Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 12:47
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Do Lubania może trafić 13 mln ton odpadów

Wszystko wskazuje na to, że Eurovia Bazalty S.A. ma ochotę wypełnić wyrobisko po kopalni Księginki pyłami i żużlami, podobnymi do tych zwożonych do rekultywowanej kopalni bazaltu w Rębiszowie. W ten sposób do Lubania może trafić 13 mln ton odpadów. Aby przewieźć taką masę przez Lubań będzie musiało przejechać 500 000 ciężarowych transportów.
Do Lubania może trafić 13 mln ton odpadów

Autor: eLuban.pl

Do Starostwa Powiatowego w Lubaniu trafił wniosek spółki o zmianę kierunku rekultywacji terenów Kopalni Księginki. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony bez zastrzeżeń, do wyrobiska zlokalizowanego na obrzeżach miasta trafi 13 mln ton odpadów, sklasyfikowanych w 44 kategoriach. Część z nich to odpady z samego kamieniołomu - masy nadkładowe czy gleba ściągana przy eksploatacji. Ta cześć wypełnienia stanowić będzie 400 000 ton. Pozostałe 13 mln ton stanowić będą odpady, których spółka nie posiada i zostaną przywiezione. Będą to podobnie jak w przypadku Rębiszowa popioły lotne, żużle odlewnicze, pyły gazów odlotowych, jednym słowem odpady określane mianem innych niż niebezpieczne.

Wniosek w tej chwili jest w opiniowaniu w trzech jednostkach: Urzędzie Górniczym, Lasach Państwowych i Urzędzie Miejskim w Lubaniu. Po uzyskaniu tych trzech opinii Starostwo Powiatowe w Lubaniu zdecyduje czy wydać zgodę na zmianę kierunku rekultywacji.

Dotychczasowy kierunek rekultywacji terenów pokopalnianych przewidywał powstanie terenów wodnych i leśnych, czyli zielonych płuc miasta. Idealnie wpisywało się to w plany zagospodarowania Kamiennej Góry pod rekreację i wypoczynek. Dodatkowo za parę lat tuż obok wyrobiska przebiegać będzie Dolnośląska Autostrada Rowerowa łącząca granicę państwa z Wrocławiem, o co zresztą zabiegało samo starostwo w Lubaniu.

Pozwolenie na wypełnienie się wyrobiska wodą i zalesienie pozostałej części terenu jest najtańszą metodą rekultywacji. Dlaczego więc korporacja wydobywcza chce zmieniać swoje plany? To proste, na tym można jeszcze zarobić. Z biznesowego punktu widzenia lokalizacja wyrobiska jest idealna. Bliskość dwóch granic i bezpośredni zjazd z autostrady powodują, że bardziej opłacalnym może stać się rekultywowanie terenu niż samo wydobycie bazaltu.

Ewentualna decyzja pozytywna, oprócz profitów dla samej korporacji, dla mieszkańców niosłaby kilka „niedogodności”. Projekt nowego kierunku rekultywacji przewiduje wypełnienie wyrobiska do poziomu 0. By przewieźć 13 mln ton odpadów potrzebnych jest 500 000 transportów ciężarowych. W ten sposób założyć można, że zajęłoby to około 66 lat, przy 30 transportach w każdy dzień roboczy. Przykładów uciążliwości tak intensywnego transportu nie trzeba daleko szukać. Przeżywają to mieszkańcy Rębiszowa, gdzie od kilku lat trwa rekultywacja podobnego wyrobiska.

Kolejną kwestią jest pytanie o jakość wody, która będzie spływała przez Księginki do Kwisy z wyrobiska wypełnianego odpadami inne niż niebezpieczne. Czy też sama kontrola zwożonych odpadów. W przywoływanym jako przykład Rębiszowie zdarzyła się sytuacja, że przywożone odpady nie były zgodne z tym co deklarowano.

O to jaka będzie opinia zapytaliśmy w lubańskim magistracie.

Jesteśmy przeciwni i absolutnie nie widzimy możliwości zmiany sposobu rekultywacji, która została przyjęta jakiś czas temu. - usłyszeliśmy od Arkadiusza Słowińskiego, burmistrza Lubania.

Podobnego zdania jest Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej w lubańskim urzędzie miasta.

Pierwotny pomysł funkcji wodno-leśnej był idealny, widzimy co się dzieje z byłymi kamieniołomami. Dziś są to najciekawsze enklawy przyrodnicze, chociażby Łomy w Lubańskim Wielkim Lesie. Dziś są to najpiękniejsze tereny. Marnować taki obszar na funkcję składowiska odpadów byłoby błędem - usłyszeliśmy od Tomasza Bernackiego.

Co ciekawe Kopalnia Księginki, która jest zlokalizowana w południowo-wschodniej części Lubania nie kończy wydobycia. Jak wynika z projektu rekultywacji, prace mają zostać wznowione i będą kontynuowane w kierunku miasta. Jednocześnie ma trwać wypełnianie wyrobiska odpadami od strony Lubańskiego Wielkiego Lasu.

Czy tak się stanie, zależy od decyzji starosty, jednak i ten ma ograniczone pole działania. Jego decyzja będzie musiała mieć uzasadnienie prawne i będzie od niej przysługiwało odwołanie.

Do sprawy z pewnością będziemy wracali.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rockmen 17.12.2020 14:41
Ciekawe kto I ile lapowki za to wsadzil w kieszen ludzie malo odpadow swoich mamy nie dajmy zasmiecac naszego miasta to sie wogole w glowie nie miesci

Ankaa 15.12.2020 18:36
Mieszkańcy, rozkręcajcie akcje zbierania podpisów, za zakazem importu odpadów do Polski! Podpisze się spokojnie kilka milionów ludzi. Trzeba to zatrzymać, bo jeszcze naszym prawnukom będą się rodzić zdeformowane dzieci. Nawet kraje trzeciego świata zakazują tego procederu. Pewnie jak w każdej tego typu sprawie, deklarowane odpady będą tylko "posypką" na grubej warstwie toksycznych substancji.

Lutek 15.12.2020 13:17
Starosta i burmistrz są oderwani od rzeczywistości. Nie zdziwcie się jak zgodzą się na wszystko. Już dawno chodziły słuchy o tym, że wyrobisko ma się zmienić w składowisko odpadów. Okazuje się, ze w każdej plotce jest ziarno prawdy.

Ulla 15.12.2020 10:26
Walczmy o swoje miasto. Potężny smog w mieście, niekontrolowana wycinka starych drzew, a teraz jeszcze odpady. Tylko protest (Mirsk zawalczył, to znaleźli sobie Lubań) zaprosimy media, nie dajmy się.

Mieszkaniec 15.12.2020 10:05
Sprawa dla TVN

Mieszkaniec 15.12.2020 06:29
Napewno sie zgodza reka rękę myje, a jak zwykły szary czlowiek chce uzyskac coś od nich to wiecznie problemy mają

szkoda_gadać 15.12.2020 05:15
A czego się spodziewaliście po poniemieckiej korporacji?! Wiecie gdzie oni mają lubaniaków? Ja też wiem.

gość 17.12.2020 10:57
francuskiej

Wielbiciel bojanboks 14.12.2020 23:23
Nie wystarcza, że jesteśmy w niechlubnej czołówce w Polsce jesli chodzi o jakść powietrza to dołożymy skażenie gleby i wód gruntowych. Czy ktos pamięta stary poligon, zawody sportowe , 1 czerwca i św. pamięci Wiesława Wajcfelta? Brakuje takiego czlowieka w Lubaniu. Idealne tereny do stworzenia obiektu sportowego dla młodzieży. Nie mamy strzelnicy sportowej, dobrego basenu. Kompleksu sportowego..itditd

Dawny uczeń 15.12.2020 00:13
Pamiętam...

zulu 14.12.2020 21:52
Wszystkie te odpady wypijecie z wodą z kranu.Jaka przyszłość czeka wasze dzieci?

Jarek 14.12.2020 21:39
Starostwo ?https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2019-05-22/zaklad-miesny-pod-samymi-oknami/?fbclid=IwAR0gpaApbR570RyMdRClwB-KyfMdETEdZ0Rkey7lisbqJrj9sj9oJ0Z4G_E

zielony 14.12.2020 21:14
Ta opozycja tak namieszała ,ze z tego bagna 2007-2015 nigdy nie wyjdziemy .tylko niszczyc i bogacic sie tomotto PO / psl /SLD.

KKK 15.12.2020 02:51
Aktualnie rządzi PiS i ten rząd wydaję pozwolenia na zworzenie śmieci do Polski. Mówi się na to mafia śmieciowa bo chodzi o grubą forsę.

fakt 15.12.2020 19:59
Wozić - wożenie Zwora - sworzeń

Dobre rozwiązanie 14.12.2020 21:11
Dobrym pomysłem by było w tym miejscu stworzenie jeziora z miejską plażą typu jak w Görlitz tylko w mniejszej skali, przy połączeniu z autostradą rowerową to byłby strzał w dziesiątkę, kąpielisk w Lubaniu brakuje a lata są coraz cieplejsze

jaaaa 14.12.2020 19:57
nnnnnnnnnnnnniiiiiiiieeeeeeeeeee!!!!!!!!

Rozbawiony 14.12.2020 21:46
To brzmi jak krzyk spadającego ze skał do wyrobiska.

????? 14.12.2020 18:48
Najpierw kasa na kamieniu później kasa na odpadach aby dziurę zasypać . Witamy w Polsce. Co do zdania magistratu - jesteśmy prseciwni hmm.. W Leśnej burmistrz też był przeciwny transportowi urobku i dlaczego jak wygrał i był decyzyjny w tej sprawie to zmienił zdanie i już tematu kurzu już nie słychać ?? Jak widać są leki na ten ból głowy.

Ślimak 16.12.2020 12:22
Kadencja burmistrza leci tak jak transport urobku bez przeszkód, wice również był przeciwny transportowi nawet brał udział w akcjach protestacyjnych i co teraz? Teraz to cisza stołki są kasa się zgadza a reszta w ***.

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: arlekinTreść komentarza: Co za ***a wymyślił określenie cyklostrada, są to przygotowania strategiczne, a jak rowerzyści chcą ścieżek rowerowych, za maczety i samemu sobie wydeptać. To co w ostatnich czasach wypisujecie na tym portalu, może doprowadzić do poluzowania zwieraczy, dla jednych ze śmiechu, innych (myślących) z rozpaczy.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:24Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: W takich miejscach swoje sypialnie mają nieszczęśliwi bezdomni, siłą rzeczy znajduje się tam sporo łatwopalnych rzeczy, a jakich, logicznie myślący doskonale wiedzą. Wystarczy niedopałek, jest jednak alternatywa w postaci przyćpanych małolatów ze spranymi mózgami.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:12Źródło komentarza: Lubań. Podpalenie w dwóch pustostanachAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: A jakiego bajzlu przy okazji zrobili to szok. Droga na garaże przy wjeździe na dzialki zniszczona, droga gruntowa służąca pieszym i jako dojazd do działek rozjeżdżona, wokół krajobraz księżycowy. Żadnej nawet ninimalnej kosmetyki. A do odbioru zadania już, niedaleko 😉Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:09Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: Policja ma daleko i głęboko "seniorkę" i jej oszczędności, jednak jak jakiś frustrat narobi rabanu, to chciał nie chciał muszą zareagować, chociaż trafia ich z powodu pisaniny która ich czeka.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:04Źródło komentarza: Oszuści w Lubaniu. Seniorka "wygrała" na loterii 120 tys. zł
ReklamaPowiat Lubań
Reklama