Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 01:18
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

To nie Brama Mikołajska

Początkowo wydawało się, że natrafiono na pozostałości Bramy Mikołajskiej strzegącej dawnego Lubania od strony wschodniej. Niestety dalsze prace wykazały, że twierdzenia te były przedwczesne.
To nie Brama Mikołajska

Autor: FB Lubań Razem /eLuban.pl

Remontowana ul. Graniczna i Tkacka w Lubaniu przebiegają akurat w miejscu, gdzie przed kilku stuleciami stały mury obronne i wschodnia brama miasta zwana Mikołajską. W trakcie prac remontowych natrafiono już na pozostałości murów obronnych, jednak w piątek dokopano się do fragmentu fortyfikacji wraz z odchodzącym od niego pod kątem prostym murem o grubości równej szerokości muru obronnego.

Byliśmy przekonani, że jest to początek Bramy Mikołajskiej, tym bardziej, że położenie tego fragmentu pokrywało się z planem z 1842 roku. Jednakże po odkopaniu całej szerokości jezdni okazało się, że jest to ciągły mur obronny z basteją. Czyli to co pierwotnie wzięliśmy za początek budynku bramnego okazało się basztą półkolistą i ostatnią basztą przed bramą. Więc Brama Mikołajska znajduje się zapewne 20 metrów dalej. - usłyszeliśmy od Łukasza Tekieli, dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Lubańscy muzealnicy liczą na ciekawe efekty prowadzonych prac archeologicznych. Dzięki namierzeniu baszty udało się dotrzeć do jej posadowienia i w ten sposób dotrzeć do dna pierwszej fosy, skąd już udało się wydobyć pewne zabytki.

Efekt badawczy tego wykopu może być zaskakująco dobry. Jeżeli znajdziemy w fosie ceramikę, która pozwoli datować, co jest bardzo prawdopodobne, być może uda się nam ustalić kiedy te fortyfikacje zostały faktycznie wzniesione. - dodaje dyrektor muzeum.

Obecnie w miejscu odkrycia wschodniej baszt wstrzymano prace budowlane, a pracownicy Muzeum Regionalnego w Lubaniu prowadzą prace archeologiczne. O ich efektach zapewne poinformujemy w niedalekiej przyszłości.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Żulbert 06.10.2020 17:32
Wszystkie znaleziska i wykopaliska które są cenne należą do skarbu państwa .Także szukajcie eksponatów i dajcie państwu zarobić żeby powiększyć budżet i zasilić pensje darmozjadą

panjapa 07.10.2020 19:51
Naucz się pisać po polsku darmozjadzie.

ddw 06.10.2020 16:32
Kiedy zakończy się remont tych ulic ????? Jak nie zardzewiały granat to jakaś miska dla psa z 1800 roku, którą ktoś kiedyś wyrzucił, a oni to wstawią do muzeum.

lubanianka 05.10.2020 13:30
i co teraz sie z tym stanie czy bedzie eksponowane

Jaco. 05.10.2020 15:29
Tak powstanie w tym miejscu Muzeum, tylko będzie trzeba podczas zwiedzania uważać na przejeżdżające samochody i pociągi. Pani tak na serio pyta ?

lubanianka 05.10.2020 17:57
tak na serio pytam bo teraz wszystko w Lubaniu jest zabytkiem nawet stare zmurszale budynki na kamiennej górze sa zabytkiem

K 05.10.2020 12:27
Prace wstrzymane? Przecież jest co robić poprawki na Tkackiej, chodniki nie wyprofilowane istne fale dunaju. Zimą dzieci będą mogły zjeżdżać z górki na pazurki, a starsze osoby po ścianach chodzić tak zarypiscie jest zrobiony? Ciekaw jestem kto tą pracę tej firmy odbierze. Na osiedlu robota zrobiona, chodniki jak należy zrobione bo po prostu firma i ludzie którzy w niej pracuja wiedzą jak zrobić. A tu PORAŻKA. BRAK NADZORU CZY O CO CHODZI.

Tak to jest 06.10.2020 14:15
Ja kiedyś pisałem na ten temat. Jak się robi dla miasta to się kasuje jak za zboże i odpiernicza się fuszere.

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama