Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 07:42
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

800-lat Lubania - wykład

W październikową środę uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu wysłuchali wykładu p. Łukasza Tekieli- dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu, pt. „Wielka historia małego miasta, czyli o życiu w Lubaniu w ciągu 800 lat”.
800-lat Lubania - wykład

Autor: MiPBP w Lubaniu

Tytuł prelekcji nieprzypadkowy, bowiem w bieżącym roku przypada 800 –setna rocznica nadania praw miejskich.

Długa i barwna historia miasta nie jest znana przeciętnemu mieszkańcowi, a tematem wyjściowym spotkania było rozwinięcie tezy, czy Lubań jest polski, czy niemiecki. Prelegent w sposób interesujący opowiedział o rządzących miastem przez kolejne wieki, o uwarunkowaniach gospodarczych, a przede wszystkim o mieszkańcach, którzy mieli istotny wpływ na rozwój Lubania. Szczególną uwagę zwróconą na Marię Paulę Andersch- siostrę zakonną z lubańskiego zakonu Magdalenek, która pozytywnie przeszła weryfikację narodowościową i mogła pozostać w mieście, gdzie przez kolejne lata starała się dbać o rozwój zakonu i łączyć polsko-niemieckie społeczności.

Spotkanie mogło się odbyć dzięki uprzejmości p. Beaty Myśliwiec- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „#1920 w kolorach wolności” realizowanego z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Program Dotacyjny „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920″.

Zachęcamy do lektury wywiadu z Łukaszem Tekielą pt.: "800-lecie nadania praw miejskich. Czy Lubań był kiedyś polski?"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: xcv**Treść komentarza: Co oni kręcą. SIM to program ogólnopolski. W kraju mieszka ok. 2 mil. ludzi w domach komunalnych i socjalnych które nie nadają się do remontu a tym bardziej termomodernizacji wg standardów UE. Domy zostaną wyburzone a grunty pod nimi zazwyczaj bliżej centrów miast będą atrakcyjne dla inwestorów. Najwięcej takich domów w naszym regionie jest w Wałbrzychu i tam mówią jak jest i przygotowali się do tego z gruntami. Lubań natomiast kręci w przeciwieństwie do innych gdzie podają bez ogródek że *wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci czy seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego lub niechęć do zaciągania kredytu bankowego, przy czym wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym - obniżone lub z dopłatą* .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:30Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: XyzTreść komentarza: - Skończy się windowanie cen przez pseudo „dewelopera” naszego miasta - Jeżeli to będą mieszkania dla osób o stałym zatrudnieniu to popieram. - Lokalizacja bardzo słaba , ludzie żyły wypruwają , żeby postawić swój wymarzony dom zdała od bloków a tu bloki.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:24Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Najlepszy był "pan z drogówki " pan w jego przypadku to nadużycie tego słowa stał z suszarką koło stacji darkon na środku dwupasmówki suszył auta jadące w stronę Zgorzelca jak i w Stronę Lubania zasłaniając swoim wątłym ciałem znak drogowy .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 05:24Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama