Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 10:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

45 lat Domu Kultury w Leśnej

W tym roku Dom Kultury w Leśnej obchodzi swoje 45-lecie działalności. Zachęcamy mieszkańców do dzielenia się z nami zdjęciami czy informacjami ważnymi historycznie dla domu kultury oraz jego działalności kulturalnej i edukacyjnej. Liczymy na aktywność mieszkańców we współtworzeniu pamiątkowego albumu historii domu kultury.
45 lat Domu Kultury w Leśnej

W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Zakłady Przemysłu Jedwabniczego „Dolwis” wybudowały na potrzeby swoich pracowników nowy budynek „Dom Kultury”. Budynek został wybudowana na podstawie powtarzalnej dokumentacji „Typowy Dom Kultury”, którą w 1964 roku opracowało Miastoprojekt Stolica-Wschód Warszawa. Był to typowy projekt z przeznaczeniem jako dom kultury z salą widowiskową kinowo-teatralną dla 300 osób. Pierwszą adaptację projektu na potrzeby Zakładowego Domu Kultury Z.P.J. „Dolwis” Leśna przeprowadziło w roku 1969 Biuro Studiów Budownictwa Miejskiego Warszawa. W roku 1974 przeprowadzono ostateczną adaptację dla 200 osób wraz z projektem wnętrz.

2 października 1976 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Kultury w Leśnej, w którym uczestniczyli: Stanisław Ciosek, I sekretarz KW PZPR w Jeleniej Górze, Krystyna Kamieńska-Siuta wicewojewoda jeleniogórski, Emilia Mańkowska naczelnik Miasta i Gminy w Leśnej oraz Stanisław Konat I sekretarz KMiG PZPR w Leśnej. Pierwszym dyrektorem domu kultury został Marian Kulicki.

W 1990 roku dotychczasowy właściciel Zakłady Przemysłu Jedwabniczego „Dolwis” Leśna przekazały dom kultury w formie porozumienia Urzędowi Miasta i Gminy Leśna. W 1998 roku nastąpiło połączenie dwóch jednostek: Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, z których powstał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Obecnie funkcjonujący w gminie Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej jako samorządowa instytucja kultury został utworzony w 2000 roku, a jego siedzibą do dnia dzisiejszego jest budynek domu kultury.

Celem działalności domu kultury w Leśnej jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne mieszkańców Gminy oraz upowszechnianie i promocja kultury lokalnej. W ciągu 45 lat swojej działalności dom kultury oferował bogatą propozycję działań kulturalnych skierowanych do mieszkańców reprezentujących wszystkie grupy wiekowe skupiając się głównie na:
• organizowaniu różnorodnych form edukacji kulturalnej i wychowanie poprzez sztukę,
• stwarzaniu warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz folkloru,
• organizowaniu imprez artystycznych w budynku oraz w plenerze,
• współpracy z zespołami muzycznymi, folklorystycznymi,
• współpracy ze szkołami i instytucjami,
• promowaniu Gminy w powiecie, województwie i kraju poprzez różne konkursy.


W stałej ofercie działalności domu kultury na mieszkańców gminy działały zajęcia plastyczne, taneczne, wokalne, instrumentalne, fotograficzne, malarskie, teatralne. Przez wiele lat prężnie funkcjonowała w domu kultury modelarnia założona przez Jerzego Trzaskacza. W jednej z sal znajdowała się kawiarnia otwarta dla mieszkańców, jako miejsce spotkań, pogawędek, dancingów i obchodów różnych uroczystości.
Dom kultury prężnie działa od czasów jego powstania poprzez różnego rodzaju działania edukacyjne i kulturalne skierowane do mieszkańców gminy Leśna. Najważniejsze wydarzenia organizowane przez kadrę jako imprezy cykliczne to m.in. Jesień Leśniańska, Abstynencki Festiwal Muzyczny, Swojskie Granie, Tama, Piesze Wędrówki, Dożynki Gminne. W domu kultury odbywały się też przeglądy muzyczne czy taneczne. Z racji połączenia się dwóch instytucji, sportowej i kulturalnej, organizowane były również turnieje piłki nożnej zakładów pracy, turnieje piłki siatkowej i tenisa stołowego. We współpracy z sołectwami, Państwową Strażą Pożarną, Policją, szkołami, przedszkolami, Urzędem, organizacjami pozarządowymi organizowane są przez dom kultury różne imprezy tematyczne.
Często w imprezach organizowanych przez dom kultury uczestniczyły znane osoby oraz zespoły m.in. odwiedzili Leśną: Izabela Trojanowska, Mieczysław Szcześniak, Stanisław Sojka, Sławek Wierzcholski, Kasia Moś, Anna Karwan, Piotr Fronczewski, Alosza Awdiejew, Jacek Lech, Szymon Wydra, Małgorzata Ostrowska oraz zespoły: Wilki, Zorba, Gang Olsena, TSA, Dżem, Krywań, Test, Homo-Homini, Pro Contra, Tercet Egzotyczny.

W 1945 roku działalność artystyczną rozpoczęła Orkiestra Dęta przy ZPJ Dolwis, która próby oraz występy wykonywała w domu kultury pod batutą kapelmistrzów: Paweł Gogoliński, Edmund Łaska, Józef Dąbek do roku 1994.
W latach 1990 – 2015 funkcjonowało w domu kultury kino „Relax”. Do prezentacji filmów używane były projektory AP-51x (posiadające latarnię ksenonową) na taśmę 35 mm produkowane w latach 70-tych XX w. przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne PREXER - polskie przedsiębiorstwo, w latach 70. i 80. XX wieku wchodzące w skład zjednoczenia PREDOM. ŁZK były jedynym w Polsce producentem projektorów filmowych.
Przed powstaniem kina utworzony został w 1978 roku, działający przez ok. 10 lat przy domu kultury, Dyskusyjny Klub Filmowy „Do-Ba”.

Zachęcamy mieszkańców do wspomnień związanych z 45-letnią działalnością domu kultury w Leśnej poprzez dzielenie się z nami zdjęciami czy informacjami ważnymi historycznie dla domu kultury oraz jego działalności kulturalnej i edukacyjnej. Prosimy o kontakt wszystkich muzyków grających kiedyś w różnych zespołach muzycznych oraz grupy muzyczne, które współpracowały z domem kultury w ciągu tych 45 lat. Chcielibyśmy żebyście reaktywowali swoje zespoły i podczas październikowych obchodów naszego jubileuszu zaprezentowali swój repertuar sprzed lat. Służymy salą widowiskową do przeprowadzenia waszych prób grupowych czy indywidualnych. Odezwijcie się, zagrajcie znowu razem i poczujcie się jak za dawnych lat – liczymy na waszą obecność, przywołanie wspomnień poprzez wprowadzenie mieszkańców w klimat twórczości artystycznej z dawnych lat.
W obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 prosimy o kontakt z nami poprzez e-mail [email protected], facebook oraz telefonicznie. Jak zostanie przywrócona w pełni działalność domu kultury będziemy organizować cykliczne spotkania mieszkańców w celu tworzenia albumu pamiątkowego z 45 lat działalności domu kultury. Liczymy na aktywność mieszkańców we współtworzeniu historii domu kultury poprzez pamiątki, zdjęcia, wspomnienia itp.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Janina 13.02.2021 11:53
Pytanie może nie na temat ale dlaczego nikt nie odśnieża chodników w leśnej śniegu na rynku tle że nie można chodzić a pod magistratem poszmiatane do kostki .Burmistrzu wiem ludzi starszych macie gdzieś wstyd i dramat o innych sprawach lepiej nie mówić bo to katastrofa. Wizerunkowa

Mieszkaniec 13.02.2021 12:40
@Janina Czy były jakieś problemy żeby wykonać telefon do magistratu i dowiedzieć się ?

Janina 13.02.2021 18:58
Dobre telefon do magistratu i jak z wodą w leśnej HAAAAAAAA dno

Mieszkaniec 14.02.2021 10:35
Domyślam się, że chciałaś @Janina napisać dowcipny komentarz. Ale proszę się nie zrażać i nadal próbować, choć za finalny sukces nie ręczę

Janina 14.02.2021 13:12
Telefon dobra rzecz tylko czy reakcja będzie prawidłową bo jak pokazuje życie włodarze gminy nic nie robią tylko lans i aby do kolejnych wyborów przetrwać. W chwale nie mocy

Mieszkaniec 16.02.2021 10:50
@Janina . Gadał dziad do obrazu ... Czy "reakcja będzie prawidłową .. " Jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz . W moim przypadku była prawidłowa . Dysputa o telefonach których się nie wykonało jest bez sensu . Zwłaszcza na eLubaniu

Ciach 11.02.2021 15:32
Zapewne do zamknięcia po co w leśnej Dom kultury jest w Lubaniu .Kultura kwitnie pod magistratem co dziennie zdrówko i melażyk trwa

Czesnik 09.02.2021 11:27
A teraz zycie kulturalne w Leśnej kwitnie na oczach wlodarzy czyli na laweczkach pod pikiek i pod filarami .... super wizytowka gminy

Burem 12.02.2021 07:07
No ob rynek to nowy dom kultury i sztuki przedstawienia codziennie a burmistrz lubi takie spektakle z okna się delektuje

Mirko 08.02.2021 20:46
Orkiestra dęta, zespoły muzyczne: Syntex,Panta rhei i dzięcieco młodzieżowy zespół Mała promenada. Tyle pamiętam.

Bambina 08.02.2021 16:57
Z okazji otwarcia przybytku kultury masowej więcej ludności niż na procesji w boże ciało. To były czasy... "To se ne wrati jak mawiają fancuzy z południa..."

DuszekNieświęty 08.02.2021 09:20
2 października 1976 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Kultury w Leśnej... ================= Natychmiast przystąpić do rozbiórki tego centrum komunistycznej indoktrynacji gdzie duch lewactwa bezbożnego krąży niczym lew ryczący... Albo zbierzcie leśnianie odpowiednią kasę i niech proboszcz sprowadzi na waszą ziemię, tę ziemie jakiegoś egzorcystę i to w randze biskupa (niższy nie da rady) aby odczynić przy użyciu wody święconej i namaszczenia świętymi olejami. Starsi mieszkańcy Leśnej powiadają, że czasami około północy słychać stamtąd chichot Szatana a może nawet i kilku...

Mieszkanka 11.02.2021 12:12
Należy dodać, że Dom Kultury został wybudowany za pieniądze DOLWISU. Co to oznacza? Oznacza, to że tych pieniędzy nie dostali zwykli pracownicy, lecz wydano na coś, co było przewymiarowane i obecnie nie wykorzystywane w całości. Za pieniądze nie wypłacone pracownikom wybudowano jeszcze blokowiska i inne obiekty. Nasi rodzice, dziadowie nawet nie wiedzieli, że mogli więcej zarabiać. Z powodzeniem można było dom kultury zorganizować w dawnym kinie WIR, gdzie była i jest jeszcze duża sala widowiskowa i mnóstwo dodatkowych pomieszczeń.

Leszek 11.02.2021 15:21
Gigantomania, a magistrat jak zwykle przespał.

Ania 12.02.2021 15:52
Magistrat puść dom kultury z torbami jak i cała. Gminę

Mieszkaniec 11.02.2021 16:30
Nie mieszaj ludziom w głowach . Dom Kultury nie został wybudowany za pieniądze DOLWISU tylko za pieniądze przyznane Dolwisowi na ten cel a w zasadzie przyznane materiały w/ rozdzielnika potrzebne do jego wybudowania . Nie pieniądze się wtedy liczyły tylko materiały których było brak . Może Ci ktoś przypomni budowy domków jednorodzinnych produkowanych z wykonanych przez siebie pustaków . A fuj ....

Mieszkanka 11.02.2021 20:42
Bzdury. Szkoda, że nie żyje pan Szeremeta (pracownik DOLWISU), który nadzorował budowę. Wytłumaczyłby tobie za czyje pieniądze kupowano materiały i kto budował (brygada budowlana z DOLWISU).

........... 11.02.2021 20:53
Jeśli nawet materiały były z rozdzielnika, to DOLWIS za nie zapłacił, a nie jakaś ciotka z ameryki.

Mieszkaniec 16.02.2021 11:02
@.......... Z tą ciotką to możesz mieć trochę racji . Ciotka mogła trzymać pieniądze w banku który pożyczał rządowi kasę . W tamtym okresie polski złoty był tylko biletem NBP . Produkty swoje Dolwis i inni sprzedawali nie poprzez dział sprzedaży tylko Dział Zbytu . W/g rozdzielnika po cenach centralnie ustalonych . ZBYTU bo nie sprzedawali tylko zbywali .Najważniejszym działem był dział Zaopatrzenia . Jeśli w maszynie brakło śrubki M5 to była kaplica . Dajcie spokój z tematem że załoga czegoś nie dostała . Takie były czasy . Z całym szacunkiem dla bardzo ciężko pracujących ludzi . To nie ich wina że tak działał system

........... 18.02.2021 05:33
Państwowe zakłady pracy w PRL były obciążone dużymi kosztami działalności socjalnej, edukacyjnej i kulturalnej. Przedsiębiorstwa prowadziły stołówki i ośrodki wczasowe, domy kultury i kluby sportowe, żłobki, przedszkola, a czasem i szkoły zawodowe, zakładową służbę zdrowia i osiedla mieszkaniowe. To wszystko bardzo obniżało efektywność przedsiębiorstw, a po 1989 r. zostało wyrzucone z rachunku wyników firm. Ale większości kosztów tej działalności nie przesunięto na finansowanie z podatków, bo nie przejęły jej instytucje państwowe czy samorządowe, lecz zlikwidowano. Wynagrodzenia w PRL były niskie. Tania praca stanowiła źródło finansowania inwestycji w zniszczonym wojną i zacofanym gospodarczo kraju. Akumulacja często była na poziomie ok. 40% wobec dzisiejszych 20%. Po 1989 r. tania praca również była podstawowym źródłem rozwoju gospodarczego, zwłaszcza jeśli porównuje się ją ze wzrostem wydajności.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zygzakTreść komentarza: u no to teraz przez zieloną granicę pewnie nawet mysz się nie prześliźnie, a na wschodzie bez zmian, brak skuteczności i pomysłu na skuteczną ochronęData dodania komentarza: 20.04.2024, 09:26Źródło komentarza: Pierwszy raz powołano kobietę na stanowisko komendantaAutor komentarza: SławekTreść komentarza: Nie pierwszy raz. Podpułkownik Halina Panczenko był Komendantem Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu. Kierowała tą jednostką od kwietnia do października 2009 r.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:23Źródło komentarza: Pierwszy raz powołano kobietę na stanowisko komendantaAutor komentarza: czujny żurawTreść komentarza: od mieszania herbaty, nie robi się ona słodsza, to zwykłe mieszanie powietrza, a granica z Białorusią nadal dziurawa i Niemcy w ramach readmisji wciąż przekazują stronie polskie setki nielegalnych migrantów, bo urzędnicy za biurkami nie potrafią zapewnić skutecznej ochrony mimo olbrzymich nakładów na sprzęt, infrastrukturę i etaty,Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:22Źródło komentarza: Pierwszy raz powołano kobietę na stanowisko komendantaAutor komentarza: cywilTreść komentarza: "Maryjan" rusz dupę poza granicę i zobaczysz jak wygląda demokracja taka prawdziwa nie ta zbudowana przez PiS, w gazetach i radiu lokalnym co tydzień są komunikaty gdzie i w jakich godzinach będą ustawione mierniki prędkości. I jakoś to nie niweczy pracy policji tylko działa prewencyjnie.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:21Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"
Reklama
Reklama