Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 00:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To ostatnia wizyta krwiobusa w Lubaniu?

Pod znakiem zapytania stoją regularne wizyty autobusu, w którym krwiodawcy mogą oddawać ten najcenniejszy dar. I nie oznacza to wcale, że krwi jest pod dostatkiem, w wakacje są jej duże braki.
To ostatnia wizyta krwiobusa w Lubaniu?

Krwiobus w Lubaniu to widok, do którego przywykli wszyscy mieszkańcy miasta. Autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przez ostatnie lata przynajmniej przez kilka dni w miesiącu stacjonował pod Wieżą Bracką w Lubaniu. Niezależnie czy zimą, czy latem przed jego drzwiami ustawiają się kolejki krwiodawców. Doszło do tego, że specjalnie na ich prośbę w miejscu parkowania autobusu postawiono dla oczekujących w kolejce ławeczkę.

Okazuje się, że obecna wizyta może być ostatnią z planowanych. Jak się dowiadujemy, na przeszkodzie kolejnych wizyt ambulansu z ekipą pobierającą krew stają problemy personalne.

Teraz w Lubaniu jesteśmy 6, 9, 12, i 13 lipca jak zawsze przy Wieży Brackiej. Nie ukrywam jednak, że mamy problemy personalne, bo koleżanki odchodzą na emeryturę i bardzo byśmy chcieli zatrudnić nowe pielęgniarki. Na terenie Lubania szukamy również lekarza. - usłyszeliśmy w dziale promocji wałbrzyskiego RCKiK.

W tej chwili ekipa obsługująca ambulans RCKiK w całości dojeżdża z Wałbrzycha, zarówno lekarz jak i pielęgniarki. Taki stan rzeczy uniemożliwia planowanie regularnych wizyt w Lubaniu. Stanowi to palący problem, szczególnie w wakacje, gdy rośnie zapotrzebowanie na krew a maleje ilość dawców. 

W związku z tym RCKiK poszukuje pracowników na stanowiska: Pielęgniarka dyplomowana – Ekipa wyjazdowa rejon Lubań, Lwówek, Zgorzelec, Bolesławiec. Lekarz - Dział dawców i Pobierania, Pielęgniarka dyplomowana (Ekipa wyjazdowa Jelenia Góra), Technik farmaceutyczny.

Szczegóły w zakładce Praca na stronach RCKiK w Wałbrzychu

O kolejnych wizytach krwiobusa w Lubaniu będziemy informowali na bieżąco. W związku z możliwymi nieregularnymi wizytami w Lubaniu RCKiK apeluje do krwiodawców i osób gotowych podzielić się tym cennym darem o oddanie krwi w podanych wyżej terminach.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są ludzie, którzy dzielą się nią bezinteresownie.

Oddając krew ratujesz życie i sprawiasz, że dzięki Twojej decyzji Ktoś będzie mógł obchodzić kolejne urodziny, przeżyć kolejne wakacje, cieszyć się życiem.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zaopatruje w krew i jej składniki 20 podmiotów leczniczych. Odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo w jakim momencie będziemy zmuszeni sami z niej skorzystać.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi?

Osoba zdrowa, w wieku od 18 do 60 lat (w przypadku dawcy wielokrotnego za zgodą lekarza do 65 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. Stan zdrowia dawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Nie trzeba znać swojej grupy krwi, aby zostać honorowym dawcą krwi.

Jak przygotować się do oddania krwi?

W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki). W dniu oddania krwi należy być wypoczętym, po lekkostrawnym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), ograniczyć palenie papierosów. Nie wolno zgłaszać się do oddania krwi po spożyciu alkoholu lub będąc chorym!

Do oddania krwi należy zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

Jak wygląda procedura oddawania krwi?

  • Rejestracja Dawcy na podstawie dokumentu tożsamości;
  • Wypełnienie kwestionariusza – pytania dotyczą m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, pobytów za granicą, zabiegów kosmetycznych;
  • Laboratorium – pobierana jest próbka krwi do badania;
  • Badanie Lekarskie - badanie ciśnienia krwi, weryfikacja kwestionariusza, skrócone badanie fizykalne;
  • Pobieranie krwi – sam proces oddania krwi trwa ok 5 – 12 minut, odbywa się przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne!
  • Odbiór ekwiwalentu kalorycznego, na prośbę dawcy: wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy. W czasie pandemii Dawcy przysługują dwa dni wolnego: w dniu oddania i w dniu następnym do godz. 24:00.

Po oddaniu krwi należy unikać prac fizycznych, pić dużo płynów i często odpoczywać. Nie wskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych. Osoby palące powinny wstrzymać się od palenia bezpośrednio przed i po oddaniu krwi. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów chorobowych po oddaniu krwi należy obowiązkowo i bezzwłocznie zawiadomić lekarza, który zakwalifikował do oddania krwi.

Jak Ozdrowieniec może umówić się na oddanie osocza?

Prosimy, aby Ozdrowieniec najpierw do nas zadzwonił pod nr tel. 74 664 63 46. Zostanie najpierw przeprowadzony wstępny wywiad, wytłumaczony proces oddawania osocza. Do oddania osocza umawiamy na konkretny dzień i godzinę. Osocze można oddać w RCKiK w Wałbrzychu oraz w Punkcie Krwiodawstwa w Jeleniej Górze.

Jeżeli masz pytania na temat oddawania krwi:

odwiedź naszą stronę internetową www.rckik.walbrzych.pl oraz Facebooka https://www.facebook.com/rckikwalbrzych

zadzwoń 74 664 63 16, 74 664 63 19.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dawca krwi 07.07.2021 09:17
Myślę , że powinno być miejsce w naszym szpitalu wydzielone do oddawania krwi i wtedy każdy kto by chciał przychodziłby oddawal krew i nie trzeba by było stać na deszczu, mrozie czy też słońcu przed krwiobusem.

Cezary Cezary 07.07.2021 12:47
Najpierw niech zrobią normalny kibel, bo Gierek wyskakuje ze spłuczek i straszy.

Gosia 06.07.2021 23:13
a ile płacą pielęgniarce , to cały etat?

Ten co oddaje 06.07.2021 21:22
Już od jakiegoś czasu jeżdżę do Jeleniej Góry oddawać krew bo z tymi krwiobusami to różnie bywało. Trzeba było śledzić stronę rckik Wałbrzych, żeby być na bieżąco. Rozpiska mówiła jedno a rzeczywistości drugie. Krew zaczynałem oddawać jeszcze w Lubańskim szpitalu. Można było przyjść od poniedziałku do piątku. A teraz kilka razy w miesiącu podjeżdża autobus i trzeba czekać czy deszcz czy śnieg na zewnątrz. No ale mimo tych przeciwności trwam w swoim postanowień od lat i dopóki będę mógł to będę się dzielił swoją krwią.

Ewa słucham? 07.07.2021 07:08
Ja bym chętnie posłuchał co ma na to dopowiedzenia niegdyś głośna w tej sprawie pani Ewa G. Kiedyś dużo pisała jak zamykali Lubański punkt a teraz jaki jest jej komentarz? koalicja PiS Solidarna Gowin zamiast poprawić stan służby zdrowia doprowadziły do tego, że nie dość że brakuje ludzi do pracy - bo kasjerka zarobi więcej niż pielęgniarka, to zniesiono odpowiedzialność za błędy medyczne i mamy dużą umieralność od czasów II wojny światowej a stan szpitali jakość diety szpitalnej pozostawia dużo do życzenia. Czy to przez to wstyd zabrać głos?? Ja czasem miałem wrażenie że niektóre panie pracują tam za Kare ale za takie pieniądze że nikt nie chce przyjść to się nie dziwię.

lubanianka 06.07.2021 18:30
Mam nadzieję, że jednak RCKiK w Wałbrzychu znajdzie kandydatów na obsadzenie niezbędnej kadry. Z obserwacji wynika, że w Lubaniu jest znaczna liczba chętnych do oddawania tego cennego, ratującego życie daru, jakim jest krew a właściwie osocze. Ten mobilny punkt stał się cząstką naszego miasta, wspaniałych ludzi a w szczególności HONOROWYCH DAWCÓW KRWI. Wielki szacun dla wszystkich

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
ReklamaPowiat Lubań
Reklama