Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 marca 2024 21:31
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama
Reklama

Czerniawa. Na ratunek żabom

Żaby, a dokładniej ropuchy szare rozpoczęły wędrówkę do zbiorników wodnych celem odbycia godów. Wiele z nich celu swojej wędrówki nie zdoła osiągnąć. Trasa płazów przebiega bowiem przez ruchliwe jezdnie. Na szczęście są osoby, które spieszą im z pomocą.
  • Źródło: Izerska Łąka
Czerniawa. Na ratunek żabom

Autor: Sławomir Ilski

Dzięki Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka oraz MCKAIPG Stacja Kultury w Świeradowie-Zdroju w Czerniawie zamontowane zostały specjalne siatki, aby płazy nie wchodziły na jezdnię. Pracę wykonały dwie Panie - Katarzyna Rzeczkowska oraz Honorata Pasierb.

W tym roku mamy wspaniałą ekipę do pomocy. Codziennie przenoszonych i ratowanych jest po kilkanaście osobników. Dziś rano przeniosłam 5 sztuk, w tym jedną zakochaną parę, ale zwykle moja wspaniała ekipa popołudniami przenosi ich znacznie więcej, bardzo Wam dziękuję - powiedziała Katarzyna Rzeczkowska, organizatorka akcji.

Następnie żaby codziennie przenoszone są na drugą stronę jezdni i tym samym ich szansa na odbycie godów wzrasta o kilkadziesiąt procent. Postawa jest godna uwagi i naśladowania. Założenie siatek i przenoszenie płazów na drugą stronę jezdni to jedno, ale i tak najważniejsze jest aby kierowcy zwolnili na odcinkach, na których poruszają się płazy.

- Akcję zorganizowaliśmy po raz drugi. Izerskiej Łące udało uratować się bardzo dużo płazów - przyznała Katarzyna Rzeczkowska.

Niestety na odcinku z Czerniawy do Dolnej Stacji Kolei Gondolowej, tam gdzie nie ma siatek ginie dużo żab. Dlatego miłośnicy przyrody i inicjatorzy akcji proszą o pomoc.

 Nie wiem czy jeszcze w tym roku zdążę założyć tam siatki, ale może ktoś z Państwa mógłby w tym pomóc? Potrzebne jest ok 200, 300 m siatki i 5 wiaderek, mogą być stare i dziurawe i kilkanaście palików. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Ludzie proszę, jak widzicie płaza przechodzącego przez drogę, a możecie się bezpiecznie zatrzymać i przenieść go w miejsce, w które zmierza, to zróbcie to proszę. Te stworzenia są nam naprawdę bardzo potrzebne - jedzą ślimaki i komary i muchy i są wspaniałe - przekonuje Katarzyna Rzeczkowska.

Pamiętajmy, że żaby są sojusznikiem człowieka w walce ze szkodnikami. Ich głównym pokarmem są chrząszcze, ślimaki i larwy owadów, np. komarów.

Dwa, trzy lata temu naliczyłam rozjechanych kilkadziesiąt płazów zaledwie w ciągu tygodnia. W zeszłym roku dzięki siatkom i przenoszeniu codziennie płazów z wiaderek na drugą stronę  drogi  rozjechanych osobników było niewiele,  bo zaledwie kilka. Bardzo nas to cieszy i daje motywację do dalszej pracy - kończy organizatorka akcji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Katarzyna Rzeczkowska 13.04.2021 19:01
Witam akcją kieruje Centrum Edukacji Ekologicznej "Izerska Łąka" i Stacja Kultury w Świeradowie-Zdroju. Miłośnicy żab pomagają w codziennym przenoszeniu, za co bardzo dziękujemy. Akcję te zorganizowaliśmy już po raz drugi. W zeszłym roku udało nam się tzn. "Izerskiej Łące" ( w zeszłym roku pomocy nie mieliśmy) uratować bardzo dużo płazów.

Eapucha 09.04.2021 18:11
Błe błe błe....

Agata 09.04.2021 07:54
Kierowcy ludzi nie widzą a żabę zobaczy, jadą z prędkością ile fabryka dała. Przykro patrzeć jak na jezdni leży rozjechany kot czy jeż a co dopiero mała żaba.

xxx 08.04.2021 20:20
To jest POLSKA.Gdzie ruchliwa droga,itp........itd.......Powinny być znaki ostrzegawcze,,uwaga płazy''takie jak u naszych sąsiadów,łącznie z ograniczeniem prędkości na danym odcinku.Dbajmy o resztkę naturalnej przyrody!!!

ijij 08.04.2021 15:48
A gdzie tam jest ruchliwa droga???

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama