SG. W ciągu tygodnia 200 osób bez negatywnych testów na koronawirusa

  • 30.03.2021, 17:11
  • Źródło: NOSG
SG. W ciągu tygodnia 200 osób bez negatywnych testów na koronawirusa NOSG

Podziel się:

Oceń:

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Jeleniej Góry prowadzą w dalszym ciągu intensywne działania sanitarne na granicy z Czechami. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne na południowej granicy będzie jeszcze więcej patroli, a tym samym kontroli - od początku kwietnia - planowane jest wysłanie dodatkowo na granicę z Czechami kolejnych funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Działania sanitarne na granicy południowej Staż Graniczna prowadzi od miesiąca. Tylko w ostatnim tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej z Jeleniej Góry skontrolowali 3 587 osób wjeżdżających z Czech do Polski.   

Ponad 200 osób nie było uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny czyli np. nie posiadali negatywnego wyniku testu i z tego powodu osoby te zrezygnowały z dalszej podróży do Polski.

Na początku kwietnia do Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej - ma skierowanych kolejnych 30 funkcjonariuszy SG, którzy wspierać będą działania na południowej granicy. Będą to funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego i Morskiego OSG. Podczas ostatnich 10 dni Placówka Straży Granicznej w Jeleniej Górze realizowała zadania w zakresie kontroli sanitarnej angażując 278 funkcjonariuszy Straży Granicznej, których wspierało 85 policjantów.  

Funkcjonariusze SG z jeleniogórskiej placówki nie zaniechali także innych zadań, do których należy m.in. zapobieganie i zwalczanie nielegalnej migracji. Podejmowane działania pozwoliły zatrzymać w Karpaczu 10 osobową grupę obywateli Ukrainy w wieku 19-46 lat, którzy usiłowali wykorzystać posiadane dokumenty z prawem do pracy jako tzw. przepustkę do wjazdu na terytorium innych krajów Europy Zachodniej. Cała grupa posiadała paszporty biometryczne, wizy a kilkoro z nich miało także oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom wystawione przez firmy z Wielkopolski, Mazowsza i Małopolski. Analiza tych dokumentów pozwoliła ustalić, że dwa oświadczenia zostały sfałszowane. Z uwagi na popełnione przestępstwo wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze. Sprawcy przestępstwa zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, usłyszeli zarzuty do których się przyznali i dobrowolnie poddali się karze grzywny w wysokości 800 zł.

Natomiast z uwagi na naruszenie warunków wjazdu i pobytu pozostali cudzoziemcy zostali również zatrzymani. Jak sami oświadczyli nie podjęli zatrudnienia w firmach wskazanych w oświadczeniach, a celem ich podróży był Wiedeń, gdzie zamierzali poszukać pracy. Komendant PSG w Jeleniej Górze wydał wobec całej dziesięcioosobowej grupy decyzje, na podstawie których cudzoziemcy będą musieli wyjechać z Polski. Otrzymali także półroczny zakaz wjazdu do Polski oraz innych państw Schengen, a za złamanie zasad kwarantanny, którą powinni odbywać ukarani zostali mandatami karnymi.

Źródło: NOSG

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

xyz
xyz 01.04.2021, 09:45
a od strony Gorlitz, niemcy sobie śmigają pociagiem z Ujazdu do rebiszowa, do Starej Kamienicy.... bez masek, na lajcie.... kontroli na dworcach żadnych...poźniej sie dziwić ze coraz wiecej w statystykach sie robi....

Pozostałe