Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 marca 2024 12:57
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama
Reklama

Uwaga, niebezpieczna roślina nad Zbiornikiem Leśniańskim

Roślina wytwarza we wszystkich częściach drażniący sok, który powoduje, że skóra staje się bardzo wrażliwa na promienie słoneczne. Wystawianie podrażnionej skóry na słońce wywołuje dotkliwe i niebezpieczne oparzenia.
Uwaga, niebezpieczna roślina nad Zbiornikiem Leśniańskim
Archiwum eLuban.pl

Autor: eLuban.pl / Nadleśnictwo Świeradów

Mowa o Barszczu Sosnowskiego, roślinie która wytwarza wysokie pędy o wysokości nawet 4 metrów i ogromnych kwiatostanach. W naszym regionie występuje wiele skupisk tej toksycznej rośliny. Zwalczano ją już w Gryfowie i nad brzegiem Zbiornika Leśniańskiego w Bożkowicach. Niestety, przynajmniej w tym ostatnim przypadku bezskutecznie, bo występuje w tym miejscu już od dobrych kilku lat. Część ze skupisk jest ustalona i zlokalizowana, część niestety nie. To bardzo odporna roślina. Łatwo rozprzestrzenia się z wiatrem i z wodą. Nasiona mają długą zdolność kiełkowania, mogą przetrwać w glebie nawet pięć lat. 

W razie napotkania Barszczu Sosnowskiego pod żadnym pozorem nie wolno jej samodzielnie wycinać, ani niszczyć gdyż jest to bardzo niebezpieczne.

Jeśli mamy podejrzenia, że w naszej okolicy rośnie ta niebezpieczna roślina powinniśmy tę informację zgłosić do odpowiednich służb, jeśli są to grunty leśne to do miejscowego nadleśnictwa. Warto również zgłosić każdy przypadek do serwisu: http://barszcz.edu.pl/ - informuje Nadleśnictwo Świeradów.

W Polsce powszechnie występują dwa gatunki obce barszczu: barszcz Sosnowskiego, który został sprowadzony z Kaukazu w połowie XX w. w celach pastewnych oraz barszcz Mantegazziego. Ten również dotarł do Polski z Kaukazu, lecz już jako roślina ozdobna i miododajna. Barszcz Sosnowskiego szybko wdarł się w lokalne ekosystemy i opanował je w niekontrolowany sposób.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną. Jej obecność zawdzięczamy gospodarce rolnej prowadzonej w czasach realnego socjalizmu. Barszcz był darem radzieckiego Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin. Początkowo PGR-y prowadziły jego użytkową uprawę z przeznaczeniem na paszę. Dość szybko jednak jej zaprzestawano w związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Pomimo porzucenia upraw barszcz opanował całe areały wypierając przy tym rodzime gatunki, degradując środowisko i ograniczając dostęp do opanowanych terenów.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mańka 20.06.2021 13:47
Dajcie spokój burmistrzowi. To wszystko go przerasta. Urządza ostatnio jakieś dziwne debaty w OKiS (dwie zaplanowane w najbliższym czasie) i traci czas.

Gump 18.06.2021 10:42
Leśna sztolnie też jest pełno barszczu

Barszcz 17.06.2021 09:41
I znowu plaga w gminie leśna jak nie ścieki do jeziora teraz roślina ITP no ciekawe kiedy wódz ruszt do walki z barszczem może w następnej kadencji jako sołtys stacji

? 17.06.2021 09:41
Szymonie Burmistrzu. Działajcie z barszczem

Ja 16.06.2021 22:09
Ruch Bożkowic, sadzi drzewka, upiększa przystanek. To dlaczego nie zajmie się takim niebezpieczeństwem? Pani sołtys do pani te pytanie. Czy tylko gramy pod publiczkę?

? 17.06.2021 08:38
To teren gminy Leśna ? Mniej będą śmiecić

ja 17.06.2021 10:53
Od kiedy to teren gminy Leśna???

? 17.06.2021 20:38
Sprawdź obszar administracyjny gminy Leśna

Agata 16.06.2021 21:36
Dlaczego nie zostanie skoszona, narażone są dzieci bo nie zawsze wiedzą co to jest.

SOSNOWSKI 16.06.2021 21:08
I jełopy z gminy co roku zamiast unicestwiać, owijają czarwono białą taśmą +tabliczka z uwagą. I tak sobie rośnie coraz więcej tej zarazy.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama