Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 08:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trwają prace na Zamku Gryf

Pracownicy Muzeum Regionalnego w Lubaniu od trzech tygodni prowadzą badania historyczne i archeologiczne na Zamku Gryf. O szczegóły zapytaliśmy dyrektora muzeum dr. Łukasza Tekielę.
Trwają prace na Zamku Gryf

Obecnie nasza uwaga koncentruje się na zamku dolnym. Badamy zespół budynków bramnych oraz przestrzeń dziedzińca, rozciągającą się na lewo od wjazdu a także teren pod skalną ścianą, na której posadowiony jest zamek średni i górny. Chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o historii tej części twierdzy, gdyż prace rekonstrukcyjne rozpoczną się właśnie tutaj. Nasze ustalenia na polu historycznym i archeologicznym mają kapitalne znacznie dla specjalistów od architektury zamkowej pod kierownictwem prof. Małgorzaty Chorowskiej, którzy również zaczęli już swoje badania na Gryfie. Projekt rekonstrukcji zamku wyjdzie właśnie spod ich ręki.

Już na tym etapie prac udało się nam rozwiać nieco mgłę niewiedzy, która otula ruiny zamku. Z dnia na dzień coraz więcej dowiadujemy się o ewolucji konstrukcyjnej budynków bramnych i odkrywamy funkcje poszczególnych pomieszczeń. Przy okazji natrafiamy na zbytki ruchome, np. na starą ceramikę, guziki, klucze, kłódki, sprzączki, kulki od muszkietów, monety a także cenne detale zamkowej kamieniarki, które wraz z postępującą destrukcją zamku tonęły w hałdach gruzu. W przeszukiwaniu urobku za zabytkami wspierają nas specjaliści z Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca (GEMO).

Osobiście najbardziej cieszę się z odkrycia reliktów furty znajdującej się na dziedzińcu dolnym, która otwierała drogę na zamek średni. Lokalizacja tego przejścia w terenie koresponduje dokładnie z miejscem jego posadowienia zaznaczonym na planie zamku z 1619 r. Jest to bardzo ważne ustalenie, gdyż uwiarygadnia XVII-wieczną inwentaryzację Gryfa.

Chciałbym, aby w ciągu najbliższych dni udało się nam odkryć relikty zamkowej kuźni, która został rozebrana w 1654 r. przez Christopha Leopolda von Schaffgotscha. Jeżeli tak się stanie, XIX-wieczny opis zamkowej architektury autorstwa J.G. Bergemanna, który bezkrytycznie cytowany jest od 200 lat przez kolejne pokolenia historyków, zyska bardzo na wiarygodności.

Już dziś zamek dolny w następstwie naszych prac zmienił swój wygląd. Niebawem pokażemy fotografie i zapewne także film, które zachwycą wszystkich miłośników zamkowej architektury.

Pracowników muzeum cieszy, że prace idą zgodnie z planem, a nawet szybciej niż zakładano. To zwiastuje szybsze wkroczenie na wyższe piętra zamku. Gorsza wiadomość jest taka, że im wyżej tym będzie trudniej. Chodzi o logistykę jak i zbędny urobek, który będzie musiał zostać przetransportowany na sam dół.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ewa 02.05.2021 09:41
A ile czasu już trwa restauracja Zamku w Świeciu, to o tym żaden pismak nie wspomina, a mamy go pod nosem, wraz z ogromnymi innymi walorami tej miejscowości.

Arabela 03.05.2021 00:51
Pani Ewo. Zamek w Świeciu jest w rękach prywatnych. Obecnie właściciel tego obiektu nie pozwala na zwiedzanie. Szkoda. Ten człowiek jest odpowiedzialny za renowację i utrzymanie ruiny w dobrym stanie. Czemu nie pozwala na zwiedzanie, nawet odpłatne, to trzeba zapytać właściciela. To przykre, ale tak właśnie jest...

bywalec 03.05.2021 07:59
Ten zamek ma prywatnego właściciela . Podobno z Niemiec .

lubaniak 01.05.2021 19:41
ile muzeum na tym zarobi? bo chyba za darmo tego nie robią?

MJ 18.05.2021 20:00
Spokojnie zarobi! Nie siedzą na *** za pieniądze z rekompensat podczas pandemii.

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: arlekinTreść komentarza: Co za ***a wymyślił określenie cyklostrada, są to przygotowania strategiczne, a jak rowerzyści chcą ścieżek rowerowych, za maczety i samemu sobie wydeptać. To co w ostatnich czasach wypisujecie na tym portalu, może doprowadzić do poluzowania zwieraczy, dla jednych ze śmiechu, innych (myślących) z rozpaczy.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:24Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: W takich miejscach swoje sypialnie mają nieszczęśliwi bezdomni, siłą rzeczy znajduje się tam sporo łatwopalnych rzeczy, a jakich, logicznie myślący doskonale wiedzą. Wystarczy niedopałek, jest jednak alternatywa w postaci przyćpanych małolatów ze spranymi mózgami.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:12Źródło komentarza: Lubań. Podpalenie w dwóch pustostanachAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: A jakiego bajzlu przy okazji zrobili to szok. Droga na garaże przy wjeździe na dzialki zniszczona, droga gruntowa służąca pieszym i jako dojazd do działek rozjeżdżona, wokół krajobraz księżycowy. Żadnej nawet ninimalnej kosmetyki. A do odbioru zadania już, niedaleko 😉Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:09Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: Policja ma daleko i głęboko "seniorkę" i jej oszczędności, jednak jak jakiś frustrat narobi rabanu, to chciał nie chciał muszą zareagować, chociaż trafia ich z powodu pisaniny która ich czeka.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:04Źródło komentarza: Oszuści w Lubaniu. Seniorka "wygrała" na loterii 120 tys. zł
ReklamaPowiat Lubań
Reklama