Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 09:05
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Kultura w trybie zdalnym

W wyniku wzrostu zakażeń instytucje kultury musiały ograniczyć bezpośredni kontakt ze swoimi odbiorcami, ale to nie znaczy, że całkowicie zawiesiły działalność. Na bieżąco starają się docierać do głodnych kulturalnych wrażeń mieszkańców i w zdalny sposób karmić ich najlepszymi kęskami.
Kultura w trybie zdalnym

Autor: ŁCR

Biblioteka nieczynna - czy aby na pewno?

W związku z zamknięciem instytucji kultury, spowodowanym obecną sytuacją epidemiologiczną, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu, jej filie oraz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej od 9 listopada br. pozostają zamknięte dla czytelników. Dlatego, tuż przed zamknięciem książnicy, biblioteka zachęcała do robienia książkowych zapasów. „Dziś ostatnia szansa na wypożyczenie książek. Nie ma ograniczeń ilościowych” – wszelkimi możliwymi kanałami brać bibliotekarska z Lubania rozsyłała tą wiadomość. Przy braku możliwości korzystania z lubańskiego księgozbioru MiPBP udowadnia, że on-line również da się aktywizować mieszkańców. "Kultura na ekranie" to nowe wyzwanie naszych bibliotekarzy, którego efekty można zobaczyć na kanale YouTube: www.bibliotekaluban.pl/youtube. Znajdują się tam propozycje na spędzenie wolnego czasu dla dzieci i dorosłych w sferze zarówno umysłowej jak i manualnej. Nie brakuje tam materiałów filmowych ze spotkań autorskich (Kamil Krzemiński, Joanna Lamparska, Kasia Bulicz-Kasprzak oraz Jelenia jest SPOKO),  warsztatów (szydełkowanie, makrama, malowanie), wykładów coachingowych (Kierunek Zmiana Izabella Małkiewicz), bajek i warsztatów dla dzieci oraz Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzieje się!

Odwołane seanse!

W związku z decyzją rządu o zawieszeniu funkcjonowania kin, od 7 do 29 listopada włącznie, zostały odwołane wszystkie wydarzenia i seanse w Kinie „Wawel”. Zaplanowane wydarzenia będą organizowane w późniejszych terminach. „Będziemy na bieżąco informować Państwa o wszelkich zmianach” – obiecują pracownicy kina. Stąd czekamy na zmiany – na lepsze oczywiście.

MDK dostępny on-line

Miejski Dom Kultury w Lubaniu powołując się na decyzję Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformował, że w dniach 7 – 29 listopada br. zostają odwołane wszystkie zajęcia, warsztaty, próby, spotkania oraz koncerty i wydarzenia kulturalne z udziałem publiczności. W tym trudnym czasie MDK proponuje kontakt on-line. Pracownicy Miejskiego Domu Kultury znaleźli pomysł na dotarcie do mieszkańców w Narodowe Święto Niepodległości. Co roku w tą wyjątkową rocznicę Salę Widowiskową w MDK-u wypełniał duch patriotyzmu. Teraz zamiast na akademię pracownicy kultury zapraszali do zdalnego śpiewu. Dla pokrzepienia lubańskich serc nagrali pieśń wojskową "Przybyli ułani pod okienko". W nagraniu wzięli udział młodzi uczestnicy zajęć wokalnych, prowadzący zajęcia oraz dyrektor domu kultury. Warto pamiętać, że jesienią 1945 roku w powojennym Lubaniu w budynku, w którym obecnie mieści się Miejski Dom Kultury, powstał Ośrodek Szerzenia Kultury. Wobec zaistniałej sytuacji epidemiologicznej MDK podkreśla, że 75. rocznica działalności kulturalnej w naszym mieście będzie obchodzona w głównej mierze zdalnie. Od listopada 2020 r. do grudnia 2021 r. został zaplanowany cykl wspomnień, wydarzeń, koncertów i wydawnictw. Razem z Miejskim Domem Kultury zapraszamy do udziału w obchodach.

Muzeum Regionalne nadal odkrywa historię

Kiedy inne jednostki kulturalne tworzą teraźniejszość, Muzeum Regionalne eksploruje przeszłość miasta. Nieznane karty miejskiej historii na bieżąco są odkrywane przez pracowników muzeum i co jakiś czas udostępniane lubanianom w mediach. Ostatnio, przy okazji remontu ulic Tkackiej-Granicznej oczom lubańskich muzealników ukazała się XIII-wieczna palisada. Odkrycie to ma ogromne znacznie dla badań nad początkami naszego miasta. Zgodnie z rozporządzeniem premiera od 7 do 29 listopada tak jak wszystkie instytucje kultury w Polsce Muzeum Regionalne w Lubaniu oraz Wieża Bracka są nieczynne dla zwiedzających. Nie znaczy to jednak, że w tym czasie w  muzeum nic się nie dzieje. Obecnie trwa kończenie rozpoczętych zmian ekspozycji i prace oświetleniowe. Poza tym postępuje proces wydawniczy książki "Z Lubaniem w życiorysie. Wybór biogramów z okazji 800 lat miasta". Nakładem Muzeum Regionalnego w Lubaniu książka ukaże się pod koniec listopada. Zostały w niej przedstawione sylwetki ludzi, którzy na zawsze zapisali się w historii naszego miasta. W razie pilnych spraw muzeum oferuje kontakt e-mailowy, telefoniczny lub przez Facebooka.

Informacja Turystyczna wspiera zdalnie

Od 3 listopada 2020r. do odwołania Informacja Turystyczna w Lubaniu (ul. Bracka 12) pracuje wyłącznie w trybie zdalnym. Informacje udzielane są telefonicznie (nr tel. 500 406 605) oraz przez e-mail: [email protected]. Do tradycyjnej obsługi turystów i klientów IT wróci najszybciej jak tylko będzie to możliwe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zuzanna 19.11.2020 08:45
O kulturze społecznej na czasie. Abstrachując od pedofilii w Kościele, w samym polskim katolicyzmie widzę zbyt wiele zagrożeń dla dzieci. Moje dzieci wiedzą, że pozwalam im na bardzo dużo. Zabraniam tylko rzeczy dla nich niebezpiecznych oraz łamiących ogólnie przyjęte normy i naruszających czyjeś granice.Ostatnio wiele rozmawiam ze znajomymi o polskim Kościele i jego ciemnych sprawkach. Pojawia się też oczywistym sprawa religii w szkołach, stąd pretekst do wyliczania czyje dziecko chodzi a czyje nie. Mój syn pierwszoklasista nie chodzi na religie – w zamian ma lekcje z etyki które bardzo lubi i sobie chwali. Uważam że zamulanie młodych umysłów urojonymi naukami o grzechu, diabłach i piekle jest wysoce szkodliwe dla ich rozwoju. Jak to ktoś już napisał: Lata straszenia dzieci diabłem na religii skutkuje dożywotnim utrzymywaniem pseudo ochroniarzy w sutannach.

Romana 18.11.2020 18:42
Media ogólnopolskie podały że sprofanowano pomnik Wielkiego Herosa Cnot Wszelakich czyli Pana Pawła 2 poprzez pomazanie postaci farbą i jakimś wulgarnym napisem. Historia kołem sie toczy. Jeszcze niedawno mazano i wulgaryzowano pomniki Wielkiego Lenina. Wiosek. Nie stawiać pomników w ogóle a już w szczególności zbyt wcześnie. Pomników Mikołaja Kopernika (jest kilka na świecie) jakoś nie profanują.

Janusz 21.11.2020 20:42
Wniosek: stawiać pomniki za wymierne zasługi dla nauki i techniki a nie za urojone ideologie... polityczne czy religijne.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: xcv**Treść komentarza: Co oni kręcą. SIM to program ogólnopolski. W kraju mieszka ok. 2 mil. ludzi w domach komunalnych i socjalnych które nie nadają się do remontu a tym bardziej termomodernizacji wg standardów UE. Domy zostaną wyburzone a grunty pod nimi zazwyczaj bliżej centrów miast będą atrakcyjne dla inwestorów. Najwięcej takich domów w naszym regionie jest w Wałbrzychu i tam mówią jak jest i przygotowali się do tego z gruntami. Lubań natomiast kręci w przeciwieństwie do innych gdzie podają bez ogródek że *wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci czy seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego lub niechęć do zaciągania kredytu bankowego, przy czym wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym - obniżone lub z dopłatą* .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:30Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: XyzTreść komentarza: - Skończy się windowanie cen przez pseudo „dewelopera” naszego miasta - Jeżeli to będą mieszkania dla osób o stałym zatrudnieniu to popieram. - Lokalizacja bardzo słaba , ludzie żyły wypruwają , żeby postawić swój wymarzony dom zdała od bloków a tu bloki.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:24Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Najlepszy był "pan z drogówki " pan w jego przypadku to nadużycie tego słowa stał z suszarką koło stacji darkon na środku dwupasmówki suszył auta jadące w stronę Zgorzelca jak i w Stronę Lubania zasłaniając swoim wątłym ciałem znak drogowy .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 05:24Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama