. Jeżeli wniosek zostałby rozpatrzony bez zastrzeżeń, do wyrobiska zlokalizowanego na obrzeżach miasta mogło trafić 13 mln ton odpadów, sklasyfikowanych w 44 kategoriach. Część z nich to odpady z samego kamieniołomu - masy nadkładowe czy gleba ściągana przy eksploatacji. Ta cześć wypełnienia stanowić miała 400 000 ton. Pozostałe 13 mln ton stanowić miały odpady, których spółka nie posiada i zostałyby przywiezione. Byłyby to, podobnie jak w przypadku rekultywowanego kamieniołomu w Rębiszowie, popioły lotne, żużle odlewnicze, pyły gazów odlotowych, jednym słowem odpady określane mianem innych niż niebezpieczne. 

red.

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

antek
antek 13.07.2021, 09:44
Nie rozumiem skąd takie zadowolenie . Nie popieram zwożenia obcych śmieci ale nie wiem co z naszymi śmieciami ? Przecież gdzieś je trzeba lokować i na pewno wozić . To kosztuje i będzie kosztowało coraz więcej .
Czy komuś wiadomo o analizach czy opracowaniach jak będzie w przyszłości i za ile ?
Maryjan
Maryjan 13.07.2021, 07:30
Rozumiem że ta decyzja gwarantuje że tam nigdy składowiska nie będzie?
xyz
xyz 12.07.2021, 14:28
Zastanawia mnie postawa Lasów Państwowych.....
Zz
Zz 12.07.2021, 18:43
Tak dbają o środowisko , prawdziwe oblicze
Jarek
Jarek 12.07.2021, 11:32
Brawo mieszkańcy Lubania. W Olszynie się nie udało: https://interwencja.polsatnews…

Pozostałe