Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 marca 2024 13:53
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama
Reklama

Lubań. Odkryto średniowieczny trakt

Dziś w trakcie prac archeologicznych w ciągu ul. Tkackiej w Lubaniu natrafiono na legar średniowiecznej drogi prowadzącej do nieistniejącej już Bramy Mikołajskiej. Co ciekawe wszystko wskazuje na to, że ulica ta nie zmieniła swojego przebiegu od stuleci.
Lubań. Odkryto średniowieczny trakt

Dziś w trakcie prac archeologicznych pracownicy Muzeum Regionalnego w Lubaniu na głębokości 1,75 m natrafili na podbudowę drewnianego traktu, który w średniowieczu powadził do wschodniej bramy miasta.

Trafiliśmy na legar, średniowiecznej drogi. Znajduje się on 1,75 metra poniżej obecnego poziomu gruntu. Oznacza to, że od średniowiecza poziom ulicy podniósł się właśnie o tą wysokość. To drewniany legar, na którym ułożona była drewniana droga - opowiada nam Paweł Zawadzki, archeolog lubańskiego Muzeum Regionalnego.

Według archeologów ulica oprócz przebiegu przez stulecia nie zmieniła też swojej nazwy. Dzisiejsza ul. Tkacka to niemieckie Weberstrasse.

Szczególnie w starym mieście nazwy typu Tkacka, czy Garncarska to nazwy, które sięgają średniowiecza. Ciekawostką jest, że po raz pierwszy na terenie Lubania natrafiono na średniowieczny trakt i udało się trafić na znaleziska organiczne.

W Lubaniu w zasadzie nie mamy znalezisk organicznych, drewna skóry. Na tych wykopach, które dotychczas mieliśmy materiały te jakoś się nie zachowały, a większość konstrukcji czy zabudowa były w średniowieczu drewniane. To co znajdowaliśmy to pogorzeliska, a tu w oryginalnym miejscu mamy zachowany bardzo ładny fragment oryginalnej średniowiecznej drogi - wyjaśnia pracownik muzeum.

Dzięki temu po zbadaniu słoi na odkrytym dziś legarze możliwe będzie dokładne datowanie z jakiego okresu pochodzi znalezisko.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sklepikarz 29.10.2020 13:00
po co to komus lepiej niech droge szybko koncza, z tego muzeum kasy nie bedzie tylko wydatki same a przedsiebiorcy maja ulice zamknieta

histeryk 29.10.2020 13:25
I tak by robili drogę i tak by robili i tak by to trwało, może nawet dłużej. Najlepiej wszystko zabetonować a jak było kiedyś to dzieci się dowiedzą w Warszawie bo w Lubaniu po co, jeśli w ogóle będą jeszcze chciały zapatrzone w smartfony kupione przez bogatych rodziców, dla których hajs i święty spokój jest najważniejszy. Trochę kultury nie zaszkodzi od czasu do czasu.

ot co 29.10.2020 14:15
Muzeum to ma zabytki stąd a niektórzy przedsiębiorcy zwożą shit z Chin. Ile tej kasy potrzebujesz, że ciągle mało?

rabat 29.10.2020 10:10
Remont tej drogi będzie trwał zaraz 5 lat jak każdego wykopanego śmiecia będą składować w muzeum i robić z tego świętą relikwię. Za 100 lat będą kopać gdzieś indziej i odkopią sandały, skarpety i reklamówkę z biedronki. Eksperci będą debatować z którego roku są te święte artefakty.

Lubię muzeum w Lubaniu 29.10.2020 03:24
Fajnie by było, gdyby wydobyć i zakonserwować ten kawałek drewna. Można by to wyeksponować w naszym muzeum, jako pokaz średniowiecznej budowy dróg. Co niektórzy, mogliby się od tego uczyć :-)

Muzeum jest ok 29.10.2020 09:13
Tak właśnie będzie, widziałem jak wycięto i wydobyto ten kawałek. Szef muzeum tym się zaopiekował.

Archeo 28.10.2020 21:27
......to są resztki po parasolkach strajku z 17 wieku......nie będzie was będzie las............tylko nikt w tej leśnej ciszy nie będzie tak darł RYA !!!!!

Jej Ekscelencja 29.10.2020 09:19
To nie żadne parasolki, to pniak po naszym świętym drzewie. Liga broni, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi.

Efreet 28.10.2020 20:51
I pi... nie bedzie już Tkackiej :)

Kopaczka 28.10.2020 19:17
Kopcie dalej i coraz głębiej! Może jakieś termalne źródło... jak w Toruniu.

Górnik 28.10.2020 19:15
Trzeba to wydobyć i poświęcić ....

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama