czwartek, 25 kwietnia 2024 17:36

Kajakarze z medalami na Mistrzostwach Polski

W ubiegły weekend kajakarze z Leśnej uczestniczyli w dwóch ważnych i ostatnich zarazem tego sezonu zawodach kajakowych. W sobotę 19 września na naturalnym torze kajakowym w Szczawnicy na Dunajcu odbyły się 60 Międzynarodowe Regaty Slalomowe Memoriał Anny i Artura Wernerów oraz Puchar Polski Weteranów im. Wojciecha Piecyka. Natomiast w niedziele oglądaliśmy najważniejsze zawody dla młodzików w tym roku - 9 Mistrzostwa Polski Młodzików im. Antoniego Kurcza.

Sobotnie zawody miały być wstępem do tego, co będzie działo się w niedziele na Mistrzostwach Polski. Do Szczawnicy przyjechało aż 9 klubów z całej Polski, aby wziąć udział w zawodach. Zawodnicy z klubu LUKS Kwisa Leśna zaprezentowali się bardzo dobrze. Podczas sobotnich zawodów zdobyli aż 6 medali. W C1 Młodzików Igor Puczel zajął 3 miejsce, Julia Kirkowska w C1 wywalczyła złoto, a w dwójkach kanadyjkach Julia Kirkowska i Oliwier Cieślak zdobyli brąz. Klub LUKS Kwisa Leśna w punktacji drużynowej zajął 3 miejsce. Po południu odbyły się Mistrzostwa Polski weteranów w slalomie. Tutaj triumfował trener i czynny zawodnik Bogdan Sztuba zdobywając dwa złote medale w kajaku i kanadyjce. W C2 Mix na 3 miejscu stanęli byli już zawodnicy klubu Grzegorz Kaczmar i Łukasz Piórkowski.

Zawody w niedziele rozpoczęły się półfinałami. Spośród wszystkich kajakarzy i kanadyjkarzy do finału zakwalifikowało się tylko 10 zawodników, z najlepszymi przejazdami w półfinałach. Finał Mistrzostw Polski Młodzików był bardzo emocjonujący. Liczyły się sekundy i punkty karne. Do ostatniej chwili trzeba było czekać na wynik przejazdu. I tak w sumie z MP Młodzików zawodnicy z Leśnej przywieźli aż 3 medale. Mistrzynią Polski w C1 zastała Julia Kirkowska, która popłynęła najszybciej spośród swoich rywalek. Igor Puczel, który mimo problemów w półfinale - na bramce podjazdowej musiał wykonać eskimoskę i płynąc do mety z rozpiętym fartuchem, został wicemistrzem Polski w C1, a trzecie miejsce i brązowy medal w kanadyjce dwójce C2Mix wywalczyli Julia Kirkowska i Oliwier Cieślak, którzy stanęli również na podium w Pucharze Polski. Bliski podium był Stanisław Wickiel, któremu do medalu zabrakło jednej sekundy. Szczęścia zabrakło też Oliwi Nowakowskiej w C1 i Juli Kirkowskiej w K1, które zajęły 4 miejsca. Należy również wspomnieć o trójce najmłodszych zawodników, którzy niespełna rok temu rozpoczęli przygodę z kajakami, a zajęli wysokie miejsca na Mistrzostwach Polski. W C1 młodziczek Julia Koman zajęła 8 miejsce, a zaraz za nią, ze stratą niespełna sekundy, była Patrycja Iwaniec. W kajaku Antoni Pogorzelski zajął 37 miejsce spośród 47 zawodników, Grzegorz Kaczmarzyk był 17, a Dariusz Szolc był 21.  Warto dodać, że do finału weszły aż 4 osady w C2 Mix z Leśnej. Dwójka Igor Puczel i Iwaniec Patrycja zajęli 4 miejsce, 5 miejsce Stanisław Wickiel i Oliwia Nowakowska, 6 miejsce Grzegorz Kaczmarzyk i Julia Koman.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy! A za niespełna 3 tygodnie czekają nas ostatnie zawody w tym sezonie - Mistrzostwa Polski Juniorów i Weteranów w zjeździe w Szczawnicy.