Wideo. Wniosek do sądu za uprawianie sportu bez maseczki? Czy słusznie?

  • 16.10.2020, 19:39 (aktualizacja 17.10.2020, 11:14)
  • eLuban pl
Wideo. Wniosek do sądu za uprawianie sportu bez maseczki? Czy słusznie?

Podziel się:

Oceń:

Mieszkający od kilku lat w Lubaniu przedsiębiorca poskarżył się w mediach społecznościowych, że w środku lasu został spisany przez patrol policji za brak maseczki. Załączył też nagranie interweniujących policjantów.

Wczoraj, kiedy uprawiałem na nartorolkach sport w Lubańskim Wielkim Lesie,  8 km od Lubania, policjanci skierowali sprawę do sądu za brak maseczki. - pisze do nas Pan Sebastian.

Z rozmowy z Panem Sebastianem dowiedzieliśmy się, że już czuje się nękany, bo nie pierwszy raz spotkał się z tą parą policjantów. Podobny incydent miał miejsce kilka dni wcześniej, w sobotę nad ranem, kiedy z kolegą posilał się na jednej ze stacji benzynowych na terenie miasta:

Wpadli na stację i kazali nam wyjść w chwil gdy się posilaliśmy, początkowo nie chcieliśmy tego zrobić jednak po tym jak zagrozili użyciem środków przymusu bezpośredniego zdecydowaliśmy się posłuchać. Ostatecznie Panowie jedynie nas spisali.

Wczoraj w trakcie uprawiania sportu ten sam patrol policji podjechał do mnie, gdy jechałem na nartorolkach w kierunku granic miasta. Panowie policjanci spojrzeli na mnie i odjechali. Zajechali mi drogę dopiero po 30 minutach, gdy byłem w środku lasu 8 km od miasta.

Mężczyzna zdecydowaną większość interwencji nagrał i opublikował w mediach społecznościowych. Nagranie rozeszło się w sieci, wywołując sporo komentarzy.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy oficer prasową Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu.

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu w trakcie wykonywanych czynności służbowych na terenie miasta zauważyli mężczyznę poruszającego się pasem ruchu na nartorolkach. Ponadto mężczyzna nie stosował się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Z uwagi na fakt, iż policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące pilnej interwencji wobec mężczyzny nie podjęto czynności.

Po skończonej interwencji funkcjonariusze udali się w rejon służbowy – droga powiatowa 2422D- gdzie napotkano ponownie mężczyznę. Poruszał się on prawą stroną jezdni poza terenem zabudowanym, a należy wskazać, że przy obowiązującym stanie prawnym osoba poruszająca się na rolkach jest pieszym, tym samym do osoby tej odnoszą się wszystkie unormowania prawne zawarte w ustawie prawo o ruchu drogowym.

Policjanci podjęli interwencje informując osobę o podstawach prawnych i faktycznych. Przeprowadzono niezbędne czynności służbowe dotyczące przedmiotowej interwencji zakończonej podjętą przez policjantów decyzją skierowania wniosku o ukaranie do właściwego miejscowo sądu.

Od soboty 10 października cała Polska znajduje się w strefie żółtej, a liczba powiatów i miast w strefie czerwonej wzrosła do 152. W związku z tym w całym kraju obowiązuje szereg dodatkowych obostrzeń, w tym obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy! - odpowiedziała nam asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, oficer prasowa KPP w Lubaniu.

Ostatnie rozporządzenia mówiące o sporcie i maseczkach tak traktują temat: Podczas uprawiania sportu czy aktywności fizycznej nie ma obowiązku noszenia maseczek, pod warunkiem, że odbywa się to na terenach lasów, parków, ogrodów lub plaż. (Tu za uwagami naszych czytelników dodamy, że mężczyzna został zatrzymany na drodze powiatowej biegnącej przez las.)

Nasz rozmówca przyznaje, że twarzy nie zakrywa - W sklepach chodzę bez maseczek, ekspedientkom dałem Konstytucję i dały mi spokój – usłyszeliśmy. Tłumaczy, że nie podlega nakazowi noszenia maseczek, bowiem przepisy wprowadzone na podstawie rozporządzenia są nielegalne. Według konstytucji ich źródłem może być tylko ustawa. Jak mówi, nie odpuści i sprawę skieruje do prokuratury. Nie boi się, tym bardziej, że pomoc pro bono zaproponowali mu już radcy prawni, którzy po publikacji nagrania sami się zgłosili.

W tej sytuacji rodzi się szereg pytań. Nosić maseczkę czy nie? Czy obywatel powinien się ugiąć w imię wyższego dobra? Czy też powinien walczyć o gwarantowane konstytucją prawa? Co z wolnością? A co z empatią wobec osób z grup ryzyka?

Dziś trudno już twierdzić, że problem koronawirusa nie istnieje i zrównywać go z grypą. Dla przykładu, od marca w Polsce w związku z koronawirusem zmarło 3440 osób. Poniższa tabela opracowana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego pokazuje liczbę zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz liczbę zgonów z powodu grypy w latach 1975 – 2019.

eLuban pl

Zdjęcia (1)

Komentarze (155)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ja
ja 22.10.2020, 15:02
przecież ten plaskoziemca wchodzi do sklepów bez maseczki ,z rowerem w kasku .albo z tymi nartorolkami,on jest z tak zwanych wyjców co nic nie wie ale jest pierwszy do komentowania.
Anonim
Anonim 20.10.2020, 19:19
Widać gościu ma tak nudne życie, że szuka jakiejkolwiek okazji do zwrócenia na siebie uwagi. Żałosne. A naiwni ludzie idą za nim, łykają wszystko. Na tyle, na ile znam tego policjanta, bo miałem z nim styczność, to stwierdzam, że jest kompetentny w tym co robi. Nie można mu nic zarzucić. Gdyby pan S. łagodniej podszedł do sprawy, to podejrzewam, że sprawa wyglądałaby inaczej. Bo można się z nimi dogadać. Tylko trzeba mieć trochę rozumu w głowie. Ten policjant robił to, co każdy z nas na codzień, był po prostu w pracy, pełnił swoje obowiązki. I akurat nie chodziło tutaj o maseczke, jak każdy naiwniak myśli. Ale Wam nie ma co tłumaczyć, bo jesteście ślepo wpatrzeni w pana S. To że ma "kase" nie znaczy, że może wszystko. Bo tak naprawde g**no może. Naprawde musi mieć żałosne życie. Współczuje.
Edek
Edek 19.10.2020, 17:50
Aż się wierzyć nie chce czytając komentarze jak wielu idi*tów jest w tym kraju NIE MA ŻADNEJ PANDEMII! wirusy były są i będą zaraz żydowski Pinokio zmiecie naszą gospodarkę do końca i będziecie dachówki ze smalcem wp*ać barany! będziecie siedzieć w domach bez środków do życia i nawet pierdnąć nie będziecie mogli ,w przyszłym roku wymordują wasze rodziny szczepionkami i zobaczymy jak będziecie beczeć ale wszystko dla naszego dobra przecież nie? Pobudka! Polska zniknie z mapy i sami na to pozwolicie nasi dziadkowie którzy walczyli o wolną Polskę w grobach się przewracają jak widzą waszą głupotę i to co się obecnie wyprawia!
N/N
N/N 19.10.2020, 22:59
Człowieku lecz się psychiatrycznie!
abc
abc 19.10.2020, 15:47
brawo dla rolkarza
Anonimowa.
Anonimowa. 19.10.2020, 15:22
K**wa nie ze***cie sie z tym koronawirusem i z wszystkimi obostrzeniami. To jest chore i smieszne!! Tak to jest zwykla grypa a nie jakis koronawirus. Po prostu trzeba trzepac skądś kase wiec najlepiej bylo wymyslec jakiegos wirusa,narobic sensacji,postraszyc ludzi i odizolowac nas wszystkich. To jest zwykla grypa ktora byla,jest i bedzie ZAWSZE i gdzie na grype poumieralo wiecej ludzi niz na "koronawirusa". Teraz nie wazne na co umrzesz ale i tak przypisza nam ze z powodu COVID. Chore,smieszne i manipulacja ludzmi przedewszystkim,a najgorsze przed nami. Jak juz wkoncu wymysla szczepionke na COVID to na pewno ta szczepionka bedzie OBOWIAZKOWA bez wyjatku.A dlaczego ? A wlasnie po to zeby oslabic nasze organizmy,po to aby organizm nie byl uodporniony zeby latwiej bylo mozna sie zarazic grypa,czy zeby byly mniejsze szanse dla wyleczenia jakiejkolwiek choroby. A tyczy sie to wlasnie seniorow przede wszystkim. A wlasnie po to zeby zwiększyć umieralnos ludzi bo za duza urbanizacja jest na swiecie. Krotko mowiac ja to wszystko widze w ten sposob i takie jest moje zdanie. :))
xyz
xyz 19.10.2020, 12:56
Rejestrować malkontentów, antymaseczkowców i antycovidowców i nie leczyć ich.
sdfg
sdfg 19.10.2020, 19:17
A ZUS'u mogę nie płacić? Jeżeli tak to proszę mnie wypisać.
😈
😈 19.10.2020, 10:06
Osoby upośledzone są zwolnione z noszenia maseczek!!!!


elvis
elvis 19.10.2020, 17:37
osoby upośledzone je noszą pierwszy krok do zniewolenia baranów
ZYT
ZYT 19.10.2020, 09:32
Dawniej takiego delikwenta milicja brała do lasu, spałowała i wypuszczała. Może nie było do niej szacunku ale przynajmniej bali się jej. Teraz gliniarze obchodzą się z każdym jak z jajkiem bo prawa człowieka. I każdy ***k nagrywa interwencję i puszcza na forach społecznościowych. Nagrywać ma prawo ale pokazywanie wizerunku policjantów jest zabronione. Ci chłopcy jak byliby mądrzy oddaliby sprawę do sądu z pozwu prywatnego.
zulu
zulu 19.10.2020, 14:29
Traktowali Cie jak psa i chyba Ci się to podobało.wielu ludzi zginęło żeby takie sytuacje nie miały miejsca.
obserwator
obserwator 19.10.2020, 09:14
Ot celebryta się znalazł...
ZYT
ZYT 19.10.2020, 20:44
Nie, nie podobało mi się. Sam oberwałem pałą po plecach i bolało. I dlatego walczyłem z komuną i za tę walkę oberwałem. Obserwując to co się teraz dzieje to zmieniłem zdanie. Od tej wolności w tyłkach się poprzewracało.
Uf!
Uf! 21.10.2020, 15:22
ZYT zchodzimy na politykę ok. Lecz ja ci powiem że zdaję sobie sprawę że ludzie cierpieli walczyli siedzieli w więzieniach gineli lecz głupota i ignorancja nie upoważnia tego d... do narażania ludzi (tak jak on się chwali że chodzi z konstytucją po sklepach ) na utratę zdrowia i życia! Ponieważ może być nosicielem jak również łamania prawa! Widziałem również ten film jak kobieta wypadła z okna a służby nie mogły z tą kobietą robić czynności-ratować bo po pijaku filmowali i tej kobiecie o mało na głowę nie weszli d...! To ich upoważnia do filmowania i chodzenia z konstytucją?! on szarga konstytucję o którą ludzie walczyli i oddawali życie!!! Dobrze ktoś napisał niech ten prawożądny obcowatel wy.... do Krakowa ram gdzie jego miejsce!!! Czytałem dzisiaj co tam w Krakowie wyprawiają tam to chyba myślenie tym zabawowiczom wogule się wyłączyło!!!!
Bez chamstwa
Bez chamstwa 19.10.2020, 08:40
Proszę państwa chłopak jechał prawą bo na tej drodze są ostre zakręty. Kierowcy pędząc wpadają odrazu na ludzi za zakrętem, a brak tam oświetlenia. LEPIEJ zostać kaleką i nie łamać przepisów. Ale kogo do jasnej ciasnej miałby ten chłopak tam zarazić. PEWNIE sarenkę albo dzika. I
Xyz
Xyz 19.10.2020, 15:12
Na tej drodze jak zauważyłeś jest ograniczenia do 70km/h... Ale idąc dalej to jest droga... I jeśli chodzi o rolkarzy to obowiązują ich przepisy, a jeśli te stanowią iż nie powinien on jechać tam na tych rolkach, albo poruszać się zgodnie z przepisami, to powinien się dostosować... Cytując... "Poruszał się on prawą stroną jezdni poza terenem zabudowanym, a należy wskazać, że przy obowiązującym stanie prawnym osoba poruszająca się na rolkach jest pieszym, tym samym do osoby tej odnoszą się wszystkie unormowania prawne zawarte w ustawie prawo o ruchu drogowym."....
Druga strona na medalu jest to jak jeżdżą kierowcy. Sam jadąc tam uważam na wszystkich bo też jeżdżę tam z dzieckiem na rowerze. Ale to chyba kwestia używania głowy i mózgu...
Marek
Marek 19.10.2020, 09:23
Ten "chłopak" zanim wjechał na drogę prowadzoną przez las jechał ulicami miasta stwarzając ł zagrożenie dla pojazdów samochodowych ale tego to celebryta nie nagrał.
Lubaniak
Lubaniak 20.10.2020, 09:09
Widziałeś go jak śmigał po mieście?, a może samochodem podjechał na Kamienną Górę i dopiero założył rolki?.
Felek
Felek 18.10.2020, 22:31
Kazdy wirusem zainteresowany a auto jak chodzi tak chodzi ......... wiec z należy się upomnieć ;) w końcu walka z ekologią.
Pozdro
Obserwator
Obserwator 19.10.2020, 12:51
Z filmiku nie wynika, że samochód był włączony, nie widać sygnałów świetlnych a i z rury wydechowej leciałyby opary. Obejrzałem dokładnie, słychać tylko wiatr. Nie szukaj sensacji tam gdzie jej nie ma. Felek chcesz tylko dołożyć gliniarzom.
Proszę
Proszę 18.10.2020, 20:24
Brawo policjanci, takich cwaniaczków należałoby karać wysokimi mandatami.
Antymaseczkowscy gdyby zapanowała grypa jelitowa staną się antypapersowiczami. Głupota ludzka nie ma granic. Nie wiem co chcą udowodnić. Żadne przepisy prawa lub ich brak nie powinny zwalniać ludzi od myślenia. APELUJĘ, uszanujcie ludzi którzy chcą być zdrowi i przeżyć pandemię.
Zbyszko
Zbyszko 18.10.2020, 20:05
Regent i Spółka nie muszą (chociaż mogą) zasłaniać ust i nosa maseczkami albo innym przyrządem ponieważ zgodnie z rozporządzeniem - miedzy innymi osoby upośledzone umysłowo są zwolnione.
Czyli jak już nie ma maseczki to jakiś umysłowy dewiant.
Lubań.pl
Lubań.pl 18.10.2020, 19:50
Naprawdę nie którzy ludzi nie mają za grosz szacunku dla policjanta. P. Owczarek wykonywał swoją robotę, wiedzę ze każdy chce zabłysnąć w Internecie i napisać głupoty. P. Owczarek jest bardzo dobrym policjantem, robił to co musiał. A teksty takie jak gówniarz wszedł w mundur to od razu wszystko może, są naprawdę żałosne. Ludzie zastanówcie się co piszecie
Mirek
Mirek 19.10.2020, 12:58
Sam się dziwię, że pan Owczarek jest tak opanowany, ja zabrałbym komórkę temu dziwakowi i przyłożył. Żadne argumenty do ****** nie przemawiają. Niech cieszy się, że funkcjonariuszom nie wolno używać przemocy.
Bea
Bea 18.10.2020, 15:47
Co za i*****. Wylegitymować można bez podania przyczyny. Cjcisl zabłysnąć i zrobić show. Skompromitował się
🐕🐕🐕🐕
🐕🐕🐕🐕 18.10.2020, 12:05
Maly bity byl w szkole no i teraz sie wyrzywa do czasu do czasu
Dan
Dan 17.10.2020, 20:24
No to nasza odważna lubańska policja zatrzymała groźnego przestępce. Banda bezmyślnych .......
😂😂😂😂
😂😂😂😂 17.10.2020, 20:07
Co do maski miał rację, są wytyczne na stronie gov.pl które MÓWIĄ, że nie trzeba zakładać maski w tym miejscu i sytuacji, tu policjanci robią po prostu to co mają podane w zadaniach i ktoś nie czyta ustaw a zdania ministrów zmieniały się kilka razy na dzień.

Ale nosić się z konstytucją i znajomością prawa a dać się złapać na poruszaniu nie tą stroną jezdni to trzeba być prawdziwym SEBĄ😂
biegacz
biegacz 17.10.2020, 19:59
Na berzdorfie dziś setki uprawiających sport,nikt nie nosił maski i nikt na nikogo nie kichał.Zaścianek lubański i tyle w temacie
cyr
cyr 17.10.2020, 19:51
a kogo albo od kogo miałby sie człowiek zarazić w sam w tym lesie? Jedyne zagrożenie to policja z brudnymi łapami!!
😷
😷 19.10.2020, 15:40
Ot czyścioszek się znalazł pewnie taki sam de...... jak ten"seba" nie z tąd!!!!

Pozostałe