Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 marca 2024 11:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Bolesławiec. Wilk chciał zjeść fotopułąpkę...

Nie jest tajemnicą, że w naszym regionie zadomowiły się wilki. Tym razem w oko fotopułapki wpadły na terenie Nadleśnictwa Bolesławiec.
Bolesławiec. Wilk chciał zjeść fotopułąpkę...

Autor: Nadleśnictwo Bolesławiec

Jeszcze dwa lata temu informacje o wilkach w naszym regionie traktowane były jak wielka sensacja. Dziś ich obecność już mało kogo dziwi.

Grupy rodzinne wilków zajmują areały nawet ponad 100 km2, w ciągu doby potrafią przejść do 20 km.

- Wilki starają się nie krzyżować swoich dróg z drogami człowieka i nie odczuwają potrzeby spotkania. Podczas leśnego spaceru bardziej prawdopodobne jest, że ludzie są obserwowani przez wilka niż to, że będą mieli szansę zobaczyć tego mieszkańca lasu, są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Jednak należy zachować ostrożność, przede wszystkim przestrzegać zapisów ochrony przyrody, korzystając z wyznaczonych szlaków, a spacerując z psami należy zawsze trzymać je na smyczy - wyjaśnia Katarzyna Męcina, Specjalista ds. LKP i Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Świeradów-Zdrój, która dodaje, iż należy także odpowiednio zabezpieczyć zwierzęta hodowlane oraz pilnować swoich zwierząt domowym, w szczególności psów, aby nie biegały luzem na terenach leśnych i polnych.

Warto także pamiętać, że wilki od 1998 r. są zwierzętami podlegającymi ochronie gatunkowej. W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach. W ciągu 20 lat ich populacja znacznie wzrosła, co przyczynia się do ich powrotu na tereny, na których wcześniej występowały. Dziś wilki występują w Górach i na Pogórzu Izerskim. Spotkać je można także w bolesławieckich lasach. Tamtejszym leśnikom już niejednokrotnie udawało się zaobserwować ich tropy a nawet je nagrać.

Nadleśnictwo Bolesławiec, Lasy Państwowe na swoim facebookowym profilu opublikowało kolejny ciekawy materiał filmowy.

Młodzież to lubi popsocić. Znów chciały zjeść moją fotopułapkę ….” – piszą leśnicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xyz 13.01.2021 21:21
Coraz częściej trafia się na informacje o wilkach w naszych stronach. Widać chyba dobrze się czują w naszych stronach i można z tego wnosić, że z czasem będzie ich jeszcze więcej. Dlatego warto wiedzieć, mieszkając w pobliżu miejsc występowania wilków, co robić, aby nie zachecać ich do zbliżania się do siedzib ludzkich, jak postępować w razie spotkania się z wilkiem, zamieściła na swojej stronie gmina Białowieża. Pozytywnie o tej ulotce piał Adam Wajrak. Jeśli komuś leży na sercu dobro przyrody, warto się z nim zapoznać. http://www.gmina.bialowieza.pl/pl/aktualnosci/ogloszenia_komunikaty/informacja-dla-mieszkancow-dotyczaca-wilkow.html?fbclid=IwAR3x25LV5cpefElfdtXRenXuMX7jtoin_Qr78zv43VPYGKuYkjFdbydDN8A

kris 13.01.2021 20:38
W Lubańskim lesie również są wilki ,ostatnio na spacerze przy bukowej górze mój pies jednego pogonił.

xyz 13.01.2021 21:38
Słyszałem o parze wilków urzędujących w Lubańskim Lesie. Gdyby to była wataha, to raczej twój pies zostałby pogoniony, o ile zdążył by przed nią uciec. A tak swoją drogą, to przepisy wymagają trzymania w lesie psa na smyczy, gdybyś o tym nie wiedział.

Leśnik 13.01.2021 15:47
Tak to jest jak się przed ustawieniem foto pułapki jadło kanapkę z mięsem. Zapach się przeniósł. Trzeba - jak to robią profesjonaliści - spryskać sprajem z zapachem który nie będzie prowokował wilka do podjadania.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama