Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 05:49
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Nowa publikacja promująca Powiat Lubański

Powiat Lubański oraz gminy wchodzące w jego skład mogą poszczycić się bogatą ofertą wydawniczą. Obecnie osiągalna jest znaczna liczba publikacji poświęconych historii oraz geografii gmin tworzących powiat lubański.
Nowa publikacja promująca Powiat Lubański

Autor: Powiat Lubań

Wśród nich znajdują się pozycje o charakterze naukowym, popularno-naukowym, edukacyjnym,  turystycznym, albumowym i promocyjnym. Obecnie trwają pracę nad nową książką, której wydawcą będzie Starostwo Powiatowe w Lubaniu, a jej autorem jest dr Łukasz Tekiela. Książka będzie bogato ilustrowana, a zdjęcia będą tworzyły specyficzny klimat publikacji. Zawartość merytoryczna książki jest w pełni dostosowana do potrzeb różnych odbiorców.

O czym opowiada publikacja pt. Ziemia Lubańska - bo jak nie My, to kto?

Publikacja poświęcona jest fenomenom obszaru określanego jako powiat lubański. Fenomenom tzn. wszystkiemu, co czyniło tą ziemie wyjątkową w przeszłości, wszystkiemu co powoduje, że jest oryginalna obecnie i temu, co może stać się fundamentem rozwoju w przyszłości.

Autor książki jako obecny w tekście narrator oprowadza czytelnika po zagadnieniach dawnego i obecnego regionalizmu na ziemi lubańskiej. Miesza historię z obecnością i wizjami przyszłości; wplata w swoją opowieść ludzi współczesnych i tych znanych z kart historii, którzy na różny sposób i skalę wpływali na losy Małej Ojczyzny. Są wśród nich uczeni, podróżnicy, samorządowcy, dziennikarze, przedsiębiorcy, regionaliści i działacze kultury.

Całość tworzy swoisty manifest woli pracy dla ziemi, którą widzimy za oknem. Opracowanie ma wprowadzić czytelnika w świat szeroko rozumianego regionalizmu i pokazać, że wiele sukcesów z przeszłości da się powtórzyć, czy nawet przebić, bo każda kraina posiada swój ponadczasowy genius loci – oczywiście ziemia lubańska także, na co autor daje konkretne przykłady.

Autor bogato i barwnie ilustruje swój wywód cytatami z przekazów historycznych, osób odpowiedzialnych za krainę współcześnie oraz ideami z dokumentów strategicznych powiatu i tworzących go gmin. Dzięki temu odbiorca, który nigdy nie sięgnąłby po daną strategię rozwoju, może zapoznać się z przedstawionymi w niej najbardziej wizjonerskimi zapisami.

Ludzie postrzegają dany region najczęściej przez pryzmat kontaktu z innymi ludźmi. Autor rozumiejąc tą zależność, przestawił liczne sylwetki regionalistów oraz ich aktywność i pomysły na rozwój krainy. Ciekawym zabiegiem literackim było zestawienie żywotów ludzi z przeszłości z losami osób żyjących współcześnie, na płaszczyźnie analogicznych problemów.

Omówioną wyżej książę warto wydać ponieważ:

  • będzie to pierwsza publikacja o takim charakterze wydana w granicach powiatu,
  • pozwoli ona pokazywać powiat lubański jako obszar z jasną wizją rozwoju,
  • pozwoli zapoznać się najważniejszymi dawnymi i współczesnymi fenomenami obszaru,
  • książka jest zachętą do pracy na rzecz regionu,
  • pokazuje ludzi, którzy odnieśli duże sukcesy,
  • przemyca zapisy z dokumentów strategicznych.

Wyżej wymieniona publikacja obecnie znajduje się w korekcie, a jej wydanie przewidywane jest w przyszłym roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
P. 29.10.2020 10:15
Tak się zastanawiam, po co komu takie publikacje? Turystom? Nie sądzę. Przed przyjazdem informacje czerpią z internetu, od znajomych, a nie z publikacji książkowych dostępnych tylko lokalnie. Może inwestorom? Też nie, bo oni bazują na analizach ekonomicznych dotyczących opłacalności inwestycji, prognoz jej zwrotu, dostępności logistycznej miejsca, czy siły roboczej. Autorzy piszą, że ma być zachętą do pracy na rzecz rozwoju regionu. Czy naprawdę jednak ktokolwiek wierzy w to, że po przeczytaniu książki ludzie rzucą się do pracy na rzecz powiatu? No chyba że kierować nimi będzie zazdrość, w końcu w książce mają być opisani "ludzie, którzy odnieśli sukces". Ale osoby, które mają takie pobudki, robią to dla siebie, nie dla innych. Tacy lokalni celebryci, których mamy ich już dostatek. Nie wiem, ile kosztuje wydanie takiej publikacji. Kilkanaście tysięcy? Jestem jednak przekonana, że w dobie pandemii tą kwotę można zainwestować w rzeczy bardziej potrzebne - służbę zdrowia, czy edukację. Wiem, że na to nie starcza, nawołuje się przecież do ograniczania potrzeb w jednostkach podległych starostwu. Przykre, że zawsze jest na promocję, a nie ma na to, co realnie jest potrzebne.

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?Autor komentarza: KtośTreść komentarza: Kandydat, który zadaje się z PIGI bez żadnego doświadczenia i z tym towarzystwem z Leśnej dosyć tego.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:55Źródło komentarza: W niedzielę druga tura wyborów. Od północy cisza wyborczaAutor komentarza: JaxxxTreść komentarza: Nie wiem czy się śmiać czy płakać ze słów urzędującego jeszcze pana B: "Planowany budynek przy ulicy Zawidowskiej ma projektowany niezależny wjazd bezpośrednio z ul. Zawidowskiej". Pan od wielu lat planuje i projektuje obwodnice miasta i ani widu ani słuchu. Planuje pan rondo na styku Kopernika z JPII i tak samo i tak można by wymieniać. Był pan mistrzem projektowania. A teraz coś co nas dotyczy a pokazuje jak wygląda realizacja. Miasto sprzedało nam działki na Osiedlu Ptasim czyli tam z drogami dojazdowymi - ZAPROJEKTOWANYMI. Tak się dzieliliście pieniędzmi że zabrakło na te drogi i musieliśmy zapłacić za wybudowanie dróg drugi raz żeby z projektowanych stały się wykonane. Myśleliśmy że to koniec ale nie na tym kończy się tragikomedia. Teraz to za co zapłaciliśmy dwa razy oferujecie inwestorowi jako droga dojazdowa do placu budowy a w przyszłości blokowiska nie licząc się z nami. Zwyczajnie brak mi słówData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:42Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: JasiuTreść komentarza: Karol nie pij tyle.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:29Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama