Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 06:59
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Bitwa Warszawska - wystawa

Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego przygotowało wystawę poświęconą tematyce wojny polsko-bolszewickiej: „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”.
Bitwa Warszawska - wystawa

Autor: MDK w Lubaniu

Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” pomyślana została jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy zwycięskiej dla Polaków Bitwy Warszawskiej. Przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami. Ekspozycja „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” składa się z 20 plansz. Merytoryczne teksty przygotowali specjaliści z Muzeum Wojska Polskiego. Na wystawie pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 15 sierpnia 2020 roku w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu, z racji zamknięcia instytucji kultury dla publiczności, wystawa jest prezentowana na stronach internetowych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Histor 11.12.2020 14:06
Opracowanie godne poczytania - nie ma tutaj żadnych cudów ani rzucania granatami z nieba na bolszewików...polskatimes.pl/bitwa-warszawska-1920-fakty-i-mity-cud-nad-wisla-samoloty-i-ks-ignacy-skorupka-w-pierwszej-linii-komu-zawdzieczamy-zwyciestwo/ar/c15-14351987

Historyk 11.12.2020 12:28
Tylko nie ogłupiajcie gawiedź jakimś "cudem nad Wisłą" i bohaterską śmiercią ks. Ignacego Jana Skorupki, którego mit stworzyła kościelno-prawicowa propaganda na długo po wojnie. W wykazach Żołnierza Polskiego odznaczonych krzyżem VM taki "bohater" do 1922 roku nie figuruje. Jego śmierć została zauważona dopiero po natarciu, wbrew później kreowanym legendom i hagiograficznym opisom nie prowadził on ataku z krzyżem w ręku, ale towarzyszył części nieostrzelanych żołnierzy pułku i zginął w czasie udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia. Władysław Pobóg-Malinowski napisał, iż Skorupka zginął „śmiercią bardziej godną kapłana, ugodzony bowiem został zabłąkaną kulą w chwili, gdy w jakichś opłotkach, pochylony nad ciężko rannym żołnierzem, udzielał mu ostatnich pociech religijnych...". Śmierć księdza została wykreowana na jedną ze składowych legendy „cudu nad Wisłą”. Według ówczesnej prawicy zwycięstwo w bitwie warszawskiej było rezultatem cudu, a nie planu kontrnatarcia Piłsudskiego i w taką narrację wpisywano śmierć Skorupki. Kolejne rocznice bitwy były okazją do szerzenia legendy księdza Skorupki - i tak im do dzisiaj zostało.

Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama