Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 marca 2024 16:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rusza klasa patronacka Kolei Dolnośląskich

Od września przyszli pracownicy Kolei Dolnośląskich będą kształcić się w klasie patronackiej w ramach szkoły branżowej I stopnia. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Lubinie mogą liczyć na praktyki pod okiem ekspertów oraz szansę na zatrudnienie jeszcze w trakcie nauki. Trwa rekrutacja.
  • Źródło: Koleje Dolnośląskie
Rusza klasa patronacka Kolei Dolnośląskich

Pomysł, aby w Zespole Szkół Nr 1 im. Prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie stworzyć klasę wielozawodową, dedykowaną m.in. adeptom pracy na kolei, to wspólna inicjatywa zarządu Kolei Dolnośląskich oraz dyrekcji szkoły. Kształcenie przyszłych pracowników „skrojonych na miarę” konkretnej firmy nie jest nowym pomysłem. Nowością w skali Zagłębia Miedziowego jest natomiast formuła trzyletniej nauki dla przyszłych pracowników kolei w ramach branżowej szkoły I stopnia. Z takiej oferty w lubińskiej „Ceglance” w tym roku mogą skorzystać zainteresowani absolwenci szkół podstawowych.

- Koleje Dolnośląskie to duża, nowoczesna firma o najwyższych standardach. Stawiamy na rozwój nie tylko infrastruktury czy taboru kolejowego ale także kadry. Nabór kandydatów do klasy pod patronatem KD to nasza inwestycja w kapitał ludzki. Po raz pierwszy młodzi ludzie z regionu, którzy chcą związać swą przyszłość z koleją, będą mieli możliwość poznania zawodu zarówno na zajęciach teoretycznych jak i praktycznych w ramach trzyletniej nauki – mówi Damian Stawikowski, prezes spółki Koleje Dolnośląskie S.A.

Zajęcia praktyczne będą odbywać się pod okiem praktyków w hali serwisowej w Legnicy. Trwają przygotowania zaplecza dla uczniów. Nauka w klasie wielobranżowej pod patronatem KD potrwa trzy lata. Co istotne, już podczas nauki, przyszli kolejarze staną się pracownikami Kolei Dolnośląskich.

- Praktyczna część przyuczania do zawodu będzie premiowana finansowo. Uczniowie podpiszą umowę o pracę ze spółką i będą otrzymywać stosowne wynagrodzenie - zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, które dotyczą pracowników małoletnich. Oczywiście zgodę na taką formę zatrudnienia, będą musieli wyrazić opiekunowie prawni uczniów – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich S.A.

Uczniowie klas pierwszych będą zdobywać wiedzę i doświadczenie pod okiem specjalistów hal serwisowych przez dwa dni w każdym tygodniu nauki. W drugiej i trzeciej klasie na zajęciach praktycznych spędzą natomiast po trzy dni. Resztę planu lekcji młodzieży wypełnią zajęcia w Zespole Szkół Nr 1 w Lubinie.

- Klasa wielozawodowa, w której będą się uczyć m.in. przyszli pracownicy kolei, cieszy się sporym zainteresowaniem. Rodzice kandydatów dzwonią do nas od momentu rozpoczęcia rekrutacji. Pytają o szczegóły, zasady. Bardzo nas to cieszy ponieważ jest to wyraźny sygnał, że młodzieży zależy na zdobyciu konkretnego fachu, który zapewni im w przyszłości zatrudnienie - mówi Emilia Badaczewska, wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Lubinie.

Zdaniem Dariusza Tomaszewskiego, dyrektora lubińskiej placówki, wszystkie kierunki dające możliwość kształcenia się pod okiem przyszłego pracodawcy, to dobre propozycje dla młodych ludzi.

- Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ nie uczy się umiejętności praktycznych w ławkach szkolnych ale niejako dotyka konkretnego rzemiosła w sposób bezpośredni. Jeżeli mamy na myśli np. elektryka czy mechanika pojazdów kolejowych to on będzie się uczył na prawdziwej hali serwisowej, gdzie oprócz zadań specjalistów pozna różnorodny tabor kolejowy ucząc się pracy na tych nieco starszych i tych najnowszych pojazdach. Myślę, że to bardzo atrakcyjna forma dla młodego człowieka - mówi Dariusz Tomaszewski, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Bolesława Krupińskiego w Lubinie.

Rekrutacja do klasy wielozawodowej, w której będą się uczyć m.in. przyszli kolejarze potrwa do 21 czerwca. Proponowane kierunki trzyletniej nauki dla przyszłych pracowników Kolei Dolnośląskich, która rozpocznie się w roku szkolnym 2021/2022 to: mechanik pojazdów kolejowych i elektromechanik. Szczegółowe informacje dla kandydatów i zasady rekrutacji znajdują się na stronie www. zs1.lubin.pl w zakładce SZKOŁY/REKRUTACJA.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OKOTreść komentarza: Zagłosuję na Pana, czas na radykalne zmiany, Inni też tak powinni pomyślećData dodania komentarza: 29.03.2024, 15:47Źródło komentarza: McDonald’s Polska odniosło się do "awantury o łóżka"Autor komentarza: 😡Treść komentarza: No i co Panie Komendancie nie ma się czym teraz pochwalić. Gdyby Pan Jaworski dalej pracował już byś skrobał artykuł a w twej sytuacji nie masz nic. Zrobiliście pokazowy patrol na mieście, wszystkie siły wyszyły na ulicę a i tak to nic nie dało. Naciesz się jeszcze tym stołkiem bo za dwa tygodnie w do pośredniaka trafiszData dodania komentarza: 29.03.2024, 15:42Źródło komentarza: Lubań. Były strażnik miejski pomógł złapać złodziejaAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: BRAWO Panie Krzysztofie Obywatelskiej Postawy. Kiedy Pan w końcu wróci do pracy.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 15:22Źródło komentarza: Lubań. Były strażnik miejski pomógł złapać złodziejaAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Stawiam na to, że taki komentarz mógł wysmarować tylko gość w siatkowym podkoszulku, białych skarpetkach i klapkach. Zapomniałbym jeszcze o słomkowym kapeluszu. A co do samego zdarzenia, dobrze, że znalazł się ktoś, kto zablokował to auto. Jakby ten jadący pod prąd 'kierowca' chciał sobie zrobić krzywdę, to jego sprawa, ale dlaczego chciał wmieszać w to jeszcze kogoś jadącego z naprzeciwka, to tego nie jestem w stanie zrozumieć, jakie procesy pseudomyślowe zachodzą pod deklem delikwenta, decydującego się na jazdę pod prąd.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 14:19Źródło komentarza: [WIDEO] Corsą pod prąd na lubańskiej dwupasmówce
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama