Uwaga, niebezpieczna roślina nad Zbiornikiem Leśniańskim

  • 16.06.2021, 18:28 (aktualizacja 16.06.2021, 18:50)
  • red.
Uwaga, niebezpieczna roślina nad Zbiornikiem Leśniańskim eLuban.pl / Nadleśnictwo Świeradów Archiwum eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Roślina wytwarza we wszystkich częściach drażniący sok, który powoduje, że skóra staje się bardzo wrażliwa na promienie słoneczne. Wystawianie podrażnionej skóry na słońce wywołuje dotkliwe i niebezpieczne oparzenia.

Mowa o Barszczu Sosnowskiego, roślinie która wytwarza wysokie pędy o wysokości nawet 4 metrów i ogromnych kwiatostanach. W naszym regionie występuje wiele skupisk tej toksycznej rośliny. Zwalczano ją już w Gryfowie i nad brzegiem Zbiornika Leśniańskiego w Bożkowicach. Niestety, przynajmniej w tym ostatnim przypadku bezskutecznie, bo występuje w tym miejscu już od dobrych kilku lat. Część ze skupisk jest ustalona i zlokalizowana, część niestety nie. To bardzo odporna roślina. Łatwo rozprzestrzenia się z wiatrem i z wodą. Nasiona mają długą zdolność kiełkowania, mogą przetrwać w glebie nawet pięć lat. 

W razie napotkania Barszczu Sosnowskiego pod żadnym pozorem nie wolno jej samodzielnie wycinać, ani niszczyć gdyż jest to bardzo niebezpieczne.

Jeśli mamy podejrzenia, że w naszej okolicy rośnie ta niebezpieczna roślina powinniśmy tę informację zgłosić do odpowiednich służb, jeśli są to grunty leśne to do miejscowego nadleśnictwa. Warto również zgłosić każdy przypadek do serwisu: http://barszcz.edu.pl/ - informuje Nadleśnictwo Świeradów.

W Polsce powszechnie występują dwa gatunki obce barszczu: barszcz Sosnowskiego, który został sprowadzony z Kaukazu w połowie XX w. w celach pastewnych oraz barszcz Mantegazziego. Ten również dotarł do Polski z Kaukazu, lecz już jako roślina ozdobna i miododajna. Barszcz Sosnowskiego szybko wdarł się w lokalne ekosystemy i opanował je w niekontrolowany sposób.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną. Jej obecność zawdzięczamy gospodarce rolnej prowadzonej w czasach realnego socjalizmu. Barszcz był darem radzieckiego Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin. Początkowo PGR-y prowadziły jego użytkową uprawę z przeznaczeniem na paszę. Dość szybko jednak jej zaprzestawano w związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Pomimo porzucenia upraw barszcz opanował całe areały wypierając przy tym rodzime gatunki, degradując środowisko i ograniczając dostęp do opanowanych terenów.

 

red.

Zdjęcia (6)


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mańka
Mańka 20.06.2021, 13:47
Dajcie spokój burmistrzowi. To wszystko go przerasta. Urządza ostatnio jakieś dziwne debaty w OKiS (dwie zaplanowane w najbliższym czasie) i traci czas.
Gump
Gump 18.06.2021, 10:42
Leśna sztolnie też jest pełno barszczu
Barszcz
Barszcz 17.06.2021, 09:41
I znowu plaga w gminie leśna jak nie ścieki do jeziora teraz roślina ITP no ciekawe kiedy wódz ruszt do walki z barszczem może w następnej kadencji jako sołtys stacji
😁
😁 17.06.2021, 09:41
Szymonie Burmistrzu.
Działajcie z barszczem
Ja
Ja 16.06.2021, 22:09
Ruch Bożkowic, sadzi drzewka, upiększa przystanek. To dlaczego nie zajmie się takim niebezpieczeństwem? Pani sołtys do pani te pytanie. Czy tylko gramy pod publiczkę?
😉
😉 17.06.2021, 08:38
To teren gminy Leśna 😉
Mniej będą śmiecić
ja
ja 17.06.2021, 10:53
Od kiedy to teren gminy Leśna???
😉
😉 17.06.2021, 20:38
Sprawdź obszar administracyjny gminy Leśna
Agata
Agata 16.06.2021, 21:36
Dlaczego nie zostanie skoszona, narażone są dzieci bo nie zawsze wiedzą co to jest.
SOSNOWSKI
SOSNOWSKI 16.06.2021, 21:08
I jełopy z gminy co roku zamiast unicestwiać, owijają czarwono białą taśmą +tabliczka z uwagą. I tak sobie rośnie coraz więcej tej zarazy.

Pozostałe