Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 08:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gdzie i co najlepiej studiować? Ranking uczelni

Jak co roku, portal edukacyjny Perspektywy przygotował ranking szkół wyższych. Rygorystyczna ocena ma wyróżnić te placówki, które najlepiej radzą sobie z wymaganiami współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata. Autorzy przedsięwzięcia zbadali też popularność kierunków studiowania w poszczególnych uczelniach.
Gdzie i co najlepiej studiować? Ranking uczelni

Autor: iStock

Uczelnie poddano ocenie pod kątem m.in.: prestiżu, sytuacji absolwentów na rynku pracy, innowacyjności, umiędzynarodowienia studiów, potencjału naukowego i dydaktycznego.

Ranking uczelni akademickich

W rankingu uczelni akademickich oceniano te placówki, które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania tytułu doktora; posiadają min. 200 osób uczących się w systemie stacjonarnym; mają w swoich zasobach nie mniej niż dwa roczniki studentów. Oto uczelnie, które uplasowały się w pierwszej dziesiątce:

1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Politechnika Warszawska
4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
5. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
6. Ex aequo Politechnika Wrocławska; Politechnika Gdańska
7. Ex aequo Politechnika Łódzka; Gdański Uniwersytet Medyczny
8. Warszawski Uniwersytet Medyczny
9. Ex aequo Uniwersytet Medyczny w Łodzi; Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
10. Ex aequo Uniwersytet Wrocławski; Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; Politechnika Śląska; Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Ranking uczelni niepublicznych

Wśród placówek niepublicznych w rankingu uwzględniono te, które posiadają uprawnienia do prowadzenia studiów co najmniej II stopnia lub jednolitych magisterskich; w ich szeregach uczą się min. dwa roczniki studentów; a łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Warunkiem było również wypełnienie ankiety. Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka najlepszych uczelni w tej kategorii:

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie
3. Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
4. Akademia Finansów i Biznesu Vistula
5. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
6. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
7. Collegium Civitas w Warszawie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
9. Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula
10. Ex aequo Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu; Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi; Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Ranking publicznych uczelni zawodowych

W tej kategorii uwzględniono wszystkie szkoły wyższe bez uprawnień doktorskich. Warunkiem było też studiowanie minimum 200 osób studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z co najmniej dwóch roczników; dodatkowo placówka musiała spod swoich skrzydeł wypuścić kolejne dwa roczniki absolwentów. Oto najlepsze z nich:

1. Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
3. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
4. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
5. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
6. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
7. Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie
8. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. E. F. Szczepanika w Suwałkach
9. Ex aequo Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu; Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
10. Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu

Ranking kierunków studiów

Portal edukacyjny Perspektywy przygotował ocenę jakości edukacji oferowanej przez konkretne uczelnie, na wybranych kierunkach.

Pod adresem https://2021.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-kierunkow-studiow/wszystkie-kierunki można wybierać spośród 71 kierunków. Pod każdym z nich widnieją rankingi najlepszych placówek, które oferują naukę z nimi związaną. Poddanych ocenie zostało 9 kategorii tematycznych, do których zakwalifikowano poszczególne kierunki. Np. studia ekonomiczne (ekonomia, zarządzanie); studia humanistyczne (archeologia, kulturoznawstwo, filologia polska) czy studia społeczne (dziennikarstwo, psychologia, prawo).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: arlekinTreść komentarza: Co za ***a wymyślił określenie cyklostrada, są to przygotowania strategiczne, a jak rowerzyści chcą ścieżek rowerowych, za maczety i samemu sobie wydeptać. To co w ostatnich czasach wypisujecie na tym portalu, może doprowadzić do poluzowania zwieraczy, dla jednych ze śmiechu, innych (myślących) z rozpaczy.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:24Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: W takich miejscach swoje sypialnie mają nieszczęśliwi bezdomni, siłą rzeczy znajduje się tam sporo łatwopalnych rzeczy, a jakich, logicznie myślący doskonale wiedzą. Wystarczy niedopałek, jest jednak alternatywa w postaci przyćpanych małolatów ze spranymi mózgami.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:12Źródło komentarza: Lubań. Podpalenie w dwóch pustostanachAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: A jakiego bajzlu przy okazji zrobili to szok. Droga na garaże przy wjeździe na dzialki zniszczona, droga gruntowa służąca pieszym i jako dojazd do działek rozjeżdżona, wokół krajobraz księżycowy. Żadnej nawet ninimalnej kosmetyki. A do odbioru zadania już, niedaleko 😉Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:09Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: Policja ma daleko i głęboko "seniorkę" i jej oszczędności, jednak jak jakiś frustrat narobi rabanu, to chciał nie chciał muszą zareagować, chociaż trafia ich z powodu pisaniny która ich czeka.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:04Źródło komentarza: Oszuści w Lubaniu. Seniorka "wygrała" na loterii 120 tys. zł
ReklamaPowiat Lubań
Reklama