800-lat Lubania - wykład

  • 15.10.2020, 10:43 (aktualizacja 23.10.2020, 11:59)
  • MiPBP w Lubaniu
800-lat Lubania - wykład MiPBP w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

W październikową środę uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu wysłuchali wykładu p. Łukasza Tekieli- dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu, pt. „Wielka historia małego miasta, czyli o życiu w Lubaniu w ciągu 800 lat”.

Tytuł prelekcji nieprzypadkowy, bowiem w bieżącym roku przypada 800 –setna rocznica nadania praw miejskich.

Długa i barwna historia miasta nie jest znana przeciętnemu mieszkańcowi, a tematem wyjściowym spotkania było rozwinięcie tezy, czy Lubań jest polski, czy niemiecki. Prelegent w sposób interesujący opowiedział o rządzących miastem przez kolejne wieki, o uwarunkowaniach gospodarczych, a przede wszystkim o mieszkańcach, którzy mieli istotny wpływ na rozwój Lubania. Szczególną uwagę zwróconą na Marię Paulę Andersch- siostrę zakonną z lubańskiego zakonu Magdalenek, która pozytywnie przeszła weryfikację narodowościową i mogła pozostać w mieście, gdzie przez kolejne lata starała się dbać o rozwój zakonu i łączyć polsko-niemieckie społeczności.

Spotkanie mogło się odbyć dzięki uprzejmości p. Beaty Myśliwiec- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „#1920 w kolorach wolności” realizowanego z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Program Dotacyjny „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920″.

Zachęcamy do lektury wywiadu z Łukaszem Tekielą pt.: "800-lecie nadania praw miejskich. Czy Lubań był kiedyś polski?"

MiPBP w Lubaniu

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe