Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 23:25
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Komentarz GIOŚ ws. przywozu odpadów do Rębiszowa

Sprawa wwozu na teren powiatu lwóweckiego ponad 40 tysięcy ton odpadów z Niemiec odbiła się szerokim echem. W przekazach niektórych mediów pojawiały się nieprawdziwe, bądź niesprawdzone informacje, do których ustosunkował się GIOŚ.
Komentarz GIOŚ ws. przywozu odpadów do Rębiszowa

W odniesieniu do doniesień medialnych dotyczących wydania przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska decyzji na przewóz 40 tys. ton odpadów z Niemiec do Polski, informujemy:

Zezwolenia wydane przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska na przywóz odpadów do miejscowości Rębiszów w woj. dolnośląskim nie dotyczą przywozu odpadów komunalnych (tzw. „śmieci”) czy odpadów niebezpiecznych, jak sugerowane jest w przekazach medialnych.

Przywożone odpady przeznaczone są do wypełnienia nieczynnego wyrobiska poeksploatacyjnego, co jest kwalifikowane jako proces odzysku R5. Proces ten nie jest tożsamy ze składowaniem odpadów.

W wyrobisku deponowane są odpady mineralne, niewykazujące właściwości niebezpiecznych, takie jak: zużyte rdzenie i formy odlewnicze z odlewnictwa żelaza, gleba i kamienie, mieszanki gruzu, betonu i cegieł, odpady w postaci pyłów odlotowych, minerałów.

Firma rekultywująca wyrobisko posiada zezwolenie Marszałka Województwa Dolnośląskiego na wypełnianie wyrobiska takimi rodzajami odpadów i tylko na te odpady GIOŚ może wydać decyzję na przywóz odpadów, po uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i Marszałka Województwa.

Kontrole Dolnośląskiego WIOŚ prowadzone są na bieżąco i nie wykazują naruszeń w prowadzeniu rekultywacji wyrobiska i transgranicznego przemieszczania odpadów.

Ostatnia kontrola WIOŚ, zakończona w sierpniu br. podczas której pobrano próby odpadów oraz wody z dna wyrobiska do analizy, potwierdziła zarówno zgodność rodzajów przywożonych odpadów z zezwoleniami GIOŚ jak i brak przekroczeń warunków dopuszczalnych.

Powyższe zdjęcie z faktycznego miejsca rekultywacji.

Wydany przez GIOŚ komentarz nie zmienia decyzji tej instytucji, jej odpowiedzialności i stanu faktycznego.

Wartym uwagi jest fakt, że spółka Pri-Bazalt Rekultywacja została zarejestrowana w grudniu 2013 i od tamtego czasu prowadzi rekultywację nieczynnego wyrobiska zasypując ją podobnymi materiałami, które niemal za każdym razem były transportowane drogami naszego powiatu. Obecne pozwolenie dopuszczające przywóz do Rębiszowa ponad 40 tys. pyłów gazów odlotowych jest kolejnym wydanym przez GIOŚ. Przeciwko takim praktykom wielokrotnie protestowali już mieszkańcy Mirska i Rębiszowa.

Wkrótce kolejne 40 tysięcy ton odpadów, tym razem w postaci pyłów gazów odlotowych, oznaczonych kodem 10 09 10 trafi na teren powiatu lwóweckiego, gminy Mirsk, sołectw Rębiszów i Proszowa. Po drodze odpady jak zwykle to bywało przejadą przez powiaty: zgorzelecki, lubański i lwówecki.

Mieszkańcy po raz kolejny zapowiadają protesty i blokady transportów. Jak duża jest ich determinacja? O tym przekonamy się zapewne wkrótce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
beata tempa 25.09.2020 14:21
niech sobie niemcy to wysypią do bersdorfsee

Ff 24.09.2020 10:31
W łazienkach sobie wysypcie

Lucjan 23.09.2020 19:23
Odpady na Aleje Jerozolimskie a nie do Rębiszowa

Natura 23.09.2020 17:30
Oczywiście i później ceny za śmieci 300% do góry.Szambo do rzeki, odpady niemieckie doborze dbamy o środowisko. Tylko zwykłych mieszkańców ścigać i karać.Blokować i gonić szkopski syf.

Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama