Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 15:14
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Co jest za zakrętem? Czyli duża misja małego "Kraba"

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc opublikowało kolejne nagranie z bazaltowych sztolni pod Kamienną Górą. Tym razem grupa pasjonatów, zbudowała "Kraba" - niewielki łazik wyposażony w kamerę, którym zdołali wjechać kilkanaście metrów w głąb sztolni. Nie bez problemów, ale w końcu udało się zajrzeć za zakręt i potwierdzić istnienie kolejnego chodnika.
Co jest za zakrętem? Czyli duża misja małego "Kraba"

Autor: SMGŁ - Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Pasjonaci ze SMGŁ na bieżąco relacjonują swoje poczynania, których celem jest wejście do jedynych w Europie bazaltowych sztolni pod Kamienną Górą w Lubaniu. Dotychczas opuszczając do wnętrza góry budowane własnoręcznie sondy udało się sporo dokonać. Między innymi ustalono długość zawału w chodniku prowadzącym do wnętrza góry, a który w 1945 roku wysadzili niemieccy żołnierze. Było to potrzebne, aby specjaliści od robót górniczych mogli wycenić koszt budowy trwałego i bezpiecznego chodnika, pozwalającego wejść do podziemi.

Celem ostatniej misji było opuszczenie do podziemi gąsienicowego łazika wyposażonego w kamerę i przejechanie kilkunastu metrów do najbliższego skrzyżowania, aby potwierdzić istnienie czwartej sztolni, roboczo zwanej depozytową.

Chcieliśmy potwierdzić istnienie „depozytówki”. Mamy potwierdzone istnienie pierwszych trzech chodników, a nie wiedzieliśmy co jest z czwartym. Widzieliśmy, że wchodzą do niego tory, ale nic poza tym. - mówi nam Sebastian Terenda z SMGŁ.

Kraba opuszczono w dół wywierconym otworem i w ten sposób rozpoczęła się duża misja małego urządzenia, które ciągnęło za sobą kabel sterujący. Niestety ze względy na właściwości bazaltu niemożliwe jest bezprzewodowe sterowanie łazikiem pod ziemią.

Po drodze minęliśmy dwa wózki, które wcześniej widzieliśmy na nagraniach z sondy Skajtek. Gdy dojechaliśmy do skrzyżowania, zobaczyliśmy drożną sztolnię nr 1 biegnącą w stronę szczytu góry, a po skręceniu w lewo ujrzeliśmy wnętrze sztolni roboczo nazywanej depozytową, ze względu na jej lokalizację i sposób wykonania – jako jedyna w całym kompleksie jest „ślepym” chodnikiem i idealnie nadaje się do pełnienia funkcji magazynu. Ma wymiary 3 m x 3 m x 92 m. Z powodu panującej wysokiej wilgotności, uszkodzeniu uległa kamera HD i posiadamy tylko słabszy zapis z kamery analogowej. - czytamy na stronie projektu.

Zobaczcie nagranie zarejestrowane kamerą, która oparła się dużej wilgotności. Nagranie pochodzi ze strony podziemnyluban.pl

2020-11-11krabfbstream-1.mp4

Zdobyte informacje potwierdzają, że kolejna część podziemnego obiektu istnieje i jest w dobrym stanie technicznym, co dobrze rokuje na przyszłość. Zobaczyliśmy torowisko, które wchodzi w głąb chodnika i jego obudowę - dodaje Terenda.

 

To nie była pierwsza misja "Kraba", łazika zbudowanego przez Kamila Chmurę i mechatronika Mateusza Modzelewskiego. Jak się okazuje, lubańskie sztolnie strzegą swoich tajemnic, wilgotność sięgająca 90% i błoto nie ułatwiają zadania. Zanim udało się dojechać do skrzyżowania chodników, wcześniej podejmowane były trzy próby. Raz spadła gąsienica, innym razem rozpadła się przekładnia, trzecim razem spaliła się kamera HD i dopiero czwarta misja zakończyła się sukcesem. 

Teraz przed poszukiwaczami kluczowe tygodnie. Pod koniec listopada przyjedzie do Lubania firma specjalistyczna zajmująca się budową chodników górniczych tradycyjnymi metodami - ze względów technicznych inne rozwiązania nie wchodzą w grę - i wyceni koszty przekopania się do sztolni nr 1. Dopiero wtedy członkowie stowarzyszenia dowiedzą się jaką kwotę muszą zgromadzić, aby wejść do podziemi. Na dziś zakładają, że pieniądze te uda się zebrać.

W tym celu wkrótce aktywujemy konto na portalu Zrzutka.pl, aby każda osoba, chcąca wesprzeć projekt „Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu”, miała możliwość dołożenia swojej cegiełki do tego przedsięwzięcia. - czytamy na stronie projektu, Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
? 24.11.2020 18:03
Wpuście tam tych co byli w bunkrze w Miloszowie. Szybciej tam wejdą bez zrzutek bez dotacji miejskich i szybciej poznamy co jest w środku.

Jerzy B zdrowe cy ub 22.11.2020 13:53
Jestem pełen uznania dla waszej pasji. Dzieki Wam odkrywamy historię na nowo. Gratuluję i życzę powodzenia. Dołożę swoją cegiełkę. Co prawda od piętnastu lat mieszkam w Lubaniu, przyznaję, że historia miasta i regionu jest bogata i fascynująca.

Janek 20.11.2020 20:05
Super, tylko lektora niech zmienią niewyraźnie mówi

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama